Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vztyčený prostředníček za 800 Kč. Zvykněte si na novinky na slovenských silnicích

aktualizováno 
Ukážete neslušné gesto na řidiče, který vás naštval, uvidí vás policista a napaří vám pokutu 30 eur, tedy asi 840 korun. To je ale jen detail. Na Slovensku, kam každoročně míří nejvíc českých turistů, si na silnicích budeme muset zvykat na řadu novinek. Začaly platit začátkem února.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest největších změn, které platí na slovenských silnicích
Rychlost
Rychlost v obci se ze 60 km/h snížila na 50 km/h. Už drobné překročení rychlosti o 11 km/h přitom slovenští policisté budou trestat pokutou 50 eur (1 400 Kč). Rychlost 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici se momentálně nemění. Zákon však umožnil, aby na některých dálničních úsecích byla značkami povolena rychlost až 160 km/h. Tyto úseky budou označeny až v příštím roce.
Svícení
Nově musí řidiči na Slovensku svítit po celý rok a po celý den. Kdo pojede bez zapnutých světel, zaplatí
pokutu 60 eur (1 700 korun). Až do konce ledna se přitom na Slovensku muselo svítit jen v období od 15. října do 15. března. Běžná potkávací světla lze nahradit světly pro denní svícení.
Zimní pneumatiky
Vyrazit od podzimu do jara na Slovensko bez zimních pneumatik bude riziko. Podle nového zákona na autě musí být zimní gumy, pokud je na cestě souvislá vrstva sněhu, námrazy nebo ledu. Kdo toto nařízení poruší, zaplatí pokutu 60 eur (1 700 Kč). Nákladní automobily a autobusy musí mít zimní pneumatiky vždy od 15. listopadu do 31. března.
Telefonování, antiradar
Začal platit zákaz telefonování v autě bez použití handsfree sady. Bude-li někdo při jízdě telefonovat, zaplatí pokutu 60 eur (1 700 Kč). Zakázaný je i antiradar. Když vám ho najdou v autě, zaplatíte pokutu
100 eur (2 800 Kč). Jestliže navíc bude zapnutý, riskujete sankci 150 eur (4 200 Kč). Za antiradar není považována navigace, která má funkci upozorňování na pevné radary.
Cyklisté, chodci
Všichni cyklisté, kteří vyjedou mimo obec, musí mít na hlavě cyklistickou přilbu. Kdo ji mít nebude, zaplatí pokutu 10 eur (280 Kč). V obci to platí i pro cyklisty do 15 let. Zákon myslel i na chodce. Ti se při chůzi po silnici při snížené viditelnosti nově neobejdou bez reflexního prvku, který odráží světlo. Bude-li
na oděvu chybět, policisté mohou udělit pokutu 30 eur (850 Kč).
Odebrání řidičáku

Když policisté udělí pokutu a řidič nebude mít na její okamžité zaplacení, policista mu odebere řidičák a vystaví doklad s platností 15 dnů, kterým ho nahradí. Řidičský průkaz mu bude vrácen až po zaplacení pokuty. Motorista se s policistou může domluvit, kde pokutu zaplatí a kde mu má být průkaz vrácen. Policisté smějí na místě přestupku dát pokutu až do výše 650 eur (18 500 Kč).

V obci se musí zpomalit

Jestli jste byli zvyklí, že ve městech a vesnicích se na Slovensku smí jezdit šedesátkou, teď musíte ubrat. Stejně jako prakticky ve všech evropských zemích i tady nově platí padesátka. Zrychlit se naopak bude smět na dálnici v obci, kde se rychlost zvyšuje z osmdesátky na devadesátku.

Překročení rychlosti navíc může vyjít pěkně draho. V pokutách se výrazně přitvrdilo: když povolenou rychlost překročíte o více než 20 km/h a změří vás policie, dostanete pokutu až 100 eur, tedy nějakých 2 800 korun. A s přibývající rychlostí pokuty narůstají až na konečných 650 eur, což je přes 18 tisíc korun.

Šance, že vás policisté změří, je navíc oproti loňsku větší – kromě běžných radarů začali používat i sto nově nakoupených laserových pistolí, které dokážou řidiče zaměřit až na vzdálenost 1,5 kilometru i z jedoucího vozu.

Ještě dražší je trest za alkohol: bude-li řidič přistižen opilý, může dostat pokutu až 1 000 eur (28 000 Kč). Odmítnutí dechové zkoušky vyjde 1 300 eur (téměř 37 tisíc korun).

O řidičák můžete přijít na místě přestupku

Kvůli vysokým pokutám je velmi snadné dočasně přijít o řidičský průkaz. Policista smí na místě uložit už zmíněných 650 eur pokuty, a pokud šofér nebude mít u sebe dost peněz, strážce pořádku mu řidičák sebere a místo něj vystaví dočasný doklad s patnáctidenní platností.

Během této doby má řidič možnost pokutu zaplatit, pak mu bude průkaz vrácen na některém ze slovenských dopravních inspektorátů. Výhodou je, že zákon umožňuje, aby se řidič s policistou domluvil, kde si řidičské oprávnění vyzvedne. Pokud tedy jedete na týden do Košic a doklad vám vezmou v Bratislavě, stačí říct, aby ho poslali za vámi. Po zaplacení pokuty v Košicích vám papíry vrátí.

Smůlu má ovšem ten, kdo se do Česka vrací a peníze na pokutu nemá. A nemá ani platební kartu na výběr peněz z bankomatu. Zaplatit pokutu zasláním peněz z Česka totiž možné nebude. Slovenští policisté doklady do Česka posílat nebudou.

"Když chce někdo na Slovensku páchat dopravní přestupky, měl by s sebou mít i dostatek peněz na pokuty," uvedl mluvčí slovenského policejního prezidia Martin Korch. Situace by se ale během roku mohla zlepšit. "Chceme, aby do konce roku byly auta policistů vybavená platebními terminály," uvedl Korch.

Pozor na zimní počasí

Nově na Slovensku platí povinnost mít obuté zimní pneumatiky. Na rozdíl od Česka však není stanoveno období, zákon hovoří jen o době, kdy je na silnici souvislá vrstva sněhu, námrazy nebo ledu. Posouzení, zda tomu tak je, bude na policistech.

Bezpečnost na silnicích by mělo zvýšit i povinné celoroční svícení potkávacími světly či světly pro denní svícení, zákaz telefonování bez handsfree sady a zákaz předjíždění na dálnicích a silnicích prvních tříd, který platí pro nákladní vozidla nad 7,5 tuny.

Slovenští poslanci mysleli i na bezpečnost chodců a cyklistů. Když se po setmění nebo za mlhy vydáte po silnici, musíte na sobě mít reflexní prvek. Všichni cyklisté zase musí jezdit mimo město jen s helmou. Pro děti do 15 let tato povinnost platí i v obci. Kdo vyjede bez ní, dostane pokutu 10 eur (280 korun).

Malá nehoda se řeší jako v Česku

Jinak se u našich východních sousedů od nynějška řeší i drobné dopravní nehody. Povinnost zavolat policisty k bouračce mají řidiči, když škoda na vozidle přesáhne částku 3 983 eur, tedy asi 112 tisíc českých korun a bylo to 120 tisíc korun slovenských. Jestliže je škoda nižší, nikdo nezemřel, nebyl zraněn, nebyla poškozena silnice nebo neunikl benzin či olej, policii volat nemusíte.

Podmínkou ovšem je, abyste se dohodli, kdo nehodu zavinil. Pak sepíšete formulář o nehodě (ke stažení ZDE) a informujete svoji pojišťovnu, kde máte uzavřené povinné ručení či havarijní pojistku.

Pokud se na viníkovi neshodnete, je lepší policisty zavolat. I když škoda na autech bude minimální, nehrozí, že byste za výjezd platili. Je ovšem jisté, že viník bouračky dostane pokutu. Policii je nutné volat i tehdy, když existuje podezření, že někdo z účastníků nehody je opilý nebo odmítne předložit občanský průkaz, řidičák a doklad o uzavřeném povinném ručení.

Jak vysoké jsou pokuty

Z dopravními předpisy se na Slovensku změnil i sazebník pokut. Největší novinkou je fakt, že policista vám může přímo na místě přestupku udělit pokutu až do výše 650 eur, tedy přibližně
18 500 korun.
Překročení povolené rychlosti
do 10 km/h do 30 eur
o víc než 10 km/h 50 eur
o víc než 20 km/h 100 eur
o víc než 30 km/h 200 eur
o víc než 40 km/h 300 eur
o víc než 50 km/h 400 eur
o víc než 60 km/h 500 eur
o víc než 70 km/h 650 eur
Nerespektování značky Dej přednost v jízdě 60 eur
Jízda na červenou 150 eur
Jízda bez platných dokladů 50 eur
Porušení zákazu vjezdu 60 eur
Porušení zákazu předjíždění 60 eur
Porušení zákazu parkování 30 eur
Nerespektování přikázaného směru 30 eur
Nedání přednosti v jízdě 150 eur
Ohrožení chodce na silnici, kam se odbočuje 60 eur
Překážení v jízdě rychlejšímu vozu 30 eur
Použití neslušných gest 30 eur
Jízda bez zapnutého bezp. pásu 60 eur
Nedání znamení o změně směru jízdy 60 eur
Neumístění výstražného trojúhelníku 50 eur
Jízda bez rozsvícených světel 60 eur
Telefonování bez handsfree 60 eur
Jízda bez dálniční známky 95 eur
Jízda bez zimních gum 60 eur
Vyhazování předmětů z vozidla 60 eur
Jízda pod vlivem alkoholu 200–1 000 eur
Odmítnutí dechové zkoušky 300–1 300 eur
Ujetí od dopravní nehody 1 300 eur
Jízda na motorce bez přilby 60 eur
Jízda na kole bez přilby 10 eur
Jízda po krajnici 150 eur
Bezdůvodná jízda v jiném než pravém pruhu 60 eur
Nedání přednosti připojujícímu se autobusu 50 eur
Nezastavení za autobusem, který zastavil na zastávce 60 eur
Ohrožení osoby vystupující z MHD na zastávce 60 eur
Ohrožení účastníků provozu při couvání 60 eur
Otáčení a couvání na místech, kde je to zakázané 60 eur
Zastavení a státní v protisměru vlevo 30 eur
Při zastavení a stání nezůstal pruh široký 3 m
pro každý směr jízdy 60 eur
Při stání řidič znemožnil výjezd z parkovacího místa 60 eur
Při stání vedle auta nezůstal boční odstup nejméně 1,2 metru 60 eur
Ohrožení účastníků provozu při vyjíždění od okraje cesty 60 eur
Použití mlhovek, když není mlha 30 eur
Neumožnění průjezdu vozidel s právem přednosti 100 eur
Ohrožení vozidel s právem přednosti 150 eur
Zastavení na dálnici jinde než na parkovišti 60 eur
Porušení zákazu předjíždění pro řidiče kamionů 100 eur
Porušení vjezdu na železniční přejezd 150 eur
Obtěžování hlukem či rozstřikováním kaluží 60 eur
Zastavení a stání na zeleni 60 eur
Zastavení na místě pro zdravotně postižené 60 eur
Jízda na nemotorovém vozidle bez rozsvícených světel 20 eurNejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz