VIDEO: Ťukanec, který vstoupí do historie. Roboauto se odřelo o bus

  • 84
Před několika týdny se v Kalifornii samořízený automobil společnosti Google střetl při nízké rychlosti s autobusem veřejné dopravy. Údajně by mělo jít o vůbec první nehodu, kterou autonomní vůz způsobil. Incident se odehrál na Svatého Valentýna, video zveřejnil dopravní podnik teprve tento týden.

Lexus RX450 v barvách Googlu se s robotickým řidičem učí jezdit v provozu, při jedné z testovacích jízd boural. Google uvedl, že jeho automobil se snažil objet pytle s pískem pohozené na okraji ulice a svou levou stranou přitom narazil do pravé strany autobusu. Více o této nehodě si můžete přečíst zde.

Záběry z nehody publikoval dopravní podnik v Santa Claře na žádost agentury AP na základě zákona o přístupu k informacím. Autobus, který byl účastníkem nehody, je totiž osazený bezpečnostními kamerami.

Jde o první nehodu zaviněnou autonomním autem Googlu a podle všeho první nehodu zaviněnou robotickým řidičem. Americká firma za ni převzala veškerou zodpovědnost. Dosud se všechny bouračky, do kterých se auta bez řidiče trénující jízdu v ostrém provozu připletly, připisovaly lidem (více čtěte zde).

Na široké šestiproudovce El Camino Real v Mountain View ovšem autopilot špatně vyhodnotil situaci. Myslel, že ho řidič městského autobusu pustí před sebe. Šrámy si z nehody odvezl prototyp Googlu, nehoda nastala v minimální rychlosti, lexus jel asi tříkilometrovou rychlostí, autobus stejným směrem přibližně o dvacet víc. Kolize navíc nebyla přímá, vozidla o sebe „škrtla“.

Google to popisuje jako klasický příklad rozhodování, které je běžnou součástí řízení: „My všichni se snažíme předpovídat konání ostatních,“ dodává ke kolizní situaci.

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) firmu počátkem měsíce informoval, že systém, který tato auta řídí, by podle federálního zákona bylo možné považovat za řidiče (více čtěte zde). Jde o důležitý posun k tomu, aby Google získal povolení k provozu takových plně automatizovaných aut v běžné silniční dopravě.

John Simpson ze spotřebitelské organizace Consumer Watchdog hned využil příležitosti se kvůli nehodě, která se zapíše do dějin „autonomního automobilismu“, do samořídících aut „obout“, pro Los Angeles Times prohlásil: „Tato nehoda je dalším důkazem toho, že robotická auta nejsou připravena pro autonomní řízení a člověk potřebuje mít možnost převzít řízení, když se něco pokazí.

Při sledování videa stojí za povšimnutí záběr na pracoviště řidiče amerického městského autobusu. Poloha volantu rozhodně není ergonomická a už vůbec nemůže být pro řidiče příjemná.

,