Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všude byla krev, pak zazvonil mobil

  15:33aktualizováno  15:33
Praha - Na pódiu v Divadle Solidarita v Praze-Strašnicích se objeví muž v hasičské uniformě a v ruce drží helmu. "Povím vám svůj příběh," řekne. A začne podrobně popisovat jeden ze svých zásahů. Autonehodu, při níž zemřel mladý chlapec.

"První, co mě zarazilo, když jsem se dostal do auta vklíněného pod náklaďák, byla spousta krve. A pak ten smrad. Všude byl cítit alkohol," vypráví Antonín Šustr.

"Obvykle všechno dělám automaticky. Ale když zazvonil mobil toho mrtvého kluka, vrátilo mě to do reality. Uvědomil jsem si, že mu třeba volala matka, která ho čekala s večeří," pokračuje hasič.

Jeho příběh má přimět mladé řidiče k opatrnější jízdě. Vystupuje totiž, stejně jako kolegové policista a záchranář, v novém projektu ministerstva dopravy. Představení s anglickým názvem "The Action" (Akce) se zaměřuje na středoškoláky a má pomoci snížit počet nehod na silnicích. Sugestivní výpovědi doplňují taneční a pantomimická vystoupení za zvuků moderní hudby.

Na plátně se celou dobu promítají spoty, které názorně ukazují následky nebezpečné jízdy. Promluví také dívka, jež se vlastní vinou vybourala a skončila na kolečkovém křesle.

"Mladí řidiči jsou velmi rizikovou skupinou. Doufáme, že tímto projektem je přesvědčíme, aby se na silnicích chovali zodpovědně," řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. "Jde o to, aby mladí nesedali do auta, když předtím pili alkohol nebo užili omamné látky," vysvětlil Martin Gebauer ze společnosti Euronet.cz, která projekt připravila. Spustí ho 1. ledna 2005.


"Bylo to hodně silné, občas jsem měla slzy v očích. Ale kluků mého věku se to podle mě vůbec nedotkne," popsala své dojmy z představení dvacetiletá Jana Erwerthová.
V loňském roce se stalo na našich silnicích téměř 196 tisíc nehod. Zemřelo při nich 322 lidí mladších 24 let.

Nejezděte unavení! Jarmila Onderková havarovala, protože řídila unavená. Teď varuje ostatní.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Najdete na iDNES.cz