Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vylovení, odbahnění, vysušení. Co s autem po velké vodě

Pokud jste nestačili vůz zachránit před vodními přívaly, čekají vás bohužel další nepříjemné povinnosti navíc. Vytopené auto totiž nestačí jen vysušit a odbahnit.

Zaplavené auto v Troubkách na Přerovsku. (18. května 2010) | foto: Vladislav GalgonekČTK

Dnešní automobily sice odolávají přeháňkám a většinou jim neuškodí ani projetí hlubokou kaluží, avšak většinou odolávají jen vodě přicházející shora. Pokud jsou ponořeny do vodního přívalu, ten se zakrátko dostane prakticky do všech dutin a záhybů a při pokusech o jeho znovuzprovoznění je na to třeba myslet.

Hlavně nestartovat!

Voda se totiž snadno dostane nejen do kompletně celého interiéru, ale nateče všemi otvory i do motoru, elektroinstalace a tzv. dutin v karosérii. Proto je naivní si myslet, že stačí vyčistit interiér, nechat vytéct vodu a pak v klidu dál jezdit. Pouhý pokus o nastartování vytopeného vozu totiž velmi pravděpodobně povede k úplnému zničení motoru a/nebo vyhoření řídicí jednotky a dalších drahých součástek. Ještě rozsáhlejší škody hrozí při pokusech o roztažení – je-li to možné, vozu nejlépe vůbec nehýbejte koly, je-li nezbytný odtah, pak pouze s nejvyšší opatrností, protože vůz pravděpodobně nebrzdí a má nečistoty v ložiskách a olejových náplních rozvodovek.

Jak tedy začít záchranu auta, vyrvaného vodním živlům? V první řadě kvůli pojišťovně co nejpečlivější dokumentací, co se s vozem během vytopení dělo. Tedy fotit, fotit a fotit, nejlépe ještě auto ve vodě. Ideální je mít i protokol od policie. Pak by měla následovat důkladná prohlídka stavu a posouzení, zda má vůbec význam vůz zachraňovat – někdy jej kromě samotného vytopení mohl poškodit ještě další vliv, například náraz kmene stromu atp. V každém případě se vyplatí co nejdříve kontaktovat pojišťovnu a jen co bude možné se do vozu bezpečně dostat, odpojit mu okamžitě akumulátor a zajistit jej před případnými dalšími škodami.

Pokud nespadne pojistná událost do tzv. totální škody, nezbývá nic jiného, než začít urychleně se záchranou toho, co se dá. Po zdokumentování vzniklých škod pojišťovnou tedy vůz co nejdříve zvenčí umyjte od zbytků bahna a pusťte se do čištění interiéru. Vymontujte vše, co se dá, včetně koberců, čalounění, manžety řadicí páky a sedaček, pokud v nich nejsou namontovány boční airbagy. Máte-li starší vůz bez vzduchových vaků a složité elektroinstalace, vyjměte i palubní desku a stropní čalounění. Necítíte-li se na to, svěřte všechny práce autoservisu, neodbornými zásahy se dají vzniklé škody ještě zhoršit. I pokud se vám nepodaří interiérové díly demontovat, začněte ihned s jejich úplným vysušením, které musí předcházet chemickému čištění.

Bahno musí pryč

Pokud se vám podaří odhalit interiér až na plech, pokračujte s odstraňováním bahna a nečistot, pokud není v dosahu žádný kabel, můžete se pokusit bahno i vymýt. Rozpojte, vyčistěte a vysušte každý konektor, který objevíte. Vyberte maximum ze všech dutin a zkuste je vysušit. Můžete-li, mějte celý vůz na suchém zabezpečeném místě a nechte jej trvale provětrávat. Čalounění, izolační vložky a další materiály, které se nasákly tekutinou, šetrně properte a nechte důkladně vyschnout a až potom vyčistěte pěnou. Někteří odborníci doporučují vytopené savé díly vyměnit, protože se je málokdy podaří vyčistit tak, aby už nikdy aspoň trochu nezapáchaly. Nemluvě o tom, že ve vodě mohly být nejrůznější bakterie či chemické látky.

Na repasi vytopeného motoru už si doma troufněte jen s perfektním vybavením a znalostmi. Voda je totiž nejen ve válcích, kde by při prvním pootočení motoru způsobila přinejmenším přetržení rozvodového řemene, ale i ve všech provozních náplních, včetně všech olejů, elektrolytu v akumulátoru, chlazení i v nádobce na ostřikovače.

Všechny hydraulické okruhy je doporučeno před nalitím nové náplně vymýt. Samozřejmostí je tedy výměna všech náplní včetně filtrů a vyčištění válců, sání, výfuku a samozřejmě i případného turbodmychadla. Voda bude určitě i v karburátoru, případně vstřikovacím čerpadle a všech přívodech. Opatrně rozebrat, vyčistit a vysušit je pochopitelně třeba i elektroniku a v první řadě všechny kabelové spoje a řídicí jednotku. Nezapomeňte na startér a alternátor.

Pak přijdou na řadu veškerá světla a také houkačka, v nichž se může stále držet vodní hladina. Nezapomeňte, že je třeba zkontrolovat a vyčistit opravdu celou elektroinstalaci, což samo o sobě může být piplavá a vysoce odborná práce na mnoho hodin. Naopak okruh klimatizace je hermeticky uzavřený a utrpět by neměl, zvláštní pozornost ovšem věnujte ventilátoru topení a všem vzduchovodům a výdechům. Také ovládací panel ventilace by se měl co nejpečlivěji vyčistit.

Dejte přednost profesionálům

V každém případě platí, že veškeré práce je vždy lepší svěřit odbornému servisu. Nemusí to být přímo značkový, avšak měl by být vybaven přinejmenším diagnostikou pro váš motor. Jen automechanik totiž pozná, co je třeba všechno udělat a provedené práce by měla bez větších problémů uhradit pojišťovna. Pojišťovací domy totiž bývají v době živelních katastrof pod pečlivým drobnohledem médií i veřejnosti a zpravidla se chovají velice rozumně. I tak ale počítejte s tím, že vaše auto už nikdy nebude jako dřív.

Málokdy se podaří odstranit páchnoucí bahno opravdu ze všech skulin a voda s bůhvíjakými příměsmi zcela jistě urychlila tendence k oranžovému moru. Dostala se totiž zřejmě i tam, kam nedosahuje protikorozní ochrana. Nejvíc ohrožena je ovšem elektronika, kterou se u moderních vozů se stovkami kabelů a konektorů a desítkami řídicích jednotek už nikdy nepovede zcela vyčistit a počítejte buď okamžitě, nebo v nedaleké budoucnosti s množícími se "nevysvětlitelnými" poruchami libovolného druhu.

Zbavte se ho

Proto se vozu v ideálním případě co nejdříve zbavte. Počítejte ale s tím, že po povodních je každý majitel bazaru daleko ostražitější, a buď od vás vůz vůbec nevezme, nebo počítejte s obrovským propadem proti běžným tržním cenám. Totéž platí samozřejmě při nákupu – napálených zákazníků, kteří koupili vytopené, špatně vyčištěné auto jsou tisíce.

Proto věnujte mimořádnou pozornost stopám po bahně, nerozpakujte se nahlédnout pod záhyby těsnění, koberce, čalounění, sedačky. Pokud prodávající při pečlivé prohlídce viditelně znervózní, budete mít aspoň jasno. Proto je zřejmě jedinou cestou individuální prodej s poznámkou, že jde o vytopené auto. Na případný pokus o zamaskování se většinou stejně přijde a vy si tím ušetříte do budoucna značné problémy.

Autoři:
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Vypadá jako motorka, ale motorka to není. I když se tak chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

První jízda novou Dacia Duster. Odolný klasik dostal místo dieselu hybrid

25. dubna 2024

Dacia Duster prošla ve třetí generaci výraznou proměnou. I přes citelné změny v ceníku a nabídce...

KOMENTÁŘ: Do parkovací války se zapojují aktivisté, politici i městské části

25. dubna 2024

Premium Parkovací barikády mají dvě strany. Na jedné jsou ti, kteří chtějí parkovat na ulici tak, jak jsou...

Šéf inovační platformy: V Praze by mohla nad Vltavou létat dronová donáška

25. dubna 2024

Vysíláme Těžko průjezdná ucpaná města nejsou zdaleka jen českým problémem. Po celém světě se experti...

Milán auta vyhání, novinky se pokoutně představují mezi židlemi a módou

25. dubna 2024,  aktualizováno  8:43

Lombardská metropole se už dlouhé roky vehementně snaží vyhnat auta z centra. Ta se tam v době...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...