Infrakamera umí změřit teplotu jednotlivých částí interiéru. Stupnice v pravé...

Infrakamera umí změřit teplotu jednotlivých částí interiéru. Stupnice v pravé části obrázku ukazuje škálu teplot, které naměřila na přístrojové desce. Prostor pro nohy se umí lehce rozpálit na víc než čtyřicet stupňů. Že klimatizace běží naplno, ukazuje modrá barva u výdechů na přístrojovce. V poledním žáru se vnitřek černého auta na slunci vyhřeje klidně na víc než 70 stupňů. | foto: ADAC

Z auta se v horku stane pec. Nechat v ní dítě je na kriminál

  • 105
Čeští motoristé se na dovolené v Chorvatsku opět vyznamenali. Rodina nechala dítě zavřené v rozpáleném autě. Za jízdy vás před horkem zachrání klimatizace, ale v zaparkovaném autě je to o život. Nezodpovědné rodiče za to může čekat až pětiletý trest.

Čeští turisté si udělali v Chorvatsku opět "reklamu". Po rodině, jejíž cesta skončila v nemocnici s vážnými zraněními kvůli mikrospánku, je tu zpráva o tříletém chlapci, kterého ve Splitu zachránila chorvatská policie z rozpáleného auta. Rodiče se šli projít do města a nechali ho spát zamčeného v autě. Čtěte ZDE.

Zavřený v zaparkovaném autě nevydrží ani dospělý, natož dítě. V letních vedrech se interiér auta rozpaluje natolik, že v něm bez větrání posádka nevydrží. V poledním žáru se vnitřek černého auta vyhřeje i na více než 70 stupňů. Posádce hrozí úpal - dech a tep se zrychlí, přichází bolest hlavy a pocity závratě.

Lékaři, policisté i sami řidiči se shodují, že vedro za volantem hodně ovlivňuje psychiku, vyvolává stres a ohrožuje zvláště ty řidiče, kteří mají například nemocné srdce.

Podle statistik vedro může i za zvýšení počtu nehod. Řidičům se v pomalu popojíždějících kolonách může rychle přehřát organismus, což má vliv na koncentraci. Zvyšuje se podrážděnost a agresivita. V krajním případě může dojít až k dehydrataci a bezvědomí.

V případě chlapečka z chorvatské dovolené by jeho rodiče mohli být postihováni za opuštění dítěte podle trestního zákoníku. Český řád to trestá šestiměsíčním až tříletým vězením; pokud by bylo dítě mladší tří roků, mohl by být postih až pětiletý. "Samozřejmě to závisí na konkrétních okolnostech, jako například jak daleko od auta a na jak dlouho rodiče dítěte odešli," doplňují právníci z advokátní kanceláře Géci, Slimák, Koledová, Dlabola, Balciar.

Opuštění dítěte nebo svěřené osoby

§ 195 trestního zákoníku

(1) Kdo opustí dítě nebo jinou osobu, o kterou má povinnost pečovat a která si sama nemůže opatřit pomoc, a vystaví ji tím nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) na dítěti mladším tří let,
b) opětovně, nebo
c) na nejméně dvou osobách.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.

(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

Horko z auta vyžene klimatizace. Naučte se ji ale používat

Nastavit teplotu na minimum a nastavit výdechy na obličej, do kterého vám paří slunce, je nejlepší recept, jak si pořídit nachlazení. Klimatizace totiž umí nejen pomoci, ale i uškodit. A málokdo ji umí používat správně. 
 
Dejte si pozor na střídání teplot, na přechody z horkého prostředí do studeného. Právě střídání teplot vede často k nachlazení. Vyvarujte se také příliš dlouhého pobytu v klimatizovaném prostředí. Rozhodně si nenastavujte klimatizaci na příliš chladnou teplotu.

Nenechte "klimu" zahálet

To nejmenší, co můžete pro svou "klimu" udělat, je pravidelně ji zapínat i mimo sezonu. Klimatizace by se měla spouštět aspoň jednou měsíčně na několik minut bez ohledu na počasí nebo roční období. V chladicím médiu je totiž i speciální olej, který maže kompresor a udržuje v kondici těsnění.

Klimatizace také vysušuje sliznice, často se objevuje chrapot a kašel. Je-li nastavena často o hodně níž než venkovní teplota, může se podle lékařů vyvinout i revma. Také může docházet vlivem chladu k zatuhnutí trapézových svalů, bolestem krční páteře a hlavy. Může dojít i k zablokování páteře.

Žrout

Klimatizace taky zvyšuje spotřebu paliva, při ochlazování kabiny z teploty přes 30 stupňů může spotřeba stoupnout krátkodobě i o čtyři litry na 100 km, zjistil německý autoklub ADAC.

Spotřebu paliva ovlivní také řidič. Po nasednutí do rozpáleného auta je lepší nejdříve stáhnout okna nebo rovnou otevřít dveře alespoň na minutu. Aby se vyvětral nejteplejší vzduch.

V první fázi po zapnutí klimatizace se doporučuje spustit vnitřní cirkulaci vzduchu. Kompresor pak nemusí navíc ochlazovat vzduch, který nasává zvenčí, ale na práci mu zbývá jen vnitřní, postupně chladnoucí vzduch. Během jízdy s klimatizací musí zůstat zavřená okna.

Před koncem cesty, dřív než auto zastaví, je dobré klimatizaci vypnout, aby se ze systému dostala pryč vlhkost. Její zbytky jsou příčinou vzniku nepříjemného zápachu ve voze.

Loužička je normální

Když se pod autem po zaparkování objeví loužička vody, není třeba panikařit. Naopak, kdyby pod autem voda nebyla, znamená to, že systém nechladí. Trubky, ve kterých obíhá chladivo, jsou totiž namražené, když klimatizace běží. Až zastavíte, voda roztaje a auto udělá loužičku.

Jak používat klimatizaci

  • před jízdou v interiéru důkladně vyvětrejte
  • lidský organismus nejlépe snáší teplotu mezi 21 a 23 °C
  • rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl přesáhnout 5 °C
  • u manuální klimatizace pro rychlé vychlazení interiéru zapněte větrák naplno a na první minutu zapněte vnitřní cirkulaci vzduchu
  • po dosažení příjemné teploty zapínejte a vypínejte klimatizaci podle potřeby, je možné také přimíchat trochu teplého vzduchu
  • před dojetím klimatizaci vypněte, vysušíte tak její vedení a zabráníte množení bakterií
  • postupným srovnáváním teplot mezi interiérem a venkovními podmínkami předejdete před cílem jízdy teplotnímu šoku organismu