Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volvo, o kterém nikdo nic neví. Ani továrna

aktualizováno 
Jen tak na ulici parkuje v Estonsku úplně běžné kupé Volvo 242, jakých jezdí po světě desetitisíce. Jenže tohle má malou zvláštnost: když k němu přijdete z druhé strany, kupé to není. Vpravo má totiž o dveře navíc jako klasický sedan. O popleteném volvu nevědí nic ani v továrně.

Unikátní kupé-sedan Volvo | foto: motivemag.com

Na fóru volvistů na serveru motivemag.com se píše, že podle estonského majitele této rarity je to vůz z roku 1987. Do Estonska se prý dostalo v roce 1996. O své raritě se majitel pokoušel něco zjistit přímo u výrobce, ale nepochodil.

Kolem zajímavého auta koluje několik pověstí; podle té nepříliš pravděpodobné, ale nejzajímavější se v roce 1982 cosi porouchalo na výrobní lince a nedopatřením došlo ke svaření levé bočnice z kupé 242 s pravou ze sedanu 244, které jsou si velice podobné a vzájemně zaměnitelné. Protože prý vzniklo 30 "zmetků", kterým ale jinak nic nebylo, byly vozy normálně dokončeny a prodány s plnou zárukou do Estonska.

Unikátní kupé-sedan Volvo

Druhá, trochu uvěřitelnější pověst vypráví o švédské policii, která si objednala speciální asymetrická volva. Levá strana prý byla přivařena ručně mimo výrobní linku.

Může se hodit

Nové i ojeté uutomobily Volvo můžete koupit na www.automodul.cz

O raritě neví nic ani Claes Rydholm, který má u Volva na starosti vše, co se týká historie této švédské automobilky. Nemůže říct ani ano, ani ne. "Ano, občas mohou chyby ve výrobě vypustit takové "bastardy", ale velmi pochybuji o tom, že by Volvo takové auto pustilo do prodeje," řekl Rydholm.

A třetí - a asi nejpravděpodobnější - vysvětlení této automobilové anomálie? To říká, že si prostě šikovný kutil pohrál se svářečkou.

Anomálie světa aut

Asymetrické osobní automobily však nejsou ničím novým. Nejnověji se staly bublinou nového tisíciletí; hned zkraje se pochlubilo BMW konceptem nesouměrného sporťáku X Coupé, nedlouho poté pak dokonce uvedlo sériovou verzi svého nového Mini Clubman, které má vpravo dveře navíc.

MINI Clubman

Mini Clubman

Ani z historického hlediska to není nic převratného. Dřívější osobní automobily rámové konstrukce mohly mít - a také často mívaly - nejroztodivnější kombinace dveří. Každý Čech si jistě vybaví staré "stejšny" Škoda 1200 – 1202 STW; když ne odjinud, tak třeba ze seriálu Sanitka.

V historii nechybí dokonce dvoumístné automobily s jedinými dveřmi, například závodní Bentley Blower z třicátých let 20. století.

Saturn SC

Saturn SC

Po nástupu z hlediska pevnosti mnohem citlivějších samonosných karoserií však jako když utne; objevit sériový model z 20. století je prakticky nemožné, přesto však několik asymetrických automobilů vzniklo.

Jedním z nich je v Evropě málo známé americké kupé Saturn SC, jež v roce 1999 dostalo na straně řidiče druhé, malé dveře, které se otevíraly proti směru jízdy (tzv. "suicide doors"). Nestejný počet dveří zdobí i některé verze Mitsubishi Space Wagon/Chariot/Expo z roku 1992.

AMC Pacer

AMC Pacer

Bonbonkem je potom kultovní AMC Pacer (známý například z filmu Křidýlko nebo stehýnko), který měl sice obvyklý počet dveří, ale ty u spolujezdce byly o 101 mm delší kvůli snazšímu nastupování.

A ještě zajímavější je i u nás dobře známý Renault 16, který měl na levé straně o plných 60 milimetrů delší rozvor...

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Osmdesátiny velikána designu. Maloval fiaty a Golfa, se Škodou to nevyšlo

Expozice studia Italdesign Giorgetta Giugiara

Patří k nejuznávanějším automobilovým designérům všech dob, vtiskl podobu více než dvěma stovkám modelů, jichž se po...

Odhalení po 45 letech: slavné ferrari se jmenuje po sexbombě Bardotové

Ferrari BB v popředí a u něj Leonardo Fioravanti, stříbrné auto vzadu je...

Ty plakáty visely asi často hned vedle sebe. Ferrari BB a francouzská herečka Brigitte Bardotová. Obojí miloval každý...

VIDEO: Unikátní Lancia po Václavu Havlovi je na prodej, stojí 400 tisíc

Lancia Kappa Václava Havla

Lancia Kappa je přesně to auto, ze kterého si neználci dělají legraci a milovníci italských aut za ní zamáčknou slzu....

Najdete na iDNES.cz