VIDEOKURZ: kaskadér učí jízdu po dvou kolech

  • 15
Umí jezdit po dvou kolech s autem, tříkolkou, traktorem, motokárou. Ve svém stosedmdesátikoňovém bavoráku málokdy zařadí víc než jedničku a vedle pravého kolena má tahák se slovy: věšák, mrtvola, vykláněčka, gumování, hrabání. Řídí mistr jízdy po dvou kolech Petr Hnětkovský.

Jako správnému kaskadérovi mu nesmí chybět pořádná porce odvahy. Když vedle něj sedíte v autě, které jede jen po pravých kolech, čekáte jen, kdy se převrátíte.

"Už když jsem byl děcko a tříkolka se mi stavěla na dvě kola, tak se mi to moc líbilo," říká s úsměvem od ucha k uchu Petr Hnětkovský. "V roce 1982 jsem měl tisícovku motorku, což byla u nás tehdy rarita, a k tomu jsem dělal karate, takže jsem byl v registru kaskadérů. Oslovili mě, zda bych nechtěl zkusit autorodeo," popisuje své začátky. Za dva roky se naučil jezdit všechny triky a zůstal u toho dodnes.

Kaskadér Petr Hnětkovský

Je třeba mít dobrou fyzičku. Kaskadéři jsou většinou bývalí sportovci. Ideální jsou pro to gymnasté. "Na technické věci jako auta a motorky je dobré mít blízko i k technice," popisuje kaskadér.

Ti filmoví ale musí umět všichni všechno. "Když si mě režisér vybere jako dubléra nějakého herce, nejde říct, že neumím spadnout ze schodů. Musím být všestranný."

Specializace Petra Hnětkovského jsou auta a motorky. Parádní disciplínou je jízda po dvou kolech, takhle umí jezdit s autem, tříkolkou, traktorem, motokárou. "Samozřejmě ale musím umět spadnout do krabic z pátého patra, udělat rvačku, spadnout ze schodů."

Když začínal v osmdesátých letech jezdit, bylo všechno mnohem nebezpečnější. "Jezdili jsme bez chráničů, měli jsme víc úrazů. Dnes máme rychlejší, spolehlivější auta, auta, která víc brzdí. Můžeme si víc dovolit. Vystoupení mají jinou dynamiku."

Jeden z nejznámějších českých autokaskadérů jezdí show ve třech lidech, ale umí zorganizovat třeba i dvanáctičlennou skupinu. Do Číny si ho tak pro jedenapůlhodinovou show pozvala americká automobilka Cadillac.

Po dvou to jde s čímkoliv

Začínal jezdit po dvou kolech s Fordem Anglia. Dnes jezdí s klasickým BMW, s kultovní generací E30. Přesněji jeho 170koňovou verzí 325i.

Kaskadérský speciál Petra Hnětkovského

Pro jízdu po dvou kolech auto vyžaduje jedinou, ale o to důležitější úpravu: musí mít zavařený diferenciál (co je to diferenciál, čtěte ZDE). "Jinak by se roztočilo volné kolo, které je ve vzduchu, a nejelo by to," vysvětluje Hnětkovský. "Když jsme jezdili v Číně s cadillaky, tam jsme si dělali hydraulické ruční brzdy a taky zavařovali diferenciály. Cadillaku se to moc nelíbilo, protože ten jejich stojí asi sto tisíc," líčí.

Když se zavaří diferenciál, dá se podle kaskadéra jet po dvou kolech vlastně s každým autem. Petr Hnětkovský jezdí s BMW se zadním náhonem, jde to ale i s předokolkou. Klidně i s malým litrovým matizem. "Jde to i v malé rychlosti, na to není potřeba výkon," vysvětluje.

Kaskadér Petr Hnětkovský si připravuje nářadí pro jízdu po dvou kolech

Potřebuje také rampu, po které si najede. S její výškou musí dlouho laborovat. Se starým fordem se prý uměl dostat na dvě kola i bez ní. "S bavorákem to moc nejde, je moc placatý," vysvětluje.

Aby řidič dostal auto na dvě kola, stačí malá, klidně pětikilometrová rychlost. "Auto se koriguje plynem a drží se na dvou kolech předním kolem," popisuje. "Kam chce auto padat, tam se musí tím předním kolem podebrat."

Kaskadér Petr HnětkovskýKaskadér Petr Hnětkovský

Při jízdě hodně trpí nápravy. Dobrý kaskadér se tak pozná podle toho, že umí auto vrátit na všechna čtyři hladce, nesmí s autem "bouchnout". Všechno se jezdí na jedničku. Motor vytočený k omezovači si tak musí šofér dobře hlídat, zda se nepřehřívá.

Petr Hnětkovský jezdí po pravých kolech, takže sedí nahoře, to je rarita. Ostatní totiž jezdí po levých, což je jednodušší, protože řidič sedí v těžišti. "Bylo to těžší na naučení, ale teď mám obrovskou výhodu. Mám lepší výhled a přehled. Když vozím svojí ženu Terezku na podvozku auta, vidím, kdy naskočila a kdy seskočila," říká.

Kaskadér Petr Hnětkovský

Gumy používají kaskadéři úplně běžné. "Akorát že mi vydrží dvacet minut," dodává s úsměvem. Pneumatiky musí hodně nafoukat, tak dvojnásobně oproti běžnému provozu. Výborné prý byly ty z multikáry, vydržely hodně. Kaskadér ještě prozrazuje, že lepší jsou bezdušové než staré s duší. Bezdušová pneumatika se probrousí a postupně začíná ucházet, což řidič slyší. Když se probrousí plášť a je pod ním duše, je to horší. Duše totiž praskne naráz.

Kaskadér Petr Hnětkovský

Petr Hnětkovský ale zvládá i jiné řidičské kaskadérské disciplíny. S autem skáče, smykuje, až se od kol kouří. "Stál jsem i na autě, které skákalo. Z toho mám rozdrcené dva obratle," popisuje.

K dalším parádním kouskům patří sezení na střeše auta, které rotuje kolem předních kol se smýkajícími se zadními koly. Řidič auto roztočí, zajistí volant a vyleze na střechu. "Na různých akcích vozím třeba třicet lidí po dvou kolech," slibuje těm, kteří si na to troufnou. K vidění budou jeho kousky třeba hned tuto sobotu 1. května v pražské Tesla Aréně.

crazyday

Světová kaskadérská show bude v pražské Tesla Aréně prvního května. Budou tam k vidění hořící lidé, auta, motorky a Petr Hnětkovský. Všichni budou skákat, jezdit, smykovat.

Vrcholem programu je globus smrti - šestimetrová koule, ve které jezdí najednou tři motorkáři. Více informací na crazyday.cz

Kaskadér Petr Hnětkovský