Předchozí generace Volkswagenu Brouk měla na přístrojovce vázičku na květinu. Nový brouk, který se právě začal prodávat, už je bez vázičky.

Předchozí generace Volkswagenu Brouk měla na přístrojovce vázičku na květinu. Nový brouk, který se právě začal prodávat, už je bez vázičky. | foto: Volkswagen

Pyly útočí. Když kýchnete za volantem, jedete 14 metrů poslepu

  • 53
Alergikům začíná s příchodem jara hlavní sezona. Když máte za volantem při městské rychlosti kýchnout, zavřete při tom oči a jedete poslepu. Když pyly útočí, je lepší mít zavřená okna a puštěnou ventilaci. Nechte si vyměnit pylový filtr klimatizace.

Lidé, kteří jsou alergičtí na pyly rostlin nebo stromů, musí být od jara do podzimu ostražití. Když rizika podcení, tak jim hrozí alergický záchvat, který jízdu řádně znepříjemní. Oči pálí a slzí, chce se kýchat, otékají ústa... Řidiči jsou ohroženi dvojnásob, neboť často nemohou užít své léky, které tlumí pozornost.

Zavřete okna

Musí-li řidič cestovat i v době své alergie, rozhodně by měl jezdit se zavřenými okny. Pozor, vzduch plný pylu může nasát nejen boční, ale i střešní okno.

Ventilace automobilového interiéru obvykle nabírá nárazový vzduch z přední části vozu a k ochraně před prachem a pyly slouží filtry vzduchu. "Pylový filtr zachytí prach a části rostlin, které by mohly alergika dráždit, ale jen pokud se pravidelně mění. Nejlépe každý rok," radí Petr Buček, šéfredaktor specializovaného magazínu AutemBezpečně.cz.

"Pylový filtr stojí dle typu vozidla a druhu filtru již od dvou set korun," uvádí Magda Pančochová ze sítě servisů BestDrive. Samotná výměna pak stojí stovku. Servis klimatizace je nutný i proto, že se v ní mohou také udržovat různé plísně a bakterie.

Alergikovi může pomoci také vnitřní cirkulace vzduchu. "V době alergií se vyplatí udržovat vnitřek auta v čistotě. Dráždivý prach je nutné vyluxovat, aby při další jízdě opět nepůsobil problémy," dodává Buček.

"Když už během jízdy alergická reakce nastane a řidič hůř vidí, pomohou alergické projevy zmírnit sluneční brýle," radí německý autoklub ADAC. Samozřejmě jen za dobrých světelných podmínek.

"Technici německého automotoklubu změřili, že když jede auto rychlostí 50 km/h a jeho řidič kýchne, přičemž zavře oči, ujede vůz čtrnáct metrů," cituje Petr Buček německý autoklub. To je délka dlouhého zájezdního autokaru. I takové hledání kapesníku odvádí pozornost od toho, co se před autem děje. Pokud řidič dostane záchvat, je nejlepší co nejdříve na bezpečném místě zastavit a počkat, až reakce odezní.

Pozor na léky

Alergici, kteří usedají za volant by tedy měli dbát na pravidelné užívání léků na sennou rýmu. "V příbalovém letáku se je však nutné přesvědčit, zda nemohou medikamenty ovlivnit řidičovu pozornost," varuje Buček.

Každý alergik by si měl svůj lék vyzkoušet dřív, než usedne za volant. ADAC je doporučuje brát večer před spaním, kdy případná následná malátnost nevadí.

"Pokud řidič kromě antihistaminik užívá i jiné léky, měl by se o tom poradit se svým alergologem. Právě kombinace medikamentů by mohla vyvolat nečekanou ospalost," varuje Petr Buček z AutemBezpečně.cz.

Sezona je v plném proudu

Nyní je pylová sezona podle lékařů v plném proudu už tři týdny. "Alergie trápí více pacienty, když je sucho, slunečno a větrno. Lépe se jim s alergií vyrovnává, když je pod mrakem a deštivo," řekla alergoložka Jitka Rychnovská. Nejvíce teď rozplakávají pacienty pyly břízy, dubu a vrby. Ale i to se rychle mění, v krátkých intervalech se za sebou po sedm měsíců střídají desítky alergenů ze stromů, bylin a trav. Více o sezóně alergií ČTĚTE ZDE