Akumulátor je třeba pravidelně dobíjet a kontrolovat.

Akumulátor je třeba pravidelně dobíjet a kontrolovat. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Tahák do auta: jak zapojit startovací kabely

  • 106
Když auto ani neškytne, musíte sehnat startovací kabely. Ty se připojí na baterii druhého vozu. Shánějte co nejtlustší kabely, ty tenké z hobbymarketu jsou nanic.

Jak je zapojit

1. První (červený) kabel připojíme na kladný pól (+) vybité baterie.
2. Druhý konec červeného kabelu připojíme na kladný pól (+) nabité baterie.
3. Druhý (obvykle modrý nebo černý) kabel připojíme na záporný pól (-) nabité baterie.
4. Druhý konec modrého kabelu připojíme na dobře ukostřené místo, například na blok motoru vozidla s vybitou baterií. Nejvhodnější je kovový díl připojený k bloku motoru. Kabel zásadně nepřipojujeme k zápornému pólu vybité baterie. Za nepříznivých okolností by totiž mohlo dojít k přeskočení jiskry a následně k výbuchu baterie.

Nastartujeme auto s nabitou autobaterií a necháme motor běžet v ustálených otáčkách. Poté nastartujeme motor auta s vybitým akumulátorem. Při startování nezapínáme startér na déle než 10 s, protože svorky a kabel se v důsledku velkého odběru proudu zahřívají. Mezi jednotlivými pokusy proto necháváme přestávky.
 
Po nastartování odpojíme kabely v obráceném pořadí: nejprve odpojíme minusový (modrý) kabel od startovaného, potom od druhého vozidla. Druhý (červený) kabel odpojíme nejprve od dodávajícího, a potom od startovaného auta.

Během startování se k baterii nepřibližujeme s otevřeným ohněm nebo s hořící cigaretou, protože z baterie může unikat vlivem rozkladu vodík, který tvoří se vzduchem extrémně třaskavou směs. Startovací kabely se při startování nesmí poškodit od pohyblivých dílů. Musíme dávat pozor, aby se svorky kabelů vzájemně nedotýkaly, případně se svorky připojené na kladné póly nesmí dotknout kostry.

Pokud jezdíte převážně krátké trasy, pravidelně akumulátor dobíjejte nabíječkou. Často ho také nechte kontrolovat v servisu. 

Akumulátor pravidelně nabíjejte, ideálně nabíječkou. Praktické jsou ty, které můžete napojit na zapojenou baterii.

Baterku zabije dovolená u moře

Největším "morem" je pro akumulátor teplo. Nejvíc dostane zabrat při letních výjezdech na dovolenou k moři, kde auto odstavíte na čtrnáct dní na horku. 

Teplem dochází k velkému samovybíjení a následně ke zničení "vnitřností" baterie.

To, že horko akumulátoru ublížilo, se bohužel projeví až v zimě, kdy potřebujeme roztočit studený motor, jehož vnitřní odpor je větší než v letních měsících.

Nejproblémovější automobilista je podle odborníků ten, který často startuje, popojíždí jen na malé vzdálenosti a k tomu například zapne vyhřívání sedaček a používá další elektrospotřebiče.

Pro plné dobití baterie je třeba ujet víc než padesát až šedesát kilometrů. Pokud se autobaterie vybila třeba kvůli zapomenutým rozsvíceným světlům, je třeba ji ihned nabít. Pokud je akumulátor vadný z výroby, projeví se to do půl roku. Pozdější závady jsou prý v naprosté většině případů zapříčiněny špatnou údržbou. Akumulátor se dostatečně nenabíjí, nebo naopak přebíjí. Nebo máte závadu na elektroinstalaci.

Vychytávky

Stále víc řidičů si v autě nabíjí různé spotřebiče. Ve specializovaných obchodech dnes koupíte speciální měniče na 230 V, které se zapojí do zásuvky v autě běžně používané pro zapalovač, a je s jejich pomocí možné nabíjet třeba notebook. To ovšem baterku zatěžuje, takže to s nabíjením nepřehánějte.

Když už budete šmejdit po obchodech a internetu po měniči, poptejte se také po speciální solární nabíječce. 

Ta pomáhá udržovat autobaterii v kondici nepřetržitým dobíjením. Stačí ji položit třeba za okno na přístrojovku a druhý konec zastrčit do cigaretové zásuvky nebo připojit svorkami přímo na akumulátor. Prý to opravdu funguje. Jen nečekejte, že s její pomocí oživíte a nabijete zcela prázdnou baterku. Solární nabíječka jen vykompenzuje samovybíjení a napájení rádia nebo hodin na přístrojovce.