Firma Matchless vyrobila celkem 250 kusů tohoto motocyklu, všechny byly...

Firma Matchless vyrobila celkem 250 kusů tohoto motocyklu, všechny byly rozprodány civilnímu obyvatelstvu těsně po válce. | foto: Profimedia.cz

Autofotka týdne: Vzácný britský stroj, který Rusům nedorazil

  • 6
Byl připraven k boji, ale kvůli zásahu Lenina se nakonec První světové války nezúčastnil. Dodávka 250 kusů britských armádních motocyklů byla zrušena na poslední chvíli po vypuknutí Říjnové revoluce a do Moskvy nikdy nedorazila. Jeden z posledních dochovaných kusů se vydražil v Londýně za jeden a tři čtvrtě milionu korun.

Aukční síni Bonhams se povedlo na aukci v Londýně prodat jeden zajímavý artefakt z dob První světové války. Armádní sajdkáru vyrobila v letech 1916-17 britská společnost Matchless a byla primárně určená pro ruskou armádu, která měla dodatečně na motocykl namontovat těžký kulomet Vickers. Cenu motocyklu s postranním vozíkem odhadovali experti zhruba na 30 tisíc liber, nový majitel nakonec sajdkáru získal za neuvěřitelných 46 tisíc liber (1 758 000 Kč).

Sajdkára vznikla v době obrovské armádní poptávky po motocyklech. Hlavními dodavateli pro britskou armádu byly firmy Douglas a Triumph, další motocykloví výrobci, jako např. Matchless, Royal Enfield, Rudge-Whitworth a Sunbeam, dodávali své stroje také spojeneckým armádám, mezi které patřila také ta ruská.

Motocykl z dražby byl součástí dodávky celkem 250 kusů, které měly opustit Británii na sklonku roku 1917. Jenže 7. listopadu proběhla v Moskvě Říjnová revoluce, kterou se v chaotické situaci dostali k moci bolševici a Rusové se postupně z bojů vytratili.

A právě v té době pravděpodobně také pozastavili dodávku od britských výrobců motocyklů. Všech 250 motocyklů bylo rozprodáno civilnímu obyvatelstvu, do dnešního dne zachovali jen tři ojedinělé kusy. Dva z nich jsou součástí muzejních výstav, třetí zbývající kus byl vydražen.

Armádní motocykl z roku 1917 sice vyrobili Britové, ale primárně byl určen pro...

Stroj z aukce byl poprvé zaregistrován v roce 1919 angličanem Edwardem Fosterem jako civilní vozidlo. V pořadí druhým majitelem se stal Chris Roberts, který ho získal v roce 1998. Roberts se rozhodl, jako správný člen vojenského klubu, že sajdkáru doplní o kulomet značky Vickers tak, jak to naplánovali Rusové.

„Kulomet na sajdkáře je sice novější model firmy Vickers, ale víceméně odpovídá původnímu typu,“ říká James Stensel z Bonhams. „Jde o protiletadlový kulomet, který může střelec používat v podstatě v jakémkoliv směru. Zároveň se dá ze sajdkáry lehce odmontovat a dá se použít zcela samostatně.“


Témata: Bonhams