Autofotka týdne: Sen výletníků slaví třicátiny

  6:01aktualizováno  6:01
California, to je opravdový dům na kolech. Letos slaví tato nejvíc „nej“ verze Volkswagenu Transporter třicátiny. V Kalifornii se ty původní Californie, hranaté nestárnoucí zobytnělé dodávky vytvořené na základech legendární třetí generace VW Transportérem, dodnes prohánějí. Majitelé se s nimi hrdě chlubí.

Volkswagen California | foto: Volkswagen

Hranatou Californii představili v roce 1988, devět let po uvedení základního provedení Volkswagenu T3. A věděli, proč ji tak pojmenovali. Na plážích u Los Angeles to bylo možná jedno z nejběžnějších aut té doby. Surfařům a potomkům hippies sloužil jako pojízdná chata.

Výklopná střecha od firmy Westfalia, která je s přestavbami volkswagenů na obytňáky spjatá odnepaměti, dávala bivakování s autem úplně jiný rozměr. Pod tím netradičním stanem (dnes už ho může za příplatek dokonce vyklápět elektrohydraulicky ovládaný mechanismus) byla totiž vlastně postel na střeše dodávky, takže se spí jak na nebesích.

Volkswagen California
Volkswagen California

Dole je obývák a kuchyňka v jednom a v případě potřeby se sklopí sedadla zadních řad a vyspí se tam královsky další dva. Ve skrýších ve dveřích jsou  ukryté židle a stolek a na boku střechy vysunovací markýza. To je automobilové putování hogo-fogo.

Volkswagen Transporter

  • T1: 1950 – 1967 (v Brazílii do 1975)
  • T2: 1967 – 1979 (v Brazílii do 2013)
  • T3: 1979 – 1992 (v Jihoafrické republice do 2002) 
  • T4: 1990 – 2003
  • T5: 2003 – 2016
  • T6: 2016 – ...

Obytného provedení transporteru se dočkala už první generace T1 s děleným čelním oknem a dveřmi na boku otevíranými jako skříň už v roce 1951, tehdy se jmenovalo Camping-Box a i za ní stál výrobce obytných přívěsů, firma Westfalia.

Taková je California i dnes. Je to hotelový pokoj na kolech: spousta místa, pohodlí, lednička, tekoucí voda, sprcha, chytré vychytávky a suverénní jízdní vlastnosti dnes už šesté generace Transporteru.

T3 měla v osmdesátých letech jako poslední z rodu motor vzadu, pod podlahou nákladového prostoru (zpočátku vzduchem, pak vodou chlazený boxer). 

Už následující generace T4, která dodnes srdnatě slouží v každodenním používání řemeslníkům, sportovcům i rodinám a platí za jedno z nejpoctivěji postavených aut vůbec, měla motor vpředu. Dnes tam má generace T6 moderní přímovstřikové turbobenziny nebo turbodiesely.

Volkswagen California

Volkswagen California generace T4

Transporter T4 vyráběný v letech 1990 až 2003 byl také poslední generací praktického volkswagenu, která se prodávala v Americe. Vnuci hippies, surfaři ze Santa Barbary ani maminky se smečkou dětí či instalatéři tam dnešní Californii prostě nekoupí.

V Česku stojí nejzákladnější „zaplechovaný“ řemeslnický Transporter 524 226 korun s daní, ceník Californie startuje na 1,3 milionech.

FotogalerieNejčtenější

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Herbert Diess, šéf značky Volkswagen představuje na autosalonu ve Frankfurtu...

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci...

Nástupce Škody Rapid má jméno Scala. Odhalí se na sklonku roku v Izraeli

Škoda Vision RS

Koncept Vision RS, který v uplynulých týdnech na autosalonu v Paříži naznačil podobu nástupce modelu Rapid, zná své...ANALÝZA: Elektromobilita poleze do peněz všem, výrobcům, státu i lidem

Nabíjení elektromobilu Renault Twizy

Elektrifikace aut nás nemine. Vozidla na baterie tu jsou s námi dlouho jako ta se spalovacím motorem, ale prosadit se...

Nejslavnější československý motocykl vznikl ilegálně a předběhl celý svět

Jawa 250 Pérák na dobovém prospektu

Ač tomu dnes nic nenasvědčuje, tak Československo bývalo svého času motocyklovou velmocí. A za náš nejslavnější...

Češi se mají lépe, stále víc však kupují auta na dluh

Ilustrační snímek

Čím dál víc nových i ojetých aut v Česku se prodává na splátky. Firmy to tak dělají již delší dobu, nyní však roste i...

Další z rubriky

Do Bruselu nemohou staré diesely. Cizinci musejí své vozy registrovat

Den bez aut v centru Bruselu (16. září 2018)

V Bruselu mají od letoška nízkoemisní zónu. Vjezd do ní je zakázán dieselům s motory tříd EURO 0 a 1. Od 1. října platí...

Máte stočený tachometr a nevíte o tom? STK může auto vyřadit z provozu

Ilustrační foto

Od 1. října vstupuje v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která za stočení tachometru dovoluje...

Průkopník automobilismu Václav Klement se narodil před 150 lety

Václav Klement své výrobky osobně propagoval.

Konec 19. století byl zlatou érou rozvoje průmyslu, v té době byly položeny základy řady dodnes prosperujících podniků....Najdete na iDNES.cz