Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Řidiči špatně vidí. Jednou ročně by měli na vyšetření s očima

aktualizováno 
Desítky procent řidičů by měly mít předepsané brýle a nevědí o tom. Na pražské Pankráci, kde v rámci týdne bezpečnosti na silnicích prověřovali zrak, byl o vyšetření očí takový zájem, že doslova zavařili měřicí přístroj.

Globální týden bezpečnosti silničního provozu je tentokrát věnován bezpečnosti chodců. BESIP jako jeden z organizátorů vymyslel ještě speciální kampaň na prověřování kvality zraku řidičů. "Řada lidí si udělá řidičský průkaz v osmnácti, dvaceti letech a pak jezdí desítky let bez toho, aby se starali o svůj zrak," varuje vedoucí BESIP Roman Budský. Teoreticky se tak může stát, že se na horší zrak řidiče přijde až na povinně předepsané lékařské kontrole v 65 letech.

Otestujte se

"Zdravotní způsobilost je uznána, pokud lze rozlišit písmeno o velikosti 11 milimetrů na vzdálenost 5 metrů," uvádí specializovaný server optikarium.cz

Takový test si můžete provést i sami. "Pozorujete jej samozřejmě oběma očima a s nasazenou korekcí, což jsou buď brýle, nebo kontaktní čočky," připomíná.

"Situace se zlepšuje, ale pořád jsou desítky procent lidí, kteří řídí s nezkorigovaným zrakem," upřesňuje Jiří Žaloudek, manažer oční kliniky Duovize, která  na pražském Dni bezpečnosti vyšetřovala zrak. Podle prezidentky Mezinárodního sdružení optiků a optometristů Ivany Urválkové by až čtyři z pěti řidičů mohli některou z vad trpět a přitom o tom ani nemusí vědět.

"Málokdo ovšem přizná, že špatně vidí a kvůli tomu došlo k nehodě," přemítá Budský. Špatný zrak tak může být příčinou mnoha nehod, ale žádná přesná statistika neexistuje. Už dnes platí, že pokud lékař zjistí jakékoliv zdravotní problémy, které by měly vliv na řízení, musí to ohlásit úřadům.

"Zdravý člověk by si měl nechat vyšetřit zrak aspoň jednou ročně. Starší lidé nebo ti, kdo mají onemocnění, které se může na očích projevit, by měli zajít na vyšetření dvakrát do roka," radí Jiří Žaloudek. Vyšetření na korekci refrakční vady podle něj trvá deset až dvacet minut. Důkladnější vyšetření je asi na dvě hodiny.

Až do konce roku probíhá kampaň, při které optometristé společně s dopravními policisty nabízejí vyšetření zraku postupně na osmnácti místech po celé republice.

Speciální přístroj pro měření vad oka stojí čtvrt milionu korun. Měří objektivní část vady (refrakci). "Důležitý je také subjektivní vjem. Tedy to, jak si se zachyceným obrazem poradí mozek. Kromě měření přístrojem je tedy důležité i hodnocení, jak reálně vidíme," popisuje Žaloudek. Taková kontrola se dělá třeba známými tabulemi s písmeny různé velikosti.

Ke specialistům dovede člověka hlavně srovnání s někým, kdo vidí opravdu dobře. Varováním může být třeba velký rozdíl mezi kvalitou vidění za šera a za dne. "Řízení za šera je výrazně náročnější pro oko. Zornička se zvětší a každá vada se mnohem výrazněji projeví. Třeba čtvrt dioptrie se za dne může jevit jako malá vada. Ale v noci je ten rozdíl mnohem výraznější," uzavírá Žaloudek.

Brýle v řidičáku

V nyní platných eurořidičácích formátu kreditní karty se povinnost nosit brýle, nebo kontaktní čočky skrývá pod takzvanými harmonizačními kódy na zadní straně v nejspodnějším políčku. Tam už nenajdeme text "brýle nutné", protože by mu cizí policista nerozuměl.

Místo toho tam jsou číselné kódy: 01.01 značí povinnost nosit brýle, 01.02 kontaktní čočky, 01.06 brýle, nebo kontaktní čočky a třeba 01.04 sluneční brýle.Nejčtenější

Na německých okreskách se řidiči lekají sloupů na kontrolu mýtného

Sloup osazený kamerami, který kontroluje zaplacení mýta v Německu

V Německu se začínají objevovat kolem silnic a dálnic modré sloupy připomínající radary. Ve skutečnosti sledují...

Jak se žije řidičům v L.A.: hodinové kolony, tučné pokuty a žádná STK

S Volkswagenem California po Kalifornii

Slunná Kalifornie láká na krásnou přírodu, široké silnice a rychlá auta. Motoristé nemusejí jezdit na STK a výměna...Autofotka: Přetížená auta v ČR nechytají, kapitální úlovek je z Francie

Dodávka přetížená o čtyři tuny, kterou nachytala policie v jižní Francii.

Ministr dopravy tento týden pořádně vyděsil autodopravce. Těžké kamiony podle něj ničí české silnice, a proto chce...

Nadýcháte po nealko pivu? Žádejte o odklad testu, radí slovenská policie

Ilustrační snímek

Řidiči nemusejí krátce po použití ústní vody či vypití jedné ze značek nealkoholického piva obstát v dechové zkoušce,...

Trump s Putinem si v Helsinkách poměřovali limuzíny, delší je ta ruská

Trumpova limuzína na summitu v Helsinkách

Limuzína Vladimira Putina je mnohem delší než ta Donalda Trumpa. I to je jeden z výstupů summitu v Helsinkách, kde se...

Další z rubriky

Ronaldo teď konkuruje v Itálii papeži, ale taky se kvůli němu stávkuje

Cristiano Ronaldu z Realu Madrid se raduje z postupu do finále Ligy mistrů.

Stávkování je jedna z disciplin, ve které Italové vynikají. Poznal to každý, kdo se někdy třeba pokusil cestovat po...

Dieselgate už klepe i na dveře Opelu, 60 tisíc dieselů se chová divně

Opel Astra Sports Tourer přestavuje nový diesel 1,6 Bi-Turbo s výkonem 160 koní

Opelu se až dosud aféře Dieselgate dařilo vcelku vyhýbat. Teď ovšem podezření padá i na německou značku. Až 60 tisíc...

Úřad odhalil švindl, němečtí majitelé vozů Tesla musí vracet dotace

Tesla Model S 85D

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence čtyř tisíc eur, tedy 103 400 korun, kterou...

Volkswagen Passat 1.8 TSI 2009...
Volkswagen Passat 1.8 TSI 2009...

r.v. 2009, naj. 137 729 km, benzín
160 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz