Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční testy zimních pneumatik mají co říci také zdejším řidičům

aktualizováno 
- Nejlepších výsledků v testech zimních pneumatik, které před začátkem zimy pravidelně pořádají zahraniční motoristické magazíny a velké autokluby, letos dosáhly pneumatiky značek Bridgestone,Continental, Firestone a Goodyear. Srovnávacím testům se podrobily pláště větších rozměrů, o které je v Česku menší zájem než o nejrozšířenější třináctipalcová kola. Přesto lze výsledky využít i při nákupu pneumatik na felicii nebo favorita. »Pokud nějaká pneumatika dopadla v testu dobře v určitém rozměru, tak platí, že má zhruba stejné vlastnosti i v ostatních velikostech,« říká Aleš Langer z otrokovické firmy Barum Continental.
Výborně pro čtyři značky

V testu, který letos na podzim společně uspořádaly evropské autokluby, zvítězilo v kategorii pneumatik rozměru 185/60R 14T hned kvarteto značek. Podle výsledků testu lze doporučit jako nejlepší pneumatiku Goodyear Ultragrip 5 těm řidičům, kteří se svým vozem budou často jezdit po zasněžených cestách. Firestone FW 930 a Bridgestone Blizzak LM 18 zase ostatní předčily svými vlastnostmi na ledu. Pro tuto zkoušku autokluby využily ledovou plochu zimního stadionu. Čtvrtou pneumatikou mezi nejlepšími je Continental WinterContact TS 780. Ta mezi kvartetem nejlepších vyčnívala výbornými známkami za komfort jízdy. Ostatní porovnávané pneumatiky mají podle testu méně vyvážené vlastnosti; některou sice mohou vyčnívat nad ostatní, ale v jiných parametrech zase zaostávají. Pravidelným lyžařům, nebo obyvatelům horských a podhorských oblastí test doporučuje kromě ve všech ohledech výborné pneumatiky Goodyear i Pirelli Winter 190 Direzionale. Ta však zároveň dosáhla horších výsledků na mokru, málo bodů získala i za vyšší hluk při jízdě. Na sněhu je výborná i Fulda Kristall Gravito, kvůli horším výsledkům na mokrých silnicích však celkově skončila v poli poražených. Naopak městští řidiči udělají dobře,když si vyberou pneumatiku Firestone (vlastnostmi vyvážená guma z kvarteta nejlepších) nebo Uniroyal MS plus 44, případně Dunlop Wintersport M2. V e městech bývá většinu zimy suchá vozovka bez sněhu, na které jmenované gumy obstály nejlépe mezi testovanými. Gumy Dunlop a Uniroyal však v ostatních vlastnostech zaostaly za nejlepšími.

Barum uspěl částečně

Nejlevnější pneumatikou v testu autoklubů byla otrokovická Barum Polaris OR 60. Celkově dostala průměrné hodnocení, nadprůměrná - dokonce nejlepší ze všech - byla díky nejpomalejšímu opotřebení. Naopak zaostala v chování na sněhu a na mokré silnici. Pneumatiku Barum lze v Česku koupit za částky od 2200 do 2600 korun, zahraniční gumy jsou k mání za ceny od tří do čtyř tisíc korun. Autokluby se v druhé části porovnání zaměřily na větší pláště rozměru 205/60R 15H. Největší vyváženost a odolnost proti opotřebování test zjistil u pneumatiky Firestone. Těsně druhá se v celkovém hodnocení umístila guma Bridgestone. Vůbec nejlepších výsledků na sněhu dosáhla mezi většími pneumatikami Michelin Pilot Alpin. Test autoklubů porovnával pneumatiky v šesti kritériích. Hodnocení zahrnovalo test na mokré silnici, dále na zasněžené a na suché vozovce,na ledu, pátý parametr sledoval komfort jízdy s jednotlivými pneumatikami. V šestém hodnotícím bodě šlo o nejpomalejší opotřebení. V celkovém součtu uspěla čtveřice Bridgestone, Continental, Firestone a Goodyear.

Nejhorší byla Fulda

Mezi osmi zimními pneumatikami v testu německého magazínu Auto Motor und Sport zvítězila i v testu autoklubů úspěšná guma Continental. Druhou a třetí nejlepší pneumatikou rozměru 185/65 R14 T je podle magazínu Dunlop a Goodyear. O něco horší hodnocení dosáhla čtveřice pneumatik Michelin, Pirelli, Toyo Snowprox S 940 a Semperit Top Grip SLG 2. Známku nejhorší si v testu vysloužila pneumatika Fulda Kristall Gravito - neuspěla stejně jako v testu autoklubů v měření brzdné dráhy na mokré silnici. Magazín ve svém hodnocení vyzdvihuje pokrok, který udělaly zimní pláště hlavně v bezpečnějším ovládání auta na sněhu. Pro testy zimních pneumatik využívají časopisy a autokluby speciální zkušební dráhy nebo zasněžené alpské a severoevropské hory.


Sebelepší letní pneumatika je v zimních měsících špatná.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce

Na čištění komunikací v Praze-Vršovicích upozorňují přenosné dopravní značky....

Stále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické...

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Řidiči hybridů v Praze zaparkují v modrých zónách za stovku ročně

Hyundai Ioniq

Majitelé hybridních aut budou moci v Praze parkovat v placených zónách za 100 korun ročně, stejně jako nyní platí...

Najdete na iDNES.cz