Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závodivé řidiče zbrzdí unikátní semafor s radarem

aktualizováno 
V Jablonci nad Nisou vyvinuli semafor s radarem. Pokud řidič jede příliš rychle, zastaví ho na semaforu červená.

Rychlé řidiče zastaví v Jablonci unikátní semafor - ilustrační foto | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

Unikátní semafor, který zbrzdí rychlé řidiče, vyvinula jablonecká firma, která nyní jedná s ministerstvem dopravy o povolení instalovat přístroj na silnice.

Novinka funguje celkem jednoduše. Na semaforu svítí červená. "Uvnitř je zabudovaný radar, který vyhodnotí rychlost auta. Pokud ji řidič překročí, zůstane mu na semaforu svítit červená a on musí zastavit,“ vysvětlil funkci jednatel firmy Autron Radomil Seiml.

Jestliže auto jede podle pravidel, naskočí mu na zařízení včas zelená, takže může bez brzdění pokračovat v cestě. "Provinilce ale může semafor zastavit na čas, jaký si provozovatel zařízení nastaví,“ dodal Seiml a upozornil, že semafor je naprogramovaný i na složitější situace tak, aby nebrzdil dopravu.

"Nápad jsme viděli v zahraničí, ale tento semafor jsme ve firmě vyvinuli my. V Česku zatím nic podobného nefunguje,“ zmínil Seiml.

Podle posledního průzkumu jezdí více než polovina řidičů v Jablonci rychleji, než jim přikazují pravidla.

"Novinka má pomoci motoristy zbrzdit na nebezpečných úsecích. Není určená na křižovatky, ale třeba na místa před nebezpečnou zatáčkou, kde je vhodné jet pomalu,“ upozornil jednatel.

Policie podle slov jablonecké mluvčí Ludmily Knopové vítá podobná opatření, která pomáhají zlepšit bezpečnost na silnicích.

"Nápad je to dobrý,“ řekla policistka. "My jako policie jej ale nemůžeme uvádět do provozu. To smí majitelé silnic. A také by bylo vhodné, aby si firma pořídila doporučení od ministerstva dopravy,“ konstatovala Knopová.

Její kolega Jaroslav Pavelka, komisař z ředitelství služby dopravní policie Prezidia policie ČR, si myslí, že je třeba semafor nejprve vyzkoušet v praxi.

"Nejsme proti novinkám, ale musíme vyzkoušet, co to udělá v praxi. Musíme zjistit, zda takový semafor například nemůže omezit plynulost provozu či zvýšit počet nehod,“ řekl Pavelka.

Jednatel firmy již nápad projednával s dopravním odborníkem Jaroslavem Hořínem. "Projekt podporuji. Vede k ochraně zdraví lidí a zklidňuje dopravu,“ uvedl Hořín.

"Jedná se přitom o preventivní opatření a řidičům, kteří kolem tohoto semaforu pojedou rychle, nehrozí postih. Nikdo je nebude fotografovat,“ řekl odborník.

Podle Hořína přitom zařízení může pomoci především malým obcím, kde nemohou platit městské strážníky, již by měřili radarem rychlost aut.

"Semafor s radarem přijde přibližně na sto padesát tisíc korun,“ uvedl jednatel jablonecké firmy. Podle něj přitom již o novinku projevilo zájem několik obcí, které by ho chtěly instalovat na silnice.

Semafory by se na silnice mohly dostat, pokud je podpoří ministerstvo dopravy. S ním bude zástupce firmy teprve jednat.

"Obecně lze říci, že podporujeme opatření, která vedou k větší bezpečnosti silničního provozu. Po schůzce na ministerstvu uvidíme, co bude s novinkou dál,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Najdete na iDNES.cz