Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VW v USA povolá do servisů 370 tisíc aut

  15:44aktualizováno  15:44
Rozsáhlou kontrolu svých vozů připravuje evropská jednička na severoamerickém kontinentu. Až 370 tisíc Američanů, kteří si v poslední době koupili Golf či model New Beetle, bude muset navštívit značkový servis a nechat si překontrolovat katalyzátor. Volkswagenů prodaných v Evropě se problém netýká.

"Odhalili jsme dosti závažnou vadu na katalyzátorech, jež způsobuje několikanásobné překročení emisních limitů. Problém je o to horší, že se kontroly dotknou velké masy automobilů," uvedl tiskový mluvčí amerického úřadu pro ochranu životního prostředí EPA.

Volkswagen naopak své klienty uklidňuje, že nejde o problém dotýkající se jakkoli bezpečnosti aut, ale jen o mírně zvýšené limity ve výfukových plynech. Slovo "mírně" ovšem není na místě, neboť úřad EPA naměřil u jednoho Volkswagenu dokonce 27-mi násobně vyšší množství uhlovodíků, než připouští americká norma. I oxidů uhelnatých bylo ve spalinách více, v tomto případě "jen" 1,5 krát oproti povolenému množství.

Tyto hodnoty naměřili kontroloři jen v určitém čase po zapnutí motoru, při ustáleném provozu se již snížily blíže k povoleným normám. Hlavní problém je prý v lambda sondě, která se zejména při studeném a vlkém počasí velmi rychle zahřívá, přičemž tento teplotní šok ji paralyzuje. Zařízení posléze krátkodobě vynechává.

Nadměrné ohřátí lambda sondy bylo dle VW způsobeno softwarovou chybou na řídící jednotce. Tento problém zástupci německého výrobce oznámili americkému úřadu pro ochranu životního prostředí již na jaře minulého roku a od té doby prý vyvinuli nový software, který již nadměrné emise nezpůsobuje. Lidé z EPA si však softwarovou chybou nejsou jisti, doporučují proto Volkswagenu vyměnit celou lambda sondu.

Ve skutečnosti výrobci usilují o rychlé zahřátí katalyzátoru, neboť při jeho studeném provozu není schopen výfukové plyny dostatečně pročistit. U Volkswagenů ale došlo k takovému zahřátí lamda sondy, které ohrozilo samotný její chod.

Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Další z rubriky

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Plány Seatu: růst urychlí sportovní značka Cupra, nový Leon a SUV

Seat zakládá novou značku Cupra zaměřenou na sportovní modely.

Seat letos oficiálně představil svou novou sportovní značku Cupra. Ta nově bude vystupovat samostatně a bude přinášet...

Najdete na iDNES.cz