Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závodníci na silnicích přijdou o řidičák

  12:29aktualizováno  12:29
Necelé tři týdny předtím, než se výrazně zpřísní pokuty za dopravní přestupky, se velká část českých řidičů chová, jako kdyby se jich to netýkalo. Rychlost překračuje téměř polovina z nich. A to i na místech, kde by měli být extrémně opatrní. Tedy před školami.
Auto, dálnice

Auto, dálnice | foto: Profimedia.cz

Dokázal to test, při kterém redakce na třech místech měřila rychlost. Dvakrát z toho přímo před školami. Přestože u přechodu, přes který chodí děti, platí "čtyřicítka“, rekordman v luxusním sedanu tudy prolétl rychlostí 71 kilometrů v hodině.

Během testu kolem radarů projelo 258 aut. Radar vyfotografoval 108 přestupků. Nejčastěji to bylo překročení povolené rychlosti o deset až dvacet kilometrů.

I na řidiče, kteří rychlost překročí jen mírně, dopadne změna zákona přísně. Od července budou za takový přestupek dva trestné body a tisícikorunová pokuta. A za "devadesátku“ v obci přijde řidič dokonce o povolení jezdit.

"Hrozba, že přijde někdo okamžitě o papíry třeba i na rok, určitě donutí řidiče zpomalit. Navíc věřím, že díky tomu ubude havárií, při kterých se někdo zraní,“ řekl Pavel Svrčula, šéf pražských dopravních policistů.

 NÁZORY: "Existuje typ grázlů, který je ovlivnitelný jen hrozbou represe." ČTĚTE ZDE...

U škol jezdí zakázanou rychlostí
Zhruba polovina řidičů překročila povolených 40 kilometrů v hodině na třech sledovaných silničních úsecích. Od července jim hrozí pokuta až deset tisíc korun a zadržení řidičského průkazu. Pomůže to?

Závodníci na silnicích
Řidiči bílé firemní dodávky s českobudějovickou značkou je úplně jedno, že před chvíli minul značku přikazující v pražské Jeremenkově ulici čtyřicetikilometrovou rychlost. Nevnímá ani to, že na vozovce "svítí" velký nápis ŠKOLA. V ruce drží telefon a klidně volá. Na tachometru svého auta má v tu chvíli o jedenáct kilometrů víc, než by měl.

Řidič dodávky byl jedním z osmatřiceti, které radar minulý týden ve čtvrtek v Jeremenkově ulici přistihl, jak překračují povolenou rychlost. Redakce si půjčila radar a patnáct minut s ním v této lokalitě měřila. U Jeremenkovy ulice totiž stojí velká škola a přes čtyřproudou silnici často přecházejí desítky školáků.

Pro řadu "jezdců" to zřejmě nic neznamená. Ze 124 řidičů, kteří tudy jedním směrem za čtvrt hodiny projeli, překročilo povolenou rychlost třicet procent. Nejrychleji se řítila silnicí luxusní kia, její řidič jel 71 kilometrů v hodině.

"Víme, že tu jezdí někteří lidé hodně rychle. Právě proto tady také dáváme občas radar, jenže to zatím velký vliv nemá," řekl Pavel Svrčula, šéf pražské dopravní policie.

Rychle jezdí stále polovina řidičů
Pokud by policisté řidiče v luxusním autě za milion korun chytili nyní, dostal by na místě maximálně dvoutisícovou pokutu. Už za tři týdny bude trest mnohem vyšší.

Od 1. července se totiž výrazně zpřísňují pokuty za chyby na silnicích a zároveň se zavádí bodový systém za dopravní přestupky. Jaký by byl nový trest v případě řidiče luxusního vozu, který jel o 31 kilometrů rychleji, než měl? Tři trestné body a pokuta 2500 korun, případně až pět tisíc ve správním řízení.

"Zároveň by si mohl být jistý, že pokud bychom ho chytili za stejný přestupek během roku ještě jednou, ztratil by až na rok řidičský průkaz," zdůraznil Svrčula.

Naspěch měly i autobusy
Redakce si radar zapůjčila právě kvůli chystaným změnám na silnicích. Kromě Jeremenkovy ulice test provedla i na Žernosecké ulici, u které stojí hned tři školy. Komunikace navíc protíná velké sídliště. Také tady řidiči často rychlost překračovali. Ze 76 jelo rychle 37 z nich. "Naspěch" měli i tři řidiči linkových autobusů.

Třetí test proběhl v Černošicích u Prahy, kde na celém území obce platí čtyřicetikilometrová rychlost. Výsledek? Z 58 řidičů porušila zákon víc než polovina. "Přitom řidiči vědí, že už máme k dispozici radar a měříme, jak jezdí," říká šéf zdejších strážníků Gregor Dušička.

Tresty za dopravní přestupky budou od 1. července výrazně přísnější. Uvědomují si to čeští řidiči? "Myslím, že většina ne. Stejně tak netuší, že rychlost začne měřit i obecní policie,“ říká Kamil Pavlíček, který vyučuje na policejní akademii dopravní bezpečnost

Od července se zavádí bodový systém za dopravní přestupky a zpřísňují se pokuty. Pomůže to zlepšit situaci na českých silnicích?
Určitě to pomůže. Osobně si však myslím, že se lidé nebudou bát ani tak pokut nebo trestných bodů, ale toho, že bude snadné přijít o řidičský průkaz. Třeba pokud člověk překročí dvakrát během roku povolenou rychlost o dvacet kilometrů v obci, přijde o papíry. Jen nevím, zda si to už čeští řidiči uvědomují.

Asi ne. Test ukázal, že téměř polovina řidičů stále rychlost běžně překračuje.
To je bohužel důkaz toho, o čem mluvím. Řada Čechů stále ani netuší, co je od 1. července čeká. Další zase věří, že je policisté nechytnou, když dosud platili pokuty jen málokdy. Jenže rychlost budou měřit i obecní strážníci, takže bude pořádek na silnicích kontrolovat několikanásobně víc lidí. Ale lidé to tak nevnímají. Odhaduji proto, že do konce roku přijdou o řidičský průkaz stovky lidí.


Jenže řidiči zároveň vědí, že je strážníci kvůli překročení rychlosti nemohou zastavit. I to se však změní od 1. července. "Čekáme, že ta změna pomůže. Praha má přes tisíc strážníků, a bude tedy mít možnost poslat k silnicím mnohokrát víc lidí, než můžeme my," podotkl Svrčula. "Věřím, že díky tomu a také díky zavedení přísnějších trestů klesne počet nehod, kdy se někdo vážně zraní."

Tresty pro řidiče
(za rychlou jízdu od 1. 7.)

* Překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 40 km/h a více v obci nebo o 50 km/h a více mimo obec - 5 trestných bodů. Policisté přestupek předají správnímu úřadu, který uloží pokutu od 5 do 10 tisíc korun. Řidič také přijde o řidičský průkaz na šest měsíců až 1 rok.

* Překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 20 km/h a více v obci nebo o 30 km/h a více mimo obec - 3 body. Pokuta na místě 2500 Kč nebo 2500 až 5000 Kč ve správním řízení. Pokud řidič stejný přestupek spáchá vícekrát v průběhu roku, přijde na 1 až 6 měsíců o řidičský průkaz.
* Překročení nejvyšší dovolené rychlosti o méně než 20 km/h v obci nebo o méně než 30 km/h mimo obec - 2 trestné body. Pokuta na místě 1000 Kč nebo 1500 až 2500 Kč ve správním řízení.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz