Směrovky vynalezli v Olomouci před 85 lety - ilustrační foto

Směrovky vynalezli v Olomouci před 85 lety - ilustrační foto | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Vynález směrovky: Jan Hanuš, rok 1922

  • 14
Patenty existují na různé vynálezy, Jan Hanuš z Olomouce si však v roce 1922 nechal patentovat něco zcela originálního. Totiž to, jak při jízdě na kole či motocyklu mechanicky naznačovat směr, kterým chcete odbočit. Stal se vynálezcem takzvaných směrovek.

"V Olomouci tenkrát projela za den pouze dvě auta, proto se Jan Hanuš zaměřil na dvoukolová vozidla – kola a motocykly, které mívaly při odbočení časté nehody. Dvůr hanáckého pivovaru v Olomouci-Holici číslo 158 byl nakonec prvním místem, kde nápad v podobě šipky na kole vyzkoušel,“ říká vynálezcův bratr, čtyřiadevadesátiletý Mojmír Hanuš.

Podle něj jeho sourozenec nejprve zkonstruoval šipku, která se koženými řemínky připevnila na pravou stranu kola a před odbočením ukazovala směr.

Hledal pro ni nejvhodnější tvary, měnil materiály i barvu, až nakonec směrovou šipku odlil z kovu a natřel ji bílou a červenou. Tento nápad si nakonec nechal 9. listopadu 1922 patentovat.

O pět let později, když už se po Olomouci pohybovalo více automobilů, přišel Jan Hanuš s dalším zlepšením a s novým patentem: lampou prosvětlenou elektricky nebo acetylénem, která byla umístěna na motocyklu či na autě, a to po pravé ruce řidiče.

Prototyp tohoto modelu vyrobil podle Hanušova návrhu olomoucký zámečník Antonín Joun, který sídlil v Přerovské ulici číslo 5. Na výrobu prvních světelných směrovek však mladý vynálezce Hanuš neměl peníze.

Zajímavý patent, jenž byl rovněž první svého druhu, proto vynálezce nabídl úspěšné automobilce v Kopřivnici.

"Tam jej bohužel odmítli s tím, že když bude řidič chtít ukázat směr, vystrčí z auta ruku. Protože doba si však řešení tohoto druhu žádala, vynalézali i jiní lidé, a tak se v českých zemích ujaly německé patenty,“ dodává Mojmír Hanuš s tím, že používání ukazatelů změny směru jízdy pak definitivně nařídil až silniční zákon z roku 1939.

Ten mimo jiné také zavedl, že se u nás začalo po silnicích jezdit vpravo.
Dnes je používání směrovek natolik samozřejmé, že si téměř nikdo neuvědomí, že k jejímu zavedení bylo třeba několik let pracné a mnohdy i průkopnické práce.

To však potomci vynálezce Jana Hanuše již neocení. "Patentová ochrana trvá maximálně dvacet let, a to se ještě musí platit udržovací poplatky. Takže je dnes jistě zaniklá. To není jako s autorskými právy,“ vysvětluje Michal Růžička z patentové, známkové a advokátní kanceláře.