Tragédie pendolina řidiče nepoučí. Přes koleje dál jezdí na červenou

  • 197
Ani železniční neštěstí ve Studénce nebylo dostatečným varováním. Kameraman iDNES.cz točil jen několik dnů po tragédii u přejezdu ve Mstěticích na okraji Prahy. Poté, co se červená světla rozblikala, přejelo ještě několik aut. Stojí za pozornost, že blikající sanitku světla zastavila, nikoliv však kaskadéry, kteří určitě spěchali o dost méně.

Na frekventované trati z Prahy do Čelákovic (trať 231: Praha - Lysá nad Labem - Kolín) je mstětický přejezd umístěný v oblouku velmi známý. Auta na něm překonávají za železniční zastávkou čtyři páry kolejí. Za den přes něj přejede na čtyřicet osobních vlaků.

Kameraman iDNES.cz natočil během chvilky hned několik neukázněných řidičů, kteří na přejezd vjeli ve chvíli, kdy už na výstražníku blikala červená světla. 

Záběry vznikly necelý týden po tragédii ve Studénce na Novojičínsku,  kterou zavinil řidič polského kamionu Ten vjel na přejezd, když šly závory dolů (více čtěte zde).

Většinu nehod zaviní řidiči

Doba, po kterou bliká světlo na přejezdu před přejetím vlaku, je vypočítána podle traťové rychlosti a je nastavena pro nejpomalejší a nejdelší vozidlo, které u nás smí jezdit, a pro nejpomalejšího chodce.

Volejte o pomoc

Všechny přejezdy jsou opatřeny čísly, která jsou umístěna na zadní straně skříně výstražníku (skříň se světly), nebo na zadní straně výstražného kříže. Po zavolání na tísňovou linku 112 a nahlášení čísla přejezdu je schopen operátor díky tomuto systému během několika minut zastavit provoz na dané trati.

Podle dopravních odborníků zaviní 95 procent nehod na přejezdech účastníci silničního provozu. Častým nešvarem je také to, že řidiči často vjíždějí na přejezd v okamžiku, kdy se začnou závory zvedat, ale červená světla jsou stále v činnosti.

„Ze statistik je více než jasné, že drtivá většina nehod je zapříčiněna nevhodným chováním účastníků silničního provozu, motoristů, cyklistů a pěších,“ uvádí Správa železniční dopravní cesty.

Nejrizikovějšími faktory jsou podle dopravních expertů bydliště v okruhu třiceti kilometrů od přejezdu, což řidiče vede k automatickému chování ve stylu „tento přejezd znám“. Významnými faktory jsou také spěch a arogance řidičů.

Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod.

Závory jsou jen doplněk

Při střetu na přejezdu jde o obrovský nepoměr sil. Konečným místem zásahu hasičů u nehod na přejezdech jsou místa až několik stovek metrů za přejezdem. Často je auto narolováno při vzpříčení o pražce pod lokomotivu.

V České republice je přes osm tisíc železničních přejezdů, závorami je vybaveno kolem tisícovky. Na více než polovině je pouze výstražný kříž. Řidič se má řídit vždy pouze světly, závory jsou i podle vyhlášky jen optickým a psychologickým doplňkem.

Do železničních přejezdů se ročně investují stovky milionů. Vybavit jeden plnými závorami představuje asi deset milionů.

Přejezdy podle zákona

Výňatek ze zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích

§ 28

(1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

(2) Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu.

(3) Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km.h-1. Svítí- li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km.h-1. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.

(4) Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať, a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

(5) Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka „Stůj, dej přednost v jízdě!“, musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.

§ 29

(1) Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,

a) je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

b) je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,

c) sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory,

d) je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

e) dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem,

f) nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.

Zdroj: SŽDC