Zácpy jsou v Praze velmi často na hlavních tazích.

Zácpy jsou v Praze velmi často na hlavních tazích. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Objíždět zácpu se v Praze nevyplatí. Nejlépe se jezdí v pátek ráno

  • 102
Zkratky, kterými objíždíte dopravní zácpu, jsou ve skutečnosti "prodlužky". Výzkum zjistil, že čas strávený na cestě prodlužují o 50 procent. Praha je v dopravních zácpách horší než evropský průměr.

Celkově je Praha z hlediska délky zdržení v kolonách na 17. místě mezi 60 evropskými městy. Vyplývá to z průzkumu výrobce navigací TomTom.

Úroveň kongesce, tedy jak velké je průměrné zdržení motoristů v zácpě proti bezproblémovému průjezdu, se v Praze pohybuje kolem 28 procent. Podobně jsou na tom ve Vídni či Hamburku. Evropský průměr je 26 procent. Absolutními rekordmany jsou Moskva a Istanbul se zdrženími 74, respektive 62 procent. Následují Palermo a Varšava. Údaje jsou vyhodnocovány pro každé město zvlášť.

Detailní měření

Měření dopravního indexu využívá srovnání doby cesty mimo dopravní špičku s dobou cesty v dopravní špičce, a to pro individuální dopravní prostředky (s vyloučením firemních vozidel, jejichž pohyb se často řídí jinými potřebami a výsledky by mohl zkreslit). Index zahrnuje celou silniční síť, tedy běžné silnice i rychlostní komunikace.  Dopravní kongesce je vyjádřena nárůstem doby strávené na cestě v porovnání se situací za plynulého provozu.

"Nejsilnější dopravní zácpy v Praze jsou v pondělní ranní špičce, kdy neprůjezdnost silnic dosahuje přes 62 procent. V odpolední špičce čeká řidiče největší zdržení v pátek, kdy na cestě stráví o 50 procent času více v porovnání s nejklidnější částí dne," uvedla Petra Slámová z českého zastoupení TomTomu. Nejplynulejší je podle ní naopak provoz v pátek ráno a v pondělí odpoledne.

Zdržení ve špičce činí v Praze 31 minut na každou hodinu strávenou na cestě. Za rok připraví dopravní zácpy řidiče, kterým dojíždění po Praze trvá 30 minut, celkem o 78 hodin.

Měření hustoty silničního provozu prostřednictvím navigací rovněž odhalilo, že zkratky, které řidiči volí, aby se vyhnuli dopravní zácpě, ve skutečnosti čas strávený na cestě prodlužují o 50 procent. Dopravní zácpy na vedlejších silnicích jsou totiž horší než na hlavních tazích. Lidé, kteří po celém světě dojíždějí do zaměstnání, stráví za rok v dopravní zácpě průměrně osm pracovních dnů.

"Tradiční přístupy k řešení kongesce, jako stavění nových silnic nebo rozšiřování stávajících, se však již ukazují jako neefektivní. Jsou to dopravní informace v reálném čase, které pomáhají nacházet řidičům nejrychlejší zkratky a úřadům chytřejší řešení dopravní situace," říká Harold Goddijn, generální ředitel společnosti TomTom.

"Pokud se řidiči chtějí ve špičce dostat do cíle včas, jsou pro ně okamžité údaje o reálné hustotě dopravy a možnostech objížděk v konkrétním místě nedocenitelné," vysvětluje Petra Slámová