Za chybějící slovenskou kartu první pomoci dal Čech 48 eur. Neprávem

  • 453
Pokud se chystáte na Slovensko, měli byste mít jasno ohledně autolékárničky a karty obsahující rady, jak poskytnout první pomoc. Podle slovenských úřadů i mezinárodní dohody ji mít nemusíte. Jenže někteří slovenští policisté využívají nejistoty českých řidičů a za chybějící kartu je pokutují.

To se stalo i řidiči firmy Poltrade patřící Jiřímu Rouskovi. "Poslal jsem řidiče s firemní dodávkou, aby odvezl zboží do slovenského Rajce. Před Žilinou ho zastavili policisté a začali se ptát na kartu s návodem první pomoci, kterou samozřejmě neměl. Podobně prý postupovali i u dalších aut s českou registrační značkou, která už tam stála," popisuje příběh svého zaměstnance Jiří Rousek.

Když policisté zjistili, že karta v autě není, chtěli řidiči udělit pokutu 70 eur. Jenže ten měl s sebou jen padesát eur. "V okamžiku, kdy se to dozvěděli, vypsali tři bločky po šestnácti eurech, takže celkem nás to stálo 48 eur. Vyčíst z nich, za co přesně jsou ale nejde. Je tam jen razítko policie Žilina a částka," říká Rousek, podle kterého se jeho zaměstnanec snažil argumentovat tím, že v novinách četl, že zahraniční řidiči mít kartu s návodem prvním pomoci nemusí. "Na to policista odpověděl, že co se píše v českých novinách ho nezajímá, a že se drží vlastních zákonů," dodává Jiří Rousek.

Mluvčí policie: policisté karty nekontrolují

O vyjádření jsme požádali mluvčího slovenského policejního prezidia Martina Korcha, který podobný postup policistů zamítl. "Slovenští policisté obsah lékárničky, tedy ani kartu s návodem první pomoci nekontrolují u slovenských ani u zahraničních motoristů. Řeší situace, které mají vliv na bezpečnosti silničního provozu," odpověděl Korch.

Pokud se tedy řidiči s podobným jednáním policistů setkají, pokutu mají odmítnout a trvat na tom, aby s nimi byl na místě údajného přestupku sepsán protokol, kde uvedou, proč s udělením pokuty nesouhlasí. "Věc by se pak řešila v přestupkovém řízení," dodává Korch. Jiří Rousek si myslí, že k tomu by zřejmě ani nedošlo. "Myslím, že to slovenští policisté zkrátka zkouší a ve chvíli, kdy se někdo začne bránit, sníží pokutu, případně toho nechají být úplně."

Pokutu neplaťte, tím se přiznáte

Že zkušenost zaměstnance firmy Poltrade zřejmě nebyla ojedinělá potvrzuje i mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda, podle kterého se pojišťovně nedávno ozvali dva klienti, kteří měli na Slovensku podobný zážitek. Další motoristé se obrátili na Autoklub ČR.

Podle Václava Špičky je nejlepší v takovém případě pokutu neplatit a trvat na přestupkovém řízení. "Důležité je vědět, že policisté v takovému motoristovi nesmí odebrat řidičský průkaz," radí právník Jan Kněžínek. Kdo pokutu zaplatí, nemá už šanci se proti obvinění policistů odvolat.

Pokud k přestupkovému řízení skutečně dojde, řidič bude předvolán na Slovensko. "Nikdo nemá povinnost se ho zúčastnit. Sice tím ztrácíte možnost se hájit, ale vzhledem k tomu, že mezinárodně uznávaná Vídeňská dohoda o silničním provozu jasně říká, že auto musí mít povinnou výbavu podle předpisů země, kde je registrováno, považujeme za téměř nemožné, aby to neskončilo výhrou obviněného řidiče," říká Špička z Autoklubu ČR. Stejný názor má i mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Karta bude povinná i v Česku

Nezákonné chování slovenských policistů potvrzuje také vyjádření Marcely Bednárové ze slovenského ministerstva vnitra. "Povinnost být vybavený novou autolékárničkou s návodem první pomoci se nevztahuje na cizince, kteří na Slovensko přijedou vlastním autem."

Právě na podnět ministerstva dopravy bude návod na poskytnutí první pomoci od poloviny července povinný i pro řidiče v Česku. Narozdíl od Slovenska však nebude jeho podoba jednotná.

"Zvažovali jsme to, ale nakonec jsme se rozhodli nechat to volné. Část výrobců autolékárniček už stejně návod do svého výrobku přidává," řekl mluvčí Hanzelka. Změny se však budou týkat pouze autolékárniček prodávaných až po vydání ministerské vyhlášky – tedy přibližně po 15. červenci.

Lékárničky, které nemají prošlou dobu použitelnosti, řidiči měnit nebo doplňovat nemusí. Kdo i přesto bude mít zájem si návod do lékárničky vložit, bude si ho moci stáhnout a vytisknout z internetových stránek ministerstva dopravy.

Další novinkou v lékárničce bude termoizolační fólie, do které se balí zraněný člověk, aby se předešlo jeho prochladnutí. Povinná bude také resuscitační maska na umělé dýchání, která nahradí většinou nekvalitní igelitovou roušku.