Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MF DNES

Známky se spornou platností policie pokutuje, ale velmi rozdílně

  • 116
Policie ČR má za úkol pokutovat neplatné dálniční známky, její postup však není zdaleka jednotný. Na jednom místě tak můžete dostat pokutu v plné výši, tedy i 5000 Kč, někde odjedete se symbolickou částkou několika set korun a jinde možná vyváznete jen s domluvou.

Redaktoři iDNES.cz zjistili, že postup policistů záleží hodně na rozhodnutí šéfů jednotlivých dálničních oddělení.

Našli jsme také řidiče, který za - podle ministerského výkladu - starou dálniční známku pokutu zaplatil.

Koupit novou známku?
Strhnout dálniční známku 2006 a koupit novou? Pokud máte nervy na dohadování se s policií a případné soudy, můžete ještě do konce ledna jezdit na tu loňskou.

Policie má instrukce postupovat podle výkladu ministerstva, a to i přesto, že je podle právníků špatný. Rozhodování přímo na místě je velmi individuální. Někde budou domlouvat, jinde udělí symbolickou pokutu. Lze ale najít i případy, kdy policista bez váhání udělí maximální pětitisícovou pokutu.

Všichni oslovení policisté se nicméně shodují na tom, že výše pokuty citelně závisí na tom, jak s nimi řidič jedná.

Jenom tisícovka?
"Pokutu za jízdu bez známky jsme už začátkem ledna zaplatili a nikdo se s námi o tom nebavil. Jenom nám vyhrožovali pokutou až půl milionu," říká čtenářka iDNES.cz.

"Ještě ten samý den jsme psali na sekretariát ministerstva vnitra, ale odepsali, že postup policie byl správný a měli právo po nás žádat pokutu 5000 korun. Platili jsme naštěstí jen tisícovku," doplňuje.

Právník: Výklad ministerstva je špatný
Policie se řídí výkladem Ministerstva dopravy, které tvrdí, že platnost dálničních známek 2006 skončila s posledním dnem loňského roku.

"Ministerstvo dopravy upozorňuje všechny provozovatele motorových vozidel, kteří jsou držiteli celoročního kupónu prokazujícího úhradu časového poplatku za užití zpoplatněné pozemní komunikace, že platnost těchto kupónů končí již 31. prosince 2006. Celoroční kupóny na rok 2006 tedy nebudou platit až do konce ledna 2007, jak je na nich uvedeno," píše se v tiskové zprávě z počátku listopadu loňského roku, kterou ministerstvo dodnes reaguje na všechny námitky právníků.

Tomáš Beran z pojišťovny právní ochrany DAS ovšem namítá: "Náš právní řád nesmí být retroaktivní, dálniční známka zakoupená před změnou zákona je tedy platná."

"Na dálniční známce je viditelně vyznačena platnost do 31.1.2007. Její platnost nemůže změnit později vydaným zákonem ani ministerstvo," doplňuje právník.

Pokuty: od domluvy po pět tisíc
Policejní rada ředitelství služby Dopravní policie Rostislav Plachý sdělil iDNES.cz, že ředitelství nevydalo dopravním policistům v terénu žádný pokyn k větší toleranci či benevolenci vůči řidičům, kteří nebudou mít platnou dálniční známku.

"Musíme se držet příslušné vyhlášky, která změnila platnost známek ať chceme, nebo nechceme,“ uvedl Plachý. "Paragraf 84, odstavec 2 říká, že proti uložení pokuty v blokovém řízení se nelze odvolat. Ale účastník přestupkového řízení může podat návrh na přezkoumání rozhodnutí soudem.“

Zároveň má však podle Plachého policista možnost v případě platnosti známky řešit přestupek domluvou. Proto doporučuje řidičům, kteří se dostanou do problémů, jednat s policisty vždy věcně, slušně a korektně. Pak mají větší šanci, že policista ustoupí od represivního opatření.

Řidiči už mají nové známky
O tom, jak intenzivně se policisté zaměří na stíhání řidičů s loňskou dálniční známkou, rozhodují velitelé jednotlivých dálničních oddělení dopravní policie.

Policista z oddělení dálniční policie na dálnici D1 k tomu doplňuje: "Musíme se řídit pokyny nadřízených, které říkají, že máme platnost dálničních známek postihovat."

DOMLUVA
"Naše zkušenosti ale říkají, že řidiči jsou spořádaní a jezdí s novými známkami, ty staré mají odlepené," pokračuje. "Nezaměřujme se na to a zatím jsme se s tím nesetkali."

"Kdyby jsme se s tím setkali, budeme to pravděpodobně řešit domluvou," uzavírá policista hlídající nejstarší českou dálnici, který si nepřál být jmenován.

SYMBOLICKÁ POKUTA
Velitel oddělení dálniční policie na úseku D1 v Bernarticích nadporučík Doležal pro iDNES.cz uvedl, že pokutování za dálniční známky zatím nebylo na jeho úseku dálnice nijak dramatické.

"Od 1. ledna mí muži udělili za chybějící či neplatné dálniční známky hlavně u osobních vozů osm pokut v celkové výši 4 600 Kč, což je v průměru méně než 600 korun na jednu pokutu. Domluva nebyla ani jedna, ale jak vidíte, výše pokut je zatím symbolická. Musíme vycházet ze zákona,“ řekl Doležal.

Podle něj se zohledňují okolnosti a zdaleka se nejde do maximální výše 5000 korun. Od února už budou postupovat tvrději…

ŽÁDNÁ TOLERANCE! 5000,-
Zástupce velitele oddělení dálniční policie v Řehlovicích na dálnici D8 Karel Václavík sdělil, že postupují podle zákona a už několik pokut za neplatné či chybějící dálniční známky od 1. ledna 2007 udělili. Jednu dokonce ve výši 5000 kč.

"Výjimky, či nějaká tolerance nepřipadají v úvahu. Žádnou speciální akci jsme však neměli, bylo to v rámci běžného výkonu služby,“ řekl iDNES.cz. Prakticky přitom vyloučil možnost řešení přestupku domluvou s tím, že by daný policista musel doprovodit své rozhodnutí písemným vysvětlením. I on přitom doporučil řidičům, že jedinou cestou, jak dostat za přestupek nižší částku, je slušné chování.

Co říká zákon 80/2006:

Za chybějící dálniční kupón pokuta až 500 tisíc Kč
Většina motoristů respektuje povinnost opatřit si pro jízdu po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla  dálniční kupón. Kdyby však někdo z nich opomněl tento kupón koupit a umístit ho na své vozidlo, může dostat pokutu až do 500.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč).