radar

radar

Výbušninou proti radarům

  • 55
"Mečem a ohněm", tedy konkrétně třaskavinami a zapálenými pneumatikami, se někteří britští řidiči brání všudypřítomným policejním radarům. Zejména postižena je silnice A37 jižně od Bristolu, kde nedávno někdo na ochranný kryt silniční kamery položil výbušninu a čistě ji odstřelil.

Britské silniční radary jsou tak běžné jako přechody nebo křižovatky. Poslední sčítání ukázalo, že jich je přes 6000.

Většinou jsou upevněny na místech, kde podle policie hrozí největší nebezpečí dopravních nehod. Policie a vláda se dušují, že smyslem kamer není vybírat pokuty, nýbrž chránit účastníky silničního provozu před nimi samými.

Mnoho řidičů má ale podezření, že to není tak docela pravda. Británie je zemí, kde automobily byly vynalezeny, ale také kde byly před sto lety učiněny první pokusy o zavedení rychlostních limitů pomocí zákona.

Podle něho musel před každým samohybem jedoucím rychleji než tři míle za hodinu běžet muž s červeným praporkem. Jako všechno britské i tento boj má tedy dlouhou tradici.


ČTĚTE TAKÉ: Nový Golf přijíždí na český trh

Kamery jsou v Británii zpravidla velmi dobře označeny, jejich ochranné kryty musejí být natřeny výraznou žlutou, řidiči jsou na ně upozorněni dopravními značkami, a to včetně příčných čar na silnicích v místech, kde jsou "v záběru".

Avšak hnutí silničních pirátů už má radarů dost a chce se jich na mnoha místech zbavit. Například na křižovatce u vesnice Emborough, kde ji před několika týdny vyhodili do povětří, se prý nestala nehoda už 25 let.

Tato nedávná první exploze je zřejmě přenesením boje na zcela novou úroveň. Doposud se používaly méně výbušné metody. Jedna z nich přišla z jižní Afriky - pachatelé dali kolem kamery pneumatiku, do ní nalili hořlavinu a celé to zapálili. Jeden takový útok stojí daňové poplatníky kolem 40.000 liber (skoro dva miliony korun), což je cena nové kamery. Policie se zavázala, že každou zničenou kameru se bude snažit vyměnit do 14 dnů.