Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autofotka týdne: Diesel, který do auta nenarvete. Půjde do dolu

aktualizováno 
Říká se mu Ježek, velký je jako slon a má sílu jako pět formulí 1. Obrovský vznětový motor se poprvé představil na stařičkém kontinentě v Británii a svými parametry okouzlil známý festival rychlosti na zámku v Goodwodu.

Vznětový motor Cummins QSK95 má výkon 4 tisíce koňských sil. | foto: leftlanenews.com

Letošní devatenáctý ročník mítinku Festival of Speed opět patří k vrcholům britské motoristické sezóny. V sídle šlechtické rodiny Marchů se týden před Velkou cenou Velké Británie pravidelně potkává vybraná společnost z prostředí závodních a sportovních vozidel z minulosti i současné doby.

Součástí festivalu je závod na známé trati Goodwood Hill v okolí zámku, spousta prezentací automobilek i doprovodných akcí. Na jedné z nich se také objevil nový obrovský vznětový motor Cummins QSK95 o výkonu čtyři tisíce koňských sil, který má poněkud zvláštní přezdívku Ježek.

Šestnácti válcový motor o objemu 95 litrů má maximální výkon 2 985 kW při 1 200 otáčkách za minutu, což je v přepočtu na oblíbenou českou jednotku zhruba 24 násobek nejsilnějšího motoru dodávaného do vozu Škoda Octavia. Motor je rozdělen do čtyř podskupin o čtyřech válcích, každá z nich má vlastní turbodmychadlo a elektronickou řídící a kontrolní jednotku. Kroutící moment dosahuje hodnoty neuvěřitelných 16 000 Nm.

Obrovský diesel je vybavený systémem katalytické redukce, kdy se oxidy dusíku ve výfukových plynech díky speciálnímu aditivu na bázi močoviny známému jako AdBlue mění v neškodný dusík a vodní páru a výrobce tak zaručuje splnění emisních norem, které vstupí v platnost v roce 2015.

Cummins se ale nechce zastavit ani u těchto hodnot a oznámil vývoj dvacetiválce o objemu 120 litrů a síle pěti tisíc koní. U obou motorů přitom nejde o zbytečný vývoj, který má okouzlit návštěvníky festivalů. Právě tyto motory totiž zamíří do obrovských důlních vozidel, železničních lokomotiv a nákladních lodí. Pohánět budou také novou řadu firemních elektrogenerátorů, které se budou používat při těžbě ropy a zemního plynu.

Cummins Inc. je největším světovým výrobcem dieselových motorů v rozsahu 55 až 3 500 koňských sil, v roce 2011 jich vyrobil na 1,1 milionu kusů. Hojné využití mají také v českých a slovenských autobusech.

V současnosti jsou motory od této společnosti vybaveny hybridní autobusy SOR a Solaris, do téměř všech vozů je dodává také slovenský výrobce příměstských a městských autobusů Troliga. Motory této značky používá do svých vozů i tuzemská automobilka Avia.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Počty nehod v ČR rostou, po zastaralých silnicích jezdí stále víc aut

Ilustrační snímek

Počty dopravních nehod v České republice rostou. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by ale měly...

Najdete na iDNES.cz