Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VW v USA povolá do servisů 370 tisíc aut

  15:44aktualizováno  15:44
Rozsáhlou kontrolu svých vozů připravuje evropská jednička na severoamerickém kontinentu. Až 370 tisíc Američanů, kteří si v poslední době koupili Golf či model New Beetle, bude muset navštívit značkový servis a nechat si překontrolovat katalyzátor. Volkswagenů prodaných v Evropě se problém netýká.

"Odhalili jsme dosti závažnou vadu na katalyzátorech, jež způsobuje několikanásobné překročení emisních limitů. Problém je o to horší, že se kontroly dotknou velké masy automobilů," uvedl tiskový mluvčí amerického úřadu pro ochranu životního prostředí EPA.

Volkswagen naopak své klienty uklidňuje, že nejde o problém dotýkající se jakkoli bezpečnosti aut, ale jen o mírně zvýšené limity ve výfukových plynech. Slovo "mírně" ovšem není na místě, neboť úřad EPA naměřil u jednoho Volkswagenu dokonce 27-mi násobně vyšší množství uhlovodíků, než připouští americká norma. I oxidů uhelnatých bylo ve spalinách více, v tomto případě "jen" 1,5 krát oproti povolenému množství.

Tyto hodnoty naměřili kontroloři jen v určitém čase po zapnutí motoru, při ustáleném provozu se již snížily blíže k povoleným normám. Hlavní problém je prý v lambda sondě, která se zejména při studeném a vlkém počasí velmi rychle zahřívá, přičemž tento teplotní šok ji paralyzuje. Zařízení posléze krátkodobě vynechává.

Nadměrné ohřátí lambda sondy bylo dle VW způsobeno softwarovou chybou na řídící jednotce. Tento problém zástupci německého výrobce oznámili americkému úřadu pro ochranu životního prostředí již na jaře minulého roku a od té doby prý vyvinuli nový software, který již nadměrné emise nezpůsobuje. Lidé z EPA si však softwarovou chybou nejsou jisti, doporučují proto Volkswagenu vyměnit celou lambda sondu.

Ve skutečnosti výrobci usilují o rychlé zahřátí katalyzátoru, neboť při jeho studeném provozu není schopen výfukové plyny dostatečně pročistit. U Volkswagenů ale došlo k takovému zahřátí lamda sondy, které ohrozilo samotný její chod.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Němci měli velké oči. Milion elektromobilů u nich v roce 2020 jezdit nebude

Mercedes-Benz EQC

Milion elektromobilů na německých silnicích do roku 2020 pravděpodobně jezdit nebude. Poradci berlínské vlády nově...

Elektromobilita startuje. Audi e-tron chce být především normální SUV

Audi e-tron

Audi oficiálně představilo svůj první sériový elektromobil e-tron. SUV slibující dojezd přes 400 kilometrů se ukázalo v...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Najdete na iDNES.cz