Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Zima je jen na papíře, ale policie už líčí na řidiče

  • 120
Od 1. listopadu jsou na vyznačených místech povinné zimní pneumatiky. Ačkoli je teplo a nesněží, policisté ihned začali s kontrolami. Budeme mírní, slibují zatím.

Ve středních Čechách je jediný úsek silnice, na který se od včerejška smí pouze se zimními pneumatikami. A místní policisté na něj hned včera vyrazili chytat hříšníky, kteří ještě nepřezuli auto.

Modrá značka se sněhovou vločkou je na 21. kilometru dálnice D1. Letos tam stojí poprvé. Policisté zkontrolovali 25 řidičů, pokutu však nedali žádnou. Všichni už zimní gumy na svých vozech měli. Jediný, kdo nerespektoval fakt, že 1. listopadu byla úředně vyhlášena zima, bylo počasí. Slunečno, sucho, třináct stupňů nad nulou. To zimu nepřipomínalo ani náhodou. Je v takové situaci nutné líčit na řidiče?

"Nebyla to akce zaměřená na zimní pneumatiky. Dělali jsme běžnou kontrolu. To, že všichni řidiči měli zimní obutí, nás mile překvapilo," hájí kontrolu šéf dálničního oddělení Mirošovice Miloslav Čihák.

Za jízdu na letních pneumatikách po označeném úseku hrozí až dvoutisícová pokuta a ztráta jednoho bodu. "Za takového počasí jsou zimní pneumatiky k ničemu. Auto brzdí a zatáčí stejně jako na letních. Police si jen škodí, pokud za to bude řidiče peskovat. S kontrolami by měla začít, až bude skutečná zima," míní soudní znalec a analytik příčin dopravních nehod Aleš Vémola.

Policie: Zatím bez pokuty

Policisté slibují, že pokud by nyní dopadli šoféra s nepřezutým autem, byli by mírní. "Podle vyhlášky je to přestupek, ale policista samozřejmě posoudí i míru nebezpečnosti. Jet na letních pneumatikách za současného počasí není stejně nebezpečné, jako když je na silnici námraza. Tomu bude odpovídat i způsob, jak se přestupek vyřeší," vysvětluje šéf dálniční policie ve Velkém Beranově Martin Zadražil.

Podle Čiháka jeho lidé zpočátku přistiženému řidiči jen domluví. Vše se zatím obejde bez pokuty i bez ztráty bodu. "Ale až bude sníh, pokutu dostanou," upozornil.

Ačkoli skutečná zima přijde podle prognóz meteorologů až na konci listopadu, odborníci radí, aby řidiči přezutí na zimní pneumatiky neodkládali. "Nikdy nevíte, kdy se počasí změní a kdy budete muset sednout do auta. Nyní je sice přes den hezky, ale v noci teplota spadne i na čtyři stupně. Na mostech už může být ráno námraza," varuje dopravní expert Vémola.

A policista Čihák upozorňuje i na další možnou potíž: pokud řidič zaviní nehodu na letních gumách, může mít pak problémy s pojišťovnou. "Pojišťovna skutečně může brát ohled i na takovou věc a žádat od viníka část sumy vyplacené z povinného ručení. Půjde však o výjimečné případy, kdy se jasně prokáže, že nehodu zavinilo špatné obutí," říká mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Co říká vyhláška

* Nejčastěji jsou modré značky s vločkou umístěny na horských silnicích. Ale také na dálnici D1, a to letos už od Mirošovic (21. km) až po Kývalku (182. km).

* Značka povoluje řidiči v období od 1. listopadu do 30. dubna pokračovat v jízdě jen na zimních pneumatikách (pro osobní vozy je minimální hloubka dezénu 4 mm).

* Vyhláška také připouští, že zimní pneumatiky mohou být nahrazeny použitím sněhových řetězů. Řetězy však lze nasadit, jen pokud je silnice pokryta souvislou vrstvou sněhu či ledu. Neznamená to tedy, že stačí mít sněhové řetězy s sebou v kufru.

* Nerespektování značky je přestupek, za který hrozí pokuta až dva tisíce korun a jeden trestný bod.

Jak poznáte zimní pneumatiku

Zimní pneumatika má více zářezů. V každém "špalíku" vymezeném drážkami jsou ještě další jemné vlnkovité zářezy, které odvádějí vodu a sníh. Dalším bezpečným poznávacím znamením je nápis M+S, nebo symbol sněhové vločky na boku pneumatiky. Odborníci doporučují přezout na zimní pláště, když průměrné denní teploty klesnou k sedmi stupňům celsia.

ZIMNÍ PNEUMATIKA

Zimní pneumatika

LETNÍ PNEUMATIKA:
Letní pneumatika

,