Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajeďte si pro auto do ciziny, ušetříte

  19:43aktualizováno  19:43
Ti, kteří nedůvěřují autobazarům, mají možnost koupi ojetého zahraničního vozu cestou individuálního dovozu. Nejen, že se to často vyplatí, ale lze si tak splnit i nejrůznější přání.

SPECIALISTÉ Na dovoz aut do České republiky se specializuje řada firem | foto: Profimedia.cz

Česká republika je zemí s jedním z nejstarších vozových parků v Evropě. Průměrné stáří automobilu tu dosahuje více než sedmnácti let. Tuto statistiku nezlepšuje ani dovoz ojetých automobilů ze zahraničí.

"Během prvního měsíce letošního roku bylo v Česku zaregistrováno 9207 ojetých aut dovezených z ciziny," říká ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Pro lepší představu, o jak vysoké číslo jde: ve stejném období bylo zaregistrováno jen o necelé dva tisíce nových aut víc.

Pro dovoz vozů ze zahraničí hovoří několik faktů. V Česku je stále největší zájem o kvalitní ojetá auta v cenové hladině do 250 000 korun, která nejsou nabouraná, mají pravidelný servis a v pořádku doklady.

"Za poslední čtyři roky jsem si z Německa přivezl auta dvě. Je tam větší nabídka, a proto i nižší cena. Nezanedbatelný je i dobrý stav tamních silnic. Možná se to zdá jako drobnost, ale na autě, které má najeto sto tisíc kilometrů, to poznáte," říká Petr Jindrák z Plzně. Ojetiny ze zahraničí však nevozí jen jednotlivci. Své pobočky takto zásobuje například i síť autobazarů AAA Auto.

Ojetá auta se do republiky nejčastěji vozí z Německa, Belgie, Nizozemska a Švýcarska. "Švýcarsko je zemí, odkud se vyplatí dovézt auto s pohonem všech čtyř kol. Je tam velký výběr a bývají i dobře vybavená," říká soukromý dovozce Karel Zikmund.

Vybírejte na internetu
Důležité je věnovat dostatečnou pozornost samotnému výběru vozu. Jednou z možností je vyrazit na cestu a ve vybrané zemi vyhledávat autobazary. Pohodlnější je zasednout k počítači a zvolený vůz jednoduše dohledat v nabídce internetu.

Obrovskou nabídku ojetých aut prakticky z celé Evropy je možné najít na stránkách www.autoscout24. de. Koupit zde můžete supersportovní Maserati MC12 za víc než třicet milionů korun, stejně jako letitého Volkswagena Golf za tři stovky. Výhodou těchto stránek je i to, že nabízejí českou verzi.

Nevýhodou naopak je, že vůz si můžete prohlédnout jen na několika fotografiích. Proto je dobré majitele kontaktovat a požádat ho o co nejvíce fotek z různých stran. Jen jeden pohled nestačí. Prodejce by měl vyhovět i přání na poslání fotokopie technického průkazu a servisní knížky faxem.

Nutná administrativa
Po vstupu Česka do Evropské unie se za dovoz auta sice nemusí platit clo, avšak i nadále trvají některá úskalí. Především ve vyřízení nutných dokladů. Základem je kupní smlouva, která by měla obsahovat osobní údaje kupujícího i prodávajícího.

"Případným zájemcům o koupi auta doporučuji zjistit si, zda má vytipovaný vůz technickou kontrolu. Jestliže ji nemá, je potřeba ji nechat udělat, případně vůz odvézt na přívěsu. Chybějící technická kontrola může znamenat, že s autem není něco v pořádku. To platí i v případě absence servisní knížky," radí majitel firmy Auto PP Pavel Paníca.

Papírování se lze vyhnout
V případě, že vůz technickou má, je nutné ho odhlásit z evidence na místním obecním úřadě. Za to se platí 80 až 160 eur. Následuje dočasné přihlášení (přibližně 50 eur) a koupě převozních značek, které zahrnují i povinné ručení. Jejich cena se podle doby platnosti pohybuje mezi 50 a 120 eury.

Zájemci o dovezené auto se běhání po úřadech mohou vyhnout a dovoz svěřit specializované firmě. Stačí si vybraný typ auta objednat a dovozce ho sám sežene. Je také možné si vůz vyhledat například na internetu a jeho dovoz nechat na odbornících.

"Za odtah si účtujeme deset korun za kilometr, k tomu připočítejte administrativní poplatky a diety. Dovoz auta například ze Švýcarska pak vyjde na dvacet tisíc korun. Cena bude samozřejmě jiná, pokud pojedu jen kousek za německé hranice," vypočítává Paníca. Po dovezení do Česka je nutné zajet na stanici technické kontroly, nechat změřit emise a vůz zaregistrovat na obecním úřadu.

Nové auto levněji
Levněji se dá pořídit i nový vůz. Na trhu fungují společnosti, které využívají možnosti prodávat auto jakékoliv značky téměř diskontní formou.
Tyto firmy využívají nadbytku aut v celé Evropě, sledují jejich ceny a v okamžiku, kdy je to výhodné, auta ve velkém nakoupí a pak prodávají zákazníkům.
Slevy na novém autě mohou dosahovat až desítek tisíc korun. Nevýhodou však je, že zákazník má omezený výběr barvy, výbavy, motoru.
Obavu není nutné mít z případných závad. Ze zákona mají všechny vozy prodané v Evropě dvouletou záruku a nezáleží na tom, kde a od koho auto koupíte.
Nabídka aut na internetu
www.automodul.com
www.autoscout24.de 
www.mobile.de

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Když se maserati porouchá motor, přivezou letadlem nový zadarmo

Maserati Ghibli

Audi či BMW má kdejaký taxikář, maserati je pro vyvolené. Kdo má volný milion, může si koupit nový čtyřválcový mercedes...

Odhalení po 45 letech: slavné ferrari se jmenuje po sexbombě Bardotové

Ferrari BB v popředí a u něj Leonardo Fioravanti, stříbrné auto vzadu je...

Ty plakáty visely asi často hned vedle sebe. Ferrari BB a francouzská herečka Brigitte Bardotová. Obojí miloval každý...

Nerudný génius v černých brýlích zemřel před 30 lety

Enzo Ferrari

„Signor Ferrari, jak chcete, aby se na vás vzpomínalo,“ tak začínal poslední rozhovor se slavným mužem v černých...

Najdete na iDNES.cz