Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všichni řidiči jsou podezřelí a budou dýchat. Zkuste alkulačku na iDNES.cz

aktualizováno 
Chystáte se oslavit příchod nového roku s plnou parádou, prvního ledna ale musíte řídit? Spočítejte si, kdy budete moci usednout za volant, dýchat budete totiž při každé kontrole. Pomůže vám alkoholová kalkulačka. Třeba po osmi pivech a dvou panácích nemůžete za volant víc než 24 hodin.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Zadejte několik základních údajů, vzpomeňte si, co všechno jste předchozí večer vypili (nebo si dělejte "čárky"), a spočítejte si, jak vaše tělo odbourává alkohol.

Dýchat bude každý

Od 1. ledna 2010 mají podle nařízení ředitele dopravní policie hlídky provádět dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v krvi při každé silniční kontrole.

Policisté by měli nechat dýchnout každému řidiči, kterého zastaví. "Kontrolováni budou nejen účastníci dopravní nehody či řidiči podezřelí z požití alkoholu, ale úplně všichni; jinak řečeno – všichni řidiči budou podezřelí," popisuje Autoklub ČR.

Razantní postup zvolila policie na základě zvýšeného počtu usmrcených při nehodách, ve kterých byl zjištěn u řidiče alkohol v krvi. Policie v období od ledna do listopadu letošního roku evidovala 83 usmrcených (zvýšení oproti 11 měsícům roku 2008 o 7 osob), což představuje 10,9 % z celkového počtu usmrcených.

Toxikolog: alkotestery měří nepřesně

Ve statistice se však nesleduje, jak velké množství alkoholu řidič, který zavinil nehodu, v krvi měl. Odborník na toxikologii také namítá, že policejní alkotestery neměří přesně. "Řidič se může velmi snadno dostat do problému aplikací léků s obsahem alkoholu, ústních sprejů, tyčinek Margot a Mila, nealkoholického piva, bonbonů s obsahem alkoholu, žvýkaček," varuje Jaroslav Zikmund, soudní znalec v oboru toxikologie. "V krvi nic nemá, ale dechová zkouška bude pozitivní."

Odborník na alkohol za volantem

Byly doby, kdy opilce i popravovali - čtěte ZDE

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 g/kg považovány za neprokazující požití alkoholu," uvádí Zikmund. V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, odborník doporučuje zaplatil si i odvoz a analýzu. "Je to lepší než přijít o řidičák a zaplatit pokutu," říká.

Kdy za volant

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.

Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat více než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.

Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

Autor:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Nevěří Bosch elektromobilům? Zrušil investici do výroby baterií

Opel Ampera-e

Německý dodavatel autodílů chtěl investovat dvacet miliard eur a sliboval kompaktní 50kWh akumulátor. Teď svoje plány...

Další z rubriky

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Najdete na iDNES.cz