Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všichni řidiči jsou podezřelí a budou dýchat. Zkuste alkulačku na iDNES.cz

aktualizováno 
Chystáte se oslavit příchod nového roku s plnou parádou, prvního ledna ale musíte řídit? Spočítejte si, kdy budete moci usednout za volant, dýchat budete totiž při každé kontrole. Pomůže vám alkoholová kalkulačka. Třeba po osmi pivech a dvou panácích nemůžete za volant víc než 24 hodin.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Zadejte několik základních údajů, vzpomeňte si, co všechno jste předchozí večer vypili (nebo si dělejte "čárky"), a spočítejte si, jak vaše tělo odbourává alkohol.

Dýchat bude každý

Od 1. ledna 2010 mají podle nařízení ředitele dopravní policie hlídky provádět dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v krvi při každé silniční kontrole.

Policisté by měli nechat dýchnout každému řidiči, kterého zastaví. "Kontrolováni budou nejen účastníci dopravní nehody či řidiči podezřelí z požití alkoholu, ale úplně všichni; jinak řečeno – všichni řidiči budou podezřelí," popisuje Autoklub ČR.

Razantní postup zvolila policie na základě zvýšeného počtu usmrcených při nehodách, ve kterých byl zjištěn u řidiče alkohol v krvi. Policie v období od ledna do listopadu letošního roku evidovala 83 usmrcených (zvýšení oproti 11 měsícům roku 2008 o 7 osob), což představuje 10,9 % z celkového počtu usmrcených.

Toxikolog: alkotestery měří nepřesně

Ve statistice se však nesleduje, jak velké množství alkoholu řidič, který zavinil nehodu, v krvi měl. Odborník na toxikologii také namítá, že policejní alkotestery neměří přesně. "Řidič se může velmi snadno dostat do problému aplikací léků s obsahem alkoholu, ústních sprejů, tyčinek Margot a Mila, nealkoholického piva, bonbonů s obsahem alkoholu, žvýkaček," varuje Jaroslav Zikmund, soudní znalec v oboru toxikologie. "V krvi nic nemá, ale dechová zkouška bude pozitivní."

Odborník na alkohol za volantem

Byly doby, kdy opilce i popravovali - čtěte ZDE

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 g/kg považovány za neprokazující požití alkoholu," uvádí Zikmund. V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, odborník doporučuje zaplatil si i odvoz a analýzu. "Je to lepší než přijít o řidičák a zaplatit pokutu," říká.

Kdy za volant

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.

Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat více než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.

Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Najdete na iDNES.cz