Velbloudi jsou v Austrálii nežádoucími škůdci.

Velbloudi jsou v Austrálii nežádoucími škůdci. | foto: Profimedia.cz

Zabijte velblouda, zachraňte planetu a motorismus

  • 105
V Austrálii dostali šílený nápad. Aby snížili celkovou produkci CO2 a dalších skleníkových plynů, navrhují vybíjet stáda divokých velbloudů. Čtyři tito přežvýkavci totiž znamenají stejnou zátěž jako auto, které najede 20 000 km ročně.

Australská federální vláda uvažuje, že povolí odstřel divokých velbloudů. Za zastřelená zvířata chce navíc rozdávat emisní povolenky. Tento krok, který má u zákonodárců velkou šanci na úspěch, má pomoci snížit produkci skleníkových plynů.

Po australské divočině se potuluje přes 1,2 milionu divokých velbloudů, kteří jsou považováni za škůdce. Jeden velbloud navíc vyprodukuje ročně 45 kilogramů metanu. Metan je skleníkovým plynem a velbloudem vyprodukované množství má z tohoto hlediska stejný vliv jako jedna tuna CO2. Průměrné auto, které ročně najede 20 000 kilometrů, přitom vyprodukuje čtyři tuny CO2.

Pokud by i 20 000 km byl roční průměr nájezdu v Austrálii, znamenalo by to, že velbloudi znamenají pro životní prostředí z hlediska globálního oteplování stejnou zátěž, jako 300 000 aut. Mimochodem, v Austrálii žije asi 22 000 000 lidí a jezdí tu zhruba 13,5 milionu automobilů.

Stejně jako počty automobilů rostou i počty velbloudů, tentokrát podstatně dramatičtěji – každých devět let se množství divokých velbloudů v Austrálii zdvojnásobí. Navrhovatelé tak argumentují i tím, že vybíjení velbloudů je velkým přínosem do budoucna.

Snížení populace velbloudů by navíc mělo být součástí širší strategie ekologického zemědělství. Australany tak možná čeká celá řada omezení a pravidel. Články hovořící o velbloudech také zmiňují krávy – každá ročně vyprodukuje 35 kilogramů metanu, což je jako 0,8 tuny CO2.

Jakkoli může australský návrh vypadat absurdně, možná jsme na začátku další kapitoly řešení péče o životní prostředí.