Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději ukradnou denně sedmdesát aut

  14:26aktualizováno  14:26
V Česku ukradnou zloději každý den více než sedmdesát aut. Od začátku roku do konce července ztratilo svůj vůz přes třináct tisíc lidí. Policisté však tvrdí, že se situace postupně zlepšuje.

Pro německého turistu, který začátkem srpna přijel do Litomyšle, nedopadla návštěva šťastně.

Svého passata sice zaparkoval v centru města, aby snížil riziko ukradení, ale nepomohlo to.

Když se k místu, kde vůz zaparkoval, vrátil, už auto nenašel.

Policisté vyčíslili škodu, která cizinci vznikla, na víc než 650 tisíc korun. Zloděje ani auto se jim dosud najít nepodařilo.

Šance, že policisté cizincův vůz ještě vypátrají, je mizivá. Najít se jim podaří jen každé osmé auto.

Celkový počet ukradených vozů

ukradeno

nalezeno

 

ukradeno

nalezeno

13268

1751

 

14042

1967

leden-červenec 2004

 

leden-červenec 2003

Veřejnost může alespoň uklidňovat fakt, že počet odcizených vozů letos klesl. Podle statistik za prvních sedm měsíců roku jich zmizelo 13 268. Loni to bylo za stejnou dobu o osm set aut víc.

"Zjednodušeně se dá říct, že se v Česku postupně ztěžuje možnost prodat kradený vůz. Proto jejich počet klesá," uvedl Vladimír Fischer, specialista policejního prezidia na autokrádeže.

Pouhá páka na volant je lepší než nic

Řada motoristů řeší každý večer nepříjemnou otázku: Najdu druhý den ráno svůj automobil tam, kde jsem jej včera zaparkoval?
Ročně se v Česku ztratí přes dvacet tisíc vozů. Kriminalisté zároveň říkají, že úplně zabezpečit automobil proti ukradení nelze. Když se totiž zlodějům nepodaří vůz nastartovat a odjet s ním, je pro ně poměrně jednoduché jej naložit na odtahový vůz a zmizet.
"Jde nicméně o to, aby se riziko ukradení co nejvíc snížilo. I pouhá páka na volant je lepší než vůbec nic," tvrdí Vladimír Fischer, specialista policejního prezidia na autokrádeže.
Fischer zjednodušeně rozděluje opatření proti odcizení auta do dvou kategorií - na ty před ukradením a na "pokrádežové", jak je sám nazývá. V první skupině jsou různé mechanické prostředky od zmíněné páky na volant či zamykání zpátečky až po imobilizér.
"Do druhé patří elektronická zařízení, díky kterým je možné vypátrat polohu konkrétního automobilu. Podobné systémy jsou čím dál dokonalejší, zároveň jde ale o poměrně nákladnou věc. Je na každém řidiči, kolik chce do ochrany svého auta investovat," dodává Fischer.
Kriminalista zmiňuje i další možnosti, jak může vlastník svůj vůz chránit - například vypískováním autoskel, která jsou tak označena speciálním kódem. Díky němu lze zjistit, komu vůz patří. "Dá se to řešit výměnou skel. To je ale poměrně drahé a zloděje to může odradit," doplnil Fischer.

Na vrakoviště s občankou?

Hitem mezi zloději jsou stále škodovky, loni jich v Česku zmizelo přes deset tisíc, tedy téměř polovina všech kradených aut. Je to tím, že jich jezdí v tuzemsku nejvíc. Zájem je však i o dražší a luxusnější vozy.

"Novější auta většinou okamžitě po krádeži zloději převezou za hranice. V Česku se jim je většinou legalizovat nepodaří, kupce proto mají ve východoevropských státech nebo v zemích bývalé Jugoslávie," řekl zástupce teplického policejního ředitele Jaroslav Jedlička.

Starší auta naopak většinou po krádeži putují do dílen, kde jsou rozmontována na náhradní díly. Kriminalisté zároveň tvrdí, že se části aut stále častěji objevují na autovrakovištích. Někteří proto navrhují, aby na vrakovištích platila stejná pravidla jako například v bazarech, kde se musí při prodeji mobilního telefonu prodávající prokázat občanským průkazem.

"V bazarech to funguje, proč by to nemohlo být i na vrakovištích. Dnes po lidech, kteří sem vozí části aut, doklady nikdo nežádá," uvedl Igor Kuchař, kriminalista z pražské policejní správy.

Majitelé některých vrakovišť se brání, že už doklady žádají. "Když mi někdo přijde prodat auto na náhradní díly, chci vědět, že je to majitel. Chráním tím svou osobu," tvrdí například Roman Křenek, majitel firmy Auto Křenek z Ostravy.

Řada krádeží je fingovaná

Policisté zároveň říkají, že třetina krádeží je fingovaná a jde jen o pojistné podvody. Majitel si nechá svůj vůz ukradnout, dostane peníze od zlodějů a pak ještě chce další od pojišťovny. Případů navíc postupně přibývá.

"Naše zkušenosti ukazují, že u aut jde ve 37 procentech nahlášených případů o pokus o pojistný podvod," potvrzuje situaci Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

Pojišťovny však mohou udělat pouze to, že na podezřelou krádež upozorní policisty. Na kriminalistech je, aby podvod dokázali.

Nejčastěji kradená auta (v roce 2003)

1. Škoda 10 174
2. VW 2929
3. Fiat 1482
4. Peugeot 1301
5. Renault 1271
6. Ford 1236
7. Audi 1058
8. Opel 887
9. Mercedes 761
10. BMW 515
11. Citroen 508
12. Seat 423

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz