Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřování nehod se zrychlí, policisté mohou uzavřít Prahu kamionům

  11:15aktualizováno  11:15
Dva totální dopravní kolapsy, které Praha zažila počátkem listopadu, by se již neměly opakovat. Radní včera schválili postup, který by měl výrazně zkrátit dobu, již mají policisté na vyšetření nehody.

Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

Dopravní servis Dopravní servis:
Doprava.iDNES.cz
Dopravní servis

Rychleji by se tak uvolnily zablokované ulice. Navíc mají být do konce listopadu na osmi hlavních tazích na hranicích metropole instalovány značky, které by v případě velkých dopravních potíží zakázaly vjezd kamionů do města.

Havárie vyšetřená do hodiny
"
Policisté se zavázali, že nehodu na Pražském a městském okruhu a na Severojižní magistrále vyšetří do 60 minut,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek. Nesmí se tak opakovat situace z 3. listopadu, kdy nehoda na pět hodin blokovala magistrálu.

V případě nehody na nejdůležitějších komunikacích má na místo okamžitě přijet také odtahová služba městské policie. "Dnes řidiči většinou čekají na odtahovku zajištěnou přes jejich pojišťovnu a silnice je zablokovaná desítky minut,“ vysvětluje Blažek.

Za odtahy osobních aut by řidiči neplatili. Zpoplatněn by byl odtah kamionů, jejichž řidiče by přišel minimálně na dva tisíce korun.

Pomohou i strážníci
Policisté slibují, že účastníci nehody nebudou čekat desítky minut na policisty, zatímco kolem projede bez povšimnutí několik hlídek.

"Identifikaci účastníků, označení místa nehody a uvolnění silnice budou provádět i běžné hlídky,“ slíbil šéf pražské policie Zdeněk Bezouška.

Tuto pravomoc by nově měli mít i strážníci městské policie, které proto čeká školení. Dnes v ulicích operuje 15 vozidel dopravní policie, jejichž posádky nehody vyšetřují.

Pokud nějaká dopravní nehoda výrazně ohrozí plynulost dopravy v Praze, budou mít policisté možnost uzavřít hlavní příjezdy do metropole pro kamionovou dopravu.

"Do konce listopadu budou na osmi hlavních tazích instalovány proměnné značky se zákazem vjezdu nákladních aut nad šest tun, které bychom aktivovali v případě krizových situací,“ plánuje náměstek primátora Rudolf Blažek.

Značky se mají objevit na všech silnicích dálničního typu, které do Prahy vedou, a do konce roku pak i na zbývajících vjezdech do Prahy.

Informace o uzavírkách by měly šířit také informační tabule na dálnicích mimo hlavní město. "Patnáct až dvacet minut po příjezdu policistů k nehodě, která by mohla mít mimořádný vliv na plynulost dopravy, musíme mít možnost Prahu uzavřít,“ dodal náměstek Blažek.

Odbor dopravy magistrátu do konce listopadu vypracuje manuál, podle něhož budou policisté a strážníci postupovat.

Policisté by měli také efektivněji dohlížet na řidiče kamionů, kteří stojí v kolonách. „Aby neblokovali sjezdy a nájezdy, budou dohlížet hlídky na motocyklech,“ slíbil šéf pražské policie Zdeněk Bezouška.

Uzavření metropole pro kamionovou dopravu však povede k výraznému zhoršení dopravní situace v obcích kolem Prahy, kudy se řidiči nákladních aut budou snažit Prahu objet.

"Proto chceme ve spolupráci se Středočeským krajem vytipovat a vyznačit možné objízdné trasy,“ dodal Blažek.

Nehoda na okruhu

*policisté ji musí vyšetřit do 60 minut
*odtahová služba městské policie ulici co nejdříve uvolní
*základní vyšetřování mohou provádět i běžné hlídky a strážníci
*policie může při kolapsu dopravy zakázat vjezd kamionů do města

Autoři: ,Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Najdete na iDNES.cz