Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Západoevropský trh aut rostl loni jen mírně

  15:17aktualizováno  15:17
Loni uspělo v 18-ti zemích západní Evropy především BMW a vozy francouzského koncernu PSA, s velkým propadem se naopak potýkají korejské a japonské automobilky. Celý trh pak v průměru zaznamenal mírné oživení s růstem o 0,6 procenta. Celkem se k západoevropským zákazníkům v roce 2001 dostalo 14,833.735 nových vozů. V samotném prosinci se prodej zvýšil o 0,7 procenta na 886.597 osobních automobilů.

Ke konci roku se slavilo hlavně v Mnichově. Automobilka BMW totiž v prosinci vykázala přírůstek v porovnání se stejným měsícem roku 2000 o plných 20,5 procenta. Odbyt bavoráků se zvýšil i v celoročním porovnání a to o 9,3 procenta. Ve statistikách zabodovala i francouzská PSA, zahrnující značky Peugeot a Citroën, s prosincovým růstem o 12,8 procenta. Vloni tyto dvě automobilky prodaly západoevropanům za celý rok o 10,9 procenta více vozidel než v roce 2000, čímž jejich podíl na evropském trhu vzrostl na 14,4 procenta z předchozích 13,1.

V čele evropského trhu však nadále zůstává německá skupina Volkswagen s prosincovým tržním podílem 19,3 procenta. Za celý rok se ale podíl německé automobilky na trhu zvýšil jen o dvě desetiny procentního bodu na 18,9, přičemž ke konci roku poptávka po koncernových vozech ještě více stagnovala. Poslední měsíc dokonce odbyt klesl o 5,3 procenta v porovnání s prosincem 2000. Za celý rok pak celkový prodej skupiny, do které patří i česká Škoda, vzrostl o 1,8 procenta na 2,803.996 vozidel.

Prodej japonských značek se v posledním měsíci roku snížil o 7,5 procenta a za celý rok klesl o 8,1 procenta. Podstatně hůře dopadli jihokorejští výrobci. Ti zaregistrovali prosincový propad o 22,9 procenta, celoročně pak zhruba o pětinu v porovnání s rokem 2000.

V uplynulém roce oslabila většina západoevropských trhů s výjimkou Francie, Lucemburska, Itálie, Španělska, Británie a Švýcarska. Samotné země EU zvýšily od začátku do konce roku prodej o 0,7 procenta na 14,417.623 vozů. Jen za prosinec se poptávka v Unii meziročně zvýšila o 1,2 procenta na 860.065 vozů.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Elektromobilita startuje. Audi e-tron chce být především normální SUV

Audi e-tron

Audi oficiálně představilo svůj první sériový elektromobil e-tron. SUV slibující dojezd přes 400 kilometrů se ukázalo v...

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

Najdete na iDNES.cz