Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkum: Řidiči SUV jsou nebezpečnější

aktualizováno 
Majitelé terénních aut neboli dnes už častěji vozů SUV mívají větší problémy s dodržováním silničních zákonů než řidiči běžných osobních automobilů. Vyplývá to ze studie Londýnské univerzity (Imperial College). Vedoucí výzkumného týmu říká: "Obecně jsou SUV bezpečnější pro posádku, ale nebezpečnější pro všechny ostatní."

Ilustrační foto | foto: Land Rover

popisek Bezpečnost dětí
Tereňáky nejsou výhrou 

Podle pozorování chování řidičů mají ti, kteří sedí za volanty SUV, mnohem častěji u ucha mobilní telefon a mnohem méně se chrání bezpečnostním pásem.

"Ačkoliv jsou vozy s pohonem všech kol bezpečnější při nárazu, jejich majitelé vystavují sebe i ostatní účastníky provozu většímu riziku zranění," uvádí se ve studii, za kterou stojí skupina autorů v čele s Lesley Walkerem z Londýnské univerzity.

Výzkumníci sledovali chování řidičů na třech exponovaných místech na východě Londýna v době ranních a večerních dopravních špiček.

Do statistiky zaznamenali 38 182 "obyčejných" aut a 2944 off-roadů a SUVček. 15,3 % řidičů neterénních aut nebylo připoutáno a 2,5 procenta za volantem telefonovalo. Nepřipoutaných řidičů tereňáku bylo třikrát a telefonujících čtyřikrát více.

Studie potvrzuje, že řidiči vozů původně určených do terénu, ale dnes běžně jezdících po městech a jiných silnicích, mají větší sklony k riskantní nebezpečné jízdě.

Za lamanšským průlivem odpor vůči SUVčkům narůstá. Před nedávnem dostala londýnská radnice petici vyzývající ke zvýšení poplatků za vjezd do města na více než dvojnásobek. Britská liberálně-demokratická strana pak chtěla před nedávnem auta do terénu zatížit desetinásobně větší daní, než kterou platí majitelé "malých" vozů.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz