Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závodit lze i bezpečně

  19:41aktualizováno  19:41
Automobilové orientační soutěže (AOS) mají v Čechách dlouholetou tradici. Jezdí se už od roku 1965, avšak v době jejich vzniku se jim říkalo Branně orientační automobilové soutěže. Je škoda, že dnes mnoho lidí ani netuší, že něco takové existuje, protože zúčastnit se může téměř každý řidič.
Automobilové orientační soutěže

Automobilové orientační soutěže | foto: Shell

Náplní AOS je jízda podle itineráře za dodržování pravidel silničního provozu, doplněná prací s mapou a orientací posádky v terénu. Řidiči si po cestě navíc zvyšují obratnost při různých jízdách zručnosti, například při slalomu nebo couvání do garáže.

Soutěž probíhá po veřejných komunikacích za běžného provozu. Na správný průjezd tratě dohlíží průjezdní kontroly (PK), tajné kontroly (TK) a časové kontroly (ČK).

Posádkám jsou udělovány trestné body za nedodržení časového harmonogramu, za chyby v jízdách zručnosti nebo za porušení pravidel silničního provozu. Automobilové orientační soutěže tak zábavnou formou přispívají k výchově řidičů, kteří si navíc procvičí například parkování ve stísněných prostorech – tedy ideální trénink pro parkování v ulicích města.

Společnost Shell, která je partnerem orientačních soutěží, pořídila pořadatelům radar pro kontrolu rychlosti soutěžících posádek. "Ono to porušování předepsané rychlosti láká, když víte, že už nestihnete časovou kontrolu. Ale bezpečnost při soutěži je pro nás důležitá – nechceme být vnímáni jako piráti silnic", říká Zdeněk Jíše, jeden z hlavních organizátorů soutěže.

Zúčastnit se může každý řidič, který má spolujezdce a auto s platnou STK. Pak už se stačí jen seznámit s pravidly, nalepit na vůz soutěžní číslo a řídit se pokyny pořadatelů a rozhodčích.

Chcete-li si i vy ozkoušet své řidičské schopnosti, navštivte stránky www.aoscz.info, kde najdete celoroční kalendář všech akcí a další podrobnosti.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Najdete na iDNES.cz