Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výměna řidičáků neskončila. I průkaz z roku 2000 je starý

  13:55aktualizováno  13:55
Sotva si jedni řidiči vyměnili staré průkazy za nové, na řadě už jsou další. Všichni, kteří mají oprávnění vydané v letech 1994 až 2000, musejí dorazit s žádostí na svůj úřad do konce roku 2010. Přijít ale mohou už i nyní.

Tento řidičský průkaz si vyměňte do konce roku 2010 | foto: MDCR

Výměna řidičáků: další kolo
Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2010.

Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2013.

Pro někoho to je příliš brzy, pro jiné právě včas. Další kolo povinných výměn řidičských průkazů sice potrvá až do konce roku 2010, úředníci ale nechtějí ponechat nic náhodě.

Raději o nutnosti výměny informují už teď, než aby museli opozdilce shánět po vesnicích či kvůli nim otevírat své kanceláře i v sobotu jako loni.

Nová výměna řidičských průkazů se týká těch, kterým bylo osvědčení vydáno v letech 1994 až 2000.

"Naléhavě se obracíme na všechny držitele starých řidičských průkazů, aby požádali o výměnu včas, a ušetřili si tak zbytečné potíže a průtahy ve frontách na konci termínovaného období," píše se na stránkách ministerstva dopravy.

Zatím zadarmo
Kdo si stihne vyměnit průkaz ve stanoveném termínu, nezaplatí žádný poplatek. "Sotva jsme se oklepali z kola prvního. Chceme ale osvětu zahájit hned v únoru. Čas utíká příliš rychle a ve finále se zase ukáže, že spousta lidí si průkazy opět nestihne vyměnit," uvedl tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla. Do roku 2010 si má v Břeclavi vyměnit průkaz přes osm tisíc řidičů.

Držitelům řidičáků, kterým skončila platnost s posledním dnem loňského roku, hrozí za jízdu s neplatným průkazem pokuta.

"A za jeho výměnu už teď zaplatí správní poplatek padesát korun," upozornila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

V České republice se musí odevzdat ještě více než dva miliony starých řidičských průkazů, aby se doklady sladily s normami Evropské unie. Protože to je velký objem, rozhodlo ministerstvo dopravy, že řidiči si je nebudou měnit naráz, ale postupně v delším časovém úseku.

Chce tím zamezit stresujícím situacím vyvolaným obrovským náporem zájemců před koncem stanoveného termínu.

"Tohoto stavu ale není možné dosáhnout bez spolupráce držitelů řidičských průkazů," upozorňují stránky ministerstva dopravy.

Řidičák se vrátit nebo vyměnit musí. I ti, kteří nepočítají s tím, že by ještě za volant někdy usedli, by na úřad měli zavítat.

"Je to ze zákona povinnost. Průkaz není jejich majetkem, patří státu. Ale když se na silnici nedostanou, ničeho nezákonného se nedopouští," říká vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška.

Ani po roce 2010 výměny řidičských oprávnění neskončí. Na řadu přijdou průkazy vydané od roku 2001 do dubna 2004. Jejich držitelé si je budou muset vyměnit do konce roku 2013.I oni však mohou přijít již nyní.

"Ale pak budeme měnit zase všichni, protože občanský průkaz, pas a řidičák budou v jednom. To je nekonečný příběh," uzavírá Pavel Liška.

VÝMĚNA ŘIDIČSKÉHO PRŮKAZU

- je osvobozena od správního poplatku

- provádí se na příslušném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo magistrátu města na území ČR (podle místa trvalého pobytu držitele řidičského průkazu)

Potřebné doklady:
- platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas)
- jednu fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm
- řidičský průkaz, kterému končí platnost

- do 20 dnů ode dne podání žádosti by měl být průkaz hotový (popř. do 5 pracovních dnů po úhradě správního poplatku 500 Kč)

- více informací ZDE, zákon zákon č. 361/2000 Sb.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Většinu aut v Česku koupí firmy, třetina je škodovek

Faceliftovaná Škoda Fabia

V České republice se za sedm měsíců letošního roku prodalo 165 422 nových osobních aut. Je to mírný meziroční nárůst o...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Najdete na iDNES.cz