Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peugeoty a citroëny budou jezdit na vzduch. Vyvíjeli je v utajení

aktualizováno 
Francouzský koncern PSA je ve velkých potížích. Za loňský rok vykázal ztrátu pět miliard eur. Padající prodeje má zachránit nová moderní technika. PSA se nově pochlubilo modulární platformou, která zlevní a zefektivní výrobu. Trhákem mají být auta, která jezdí na vzduch.

Peugeot 2008 Hybrid Air bude jednou z hvězd ženevského autosalonu. Malý crossover má dnes spousta značek, některé jimi dokonce nahrazují malé modely, vždyť právě 2008 zabere v nabídce značky místo tradičnímu kombíku "dvojkové" třídy Peugeotu.

Jenže tenhle městský teréňák jezdí na vzduch, když mu dojde dech (vzduch), má vystačit s pouhými 2,9 litru benzinu na sto kilometrů.

Společně s konceptem Citroënu C3 Hybrid Air totiž Peugeot 2008 představí novou technologii vzduchového hybridu, který chce koncern PSA uvést do praxe do tří let.

Prototyp Air Hybrid koncernu PSA

Vzduchový hybrid má být úsporný a zároveň dostupný díky velmi jednoduché konstrukci. Hlavní součásti systému jsou dvě: speciální čerpadlo schopné fungovat i jako motor, tlaková nádrž na stlačený vzduch, umístěná ve středovém tunelu vozu, a další nízkotlaká nádrž.

Vzduchový hybrid funguje v principu velmi podobně jako klasický hybrid elektrický. Namísto do baterií se však přebytečná energie ukládá v podobě stlačeného plynu do tlakové nádoby.

Vzduch se bude v tlakové nádrži hromadit nejenom při přebytku výkonu, ale především při brzdění. V tomto případě by měl být systém efektivnější než klasický elektrický hybrid, který při plném brzdění nezvládne do baterií uložit tolik energie jako toto vzduchové řešení. V městském provozu, v rychlostech do 70 km/h se může automobil pohybovat se zcela čistým pohonem pouze na vzduch.

Při potřebě výraznější akcelerace se do akce dostane i spalovací motor, v případě prototypu PSA je použit zážehový tříválec. Ve vyšších rychlostech pak auto pojede výhradně na pohon se spalovacím motorem a vzduchová část systému má pomoci pouze při potřebě akcelerace nebo ve stoupáních.

V městském provozu by pak vzduchový hybrid mohl na čistý pohon jezdit až 80 % času, úspora paliva oproti konvenčním vozům stejné třídy by mohla dosáhnout až 45 %, průměrná spotřeba by pak mohla poklesnout o 35 %. Tato čísla znamenají, že například v městském provozu by mohl vůz na jednu nádrž ujet o 90 % větší vzdálenost než auto bez vzduchového hybridního systému.

Součásti vzduchového hybridu PSA mají zvednout hmotnost auta méně než jinak používané baterie a elektromotory používané elektrickými hybridy, přitom budou také výrobně podstatně levnější. Menší nároky bude systém klást také na servis nebo bezpečnost samotné konstrukce, nádrž se stlačeným vzduchem bude při nehodě menším rizikem než baterie.

Prototyp Air Hybrid koncernu PSA

Pumpa s motorem bude součástí bloku s převodovkou. Část jinak nevyužitého výkonu bude schopna ukládat do tlakové nádrže tím, že bude stlačovat vzduch. Přítomnost nízkotlaké nádrže napovídá tomu, že systém bude uzavřený. Koncern PSA však kompletní detaily o řešení Air Hybrid nezveřejnil.

Francouzi momentálně na vývoji vzduchového hybridu usilovně pracují a zdá se, že firma věří, že technologie může být úspěšná. Krom současné kombinace 82koňového benzinového tříválce 1,2 litru a Air Hybrid v malém peugeotu počítá koncern dále s využitím i v kompaktních vozech a malých dodávkových autech. Uvažuje například o kombinaci Air Hybrid se 110koňovým motorem v modelu velikosti Peugeotu 407 Nebo Citroënu C5.

Malé auto na vzduch velikosti Peugeotu 208 nebo Citroënu C3 má ovšem dorazit už v roce 2016.

Vývoj v utajení

Vzduchové (a celkově hydraulické) hybridy nejsou ničím převratně novým, doposud však tato technika byla považována právě za krajně nevhodnou pro využití v malých lehkých autech.

Největšímu využití se zatím vzduchové hybridy těší v USA, kde tento způsob pohonu používají například dodávky a nákladní auta UPS. Systém vyvinutý tamní Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) chce ve svých autech využít Chrysler. Ten však kvůli prostorové náročnosti řešení počítá spíše s využitím ve velkých crossoverech, SUV a dalších větších vozů.

V PSA však vzduchovou část hybridního systému zjednoduší a vylepší natolik, že jeho použití v malých osobních automobilech bude naopak podstatně výhodnější než klasické elektrické hybridy. Průměrná spotřeba takového auta by mohla klesnout pod tři litry benzinu na 100 kilometrů, Peugeot pak počítá s tím, že do roku 2020 by mu právě tato technologie pomůže vyrobit sériový vůz se spotřebou dva litry na 100 kilometrů.

PSA se vývoji nového systému věnoval tajně, pracoval na něm speciální tým v utajené lokalitě, financování zajistil jeden z členů představenstva. I to je důkazem toho, že si automobilka od novinky hodně slibuje. Učinila vše pro to, aby nedošlo k žádnému úniku informací o projektu. Není divu, PSA není jediným koncernem, který se problematikou tohoto druhu pohonu zabývá. Francouzský koncern uvádí, že v souvislosti se svým vynálezem podal na 80 patentových přihlášek.

Zájem na něm má i již zmíněný Chrysler a zprostředkovaně tedy zřejmě i jeho majitel Fiat, v oblasti pohonu na vzduch se také angažuje i japonská Toyota, která je celkově průkopníkem v oblasti hybridních vozů a automobilů s alternativním pohonem. Přitom PSA a Toyota mají alianci na výrobu minivozů (TPCA v Kolíně) a nedávno spolupráci rozšířily na dodávkové vozy.

Další léky na trable Francouzů

Koncern PSA sdružující Peugeot s Citroënem oznámil, že loni utrpěl rekordní čistou ztrátu pět miliard eur (95 miliard Kč). Jeho prodeje se v loňském roce kvůli slabé poptávce v Evropě propadly o 16,5 procenta na 2,97 milionu vozů. Firma již loni ohlásila plán na snížení počtu pracovníků o osm tisíc lidí.

PSA Peugeot Citroën je po německém Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě.

Skupina PSA ovšem zbraně neskládá, kromě "aut na vzduch" přichystala i další moderní technologie. Vedle vzduchového hybridu představí v nejbližší době ještě řadu dalších technických řešení, která mají především výrazně snížit spotřebu paliva automobilů.

Již letos například v nástupci Citroënu C4 Picasso a následně následníku Peugeotu 308 představí zcela nové platformy, kterou PSA nazývá Efficient Modular Platform 2 (EMP2).

Fotogalerie

V dlouhodobém horizontu by na ní mělo vyjíždět až 50 % produkce koncernu. Platforma pro vozy segmentu C (Peugeot 308) a D (Citroën C5) přináší oproti té současné snížení hmotnosti o 70 kilogramů. Díky pokročilejší modulární stavbě umožní stavět auta rozmanitějších tvarů, která budou bezpečnější než doposud a přitom uspoří až 22 % emisí CO2. Modularita technického základu je velkým tématem dneška. Díru do světa dělá s modulární architekturou MQB koncern VW, ostatní značky uznávají, že jim v tomto ohledu německý výrobce utekl.

Vylepšené motory

Peugeot také chystá vylepšené motory nebo zdokonalenou funkci katalyzátorů, postupem času se také výrazně rozšíří nabídka hybridních modelů obou značek koncernu.

Ekologičtější a úspornější motory vzniknou díky využití dvou technických novinek, které PSA ve svých vozech uvede do roku 2018. První z nich se přitom dočkáme ve vznětových motorech už příští rok. PSA totiž zavede nové selektivní katalyzátory a vylepší filtry pevných částic. Nový selektivní katalyzátor umístěný ještě před filtrem částic se postará o redukci 90 % produkovaných oxidů dusíku. Vylepšený filtr částic využívající aditiva pak zlikviduje 99,9 % pevných částic tvořených motorem. Výsledkem mají být nejen emise pod hranicí vyžadovanou normou Euro 6, ale také snížení spotřeby o zhruba 2 až 4 %.

Větších úspor by se měli do roku 2018 dočkat řidiči nových benzinových modelů PSA. Až 10 % paliva i emisí CO2 by měly nové motory uspořit díky technologii Dedicated-EGR (recirkulace spalin). Zvýšený kompresní poměr motorů a zvýšený podíl recirkulace výfukových plynů se společně se speciálním dávkováním nadbytečného paliva mají v důsledku projevit hodně zajímavými úsporami.

V malých vozech, kompaktech a autech střední třídy by se pak měla od roku 2017 objevit zdokonalená hybridní řešení. Nové mild-hybridní sestavy by měly ušetřit 10 až 15 % paliva oproti současným e-HDi modelům. Hybridní technika přitom půjde kombinovat s benzinovými i naftovými motory napříč třídami. Hlavní součástí bude vysoce účinný 10 kW elektromotor a celá sestava má být výrazně dostupnější než současná řešení.

U PSA však pracují na ještě propracovanějším hybridu. Automobilka má momentálně k dispozici prototyp Hydole, plug-in hybrid s dojezdem až 500 kilometrů, který by měl zvládnout 80 % každodenních pojížděk bez produkce emisí. Normovaná produkce CO2 by měla být nižší než 30 gramů na kilometr jízdy, baterie hybridu se z domácí 16 A zásuvky dobijí za pět hodin.

PSA také odhalil koncept speciálního městského vozidla VéLV. Malinké tříkolové vozítko s hmotností do 700 kilogramů uveze tři pasažéry a na nabité baterii urazí až 100 kilometrů. Spotřeba energie na kilometr jízdy by přitom měla být pouhých 85 Wh. Auto, s jehož výrobou se zatím nejspíš nepočítá, by mohlo být například soupeřem pro miniaturní elektromobil Renault Twizy.

Nejčtenější

Ford Fiesta
Prodeje malých aut rostou, Evropané si dopřávají dražší provedení

S 1,8 milionu prodaných vozů je kategorie malých aut v prvním pololetí letošního roku stále nejpopulárnější automobilovou třídou. Ale není tomu tak díky ceně,...  celý článek

Ferdinand Porsche se svým zkušebním, nejúspěšnějším vozem Volkswagen Brouk
Vychází kniha o Porscheho začátcích pod hákovým křížem

Pro Ferdinanda Porscheho bylo bodem zvratu setkání s Adolfem Hitlerem. Po špatných obchodech byl automobilový inženýr značně zadlužený, když v květnu roku 1933...  celý článek

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen
Podle kapitánů automobilového průmyslu není diesel žádná mrtvola

Diesely rozhodně nejsou ze hry, shodují se výrobci aut i jejich dodavatelé. Do vývoje naftových motorů v uplynulých letech investoval autoprůmysl obrovské...  celý článek

Opel Insignia první generace
Ojetý Opel Insignia boduje cenou. Minusem je prostor a kila

Insignia na trhu s ojetými automobily prodejní rekordy netrhá. To se přirozeně projevuje na cenách vozů. Jako ojetina tak přijde levněji i o desítky tisíc ve...  celý článek

Kdo peče s kým a kdo koho vlastní v automobilovém průmyslu?
Kdo komu patří: přehledný průvodce automobilkami

Letošní prodej Opelu společnosti PSA opět změnil situaci na poli automobilových koncernů a aliancí. Kdo peče s kým? A kdo koho vlastní? Připravili jsme velký...  celý článek

Další z rubriky

Pražská taxikářka Kateřina Šenkeříková
Ženy za volantem: Milí řidiči, chceme vám říct...

Jedenadevadesátiletá královna Alžběta II. celý život jezdí autem, aniž by měla řidičák, Eliška Junková by strčila spoustu mužů za volantem do kapsy, první...  celý článek

Kdo peče s kým a kdo koho vlastní v automobilovém průmyslu?
Kdo komu patří: přehledný průvodce automobilkami

Letošní prodej Opelu společnosti PSA opět změnil situaci na poli automobilových koncernů a aliancí. Kdo peče s kým? A kdo koho vlastní? Připravili jsme velký...  celý článek

Řidič, volant, řízení
Jezdíte v autě, nebo latríně? Ukliďte si i klimatizaci

Čas prosezený v autě už pomalu konkuruje tomu strávenému v obývacím pokoji na gauči. Za volantem tráví většina řidičů takovou dobu, že na čtyřech kolech jedí,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.