Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvířatům v autě i řidičům hrozí v horku nebezpečí

  17:19aktualizováno  17:19
České Budějovice - Minimálně přestupku a možná i trestného činu týrání zvířat se dopustí člověk, který nechá ve svém voze v horku uzavřené zvíře, jež na následky přehřátí pojde. Policista sice nesmí rozbít okénko a umožnit zvířeti dýchat, ale může zjistit uživatele automobilu a vést ho k zodpovědnosti.

Podle vedoucího českobudějovického obvodního oddělení Policie ČR Zdeňka Pflégera umožňuje zákon o policii hlídce vniknout pouze do uzavřeného bytu, pokud by měla důvodné podezření, že hrozí ohrožení života a zdraví člověka či škoda většího rozsahu. Zásah do automobilu a na záchranu zvířete však nezná.

"Jsem ale ochoten vlézt do bytu, když tam bude zvíře a budu vědět, že majitel bude dlouhodobě v nemocnici nebo po smrti," řekl Pfléger. V případě zvířete uzavřeného v automobilu mohou policisté zahájit šetření pro trestný čin týrání zvířat, a pokud prokáží, že zvíře horkem uhynulo, uživatele vozu obvinit. Podobný případ však českobudějovičtí policisté nepamatují.

Pozoruje-li někdo delší dobu trápícího se psa v neprodyšném rozpáleném automobilu, doporučuje Pfléger kontaktovat hlídku, která může upozornit policii a dát podnět k následnému šetření. Podle veterinářů hrozí přehřátí v automobilu především psům s krátkými čenichy a kočkám. Zvířata totiž nemají potní žlázy a ochlazují se vydýcháváním s vyplazeným jazykem. V uzavřeném a rozpáleném automobilu se však ochladit nedokážou a naopak jim hrozí přehřátí. Konec pak může být nečekaně rychlý.

Policie: Řidiči by měli kvůli vedru dělat přestávky a více pít

Policie na jihu Moravy vyzývá řidiče, aby v horkých dnech dělali častěji přestávky a pili více tekutin. Ročně se v regionu stane 27.000 nehod, přičemž tisícovku z nich
zaviní unavení a teplem zmožení řidiči. "Kontroly ukazují, že v těchto věcech chybují poměrně často profesionální šoféři," řekla policejní mluvčí Dagmar  Bartoníková.

Dopravní policisté uspořádali v úterý kontrolu autobusové a kamiónové dopravy. Podle předpisů musí řidiči po 4,5 hodině jízdy 45 minut odpočívat. Jeden z deseti řidičů autobusů seděl za volantem déle. Jeho dva kolegové neměli ani osvědčení k řízení autobusu. Kvůli nesrovnalostem v dokladech a nedodržování přestávek půjde před přestupkovou komisi sedm řidičů kamiónů.

"Nekázeň v přestávkách je trvalý problém. Vzhledem k blížící se turistické sezóně budeme řidiče kontrolovat častěji," doplnila mluvčí. Podle ní hrozí řidičům  několikatisícové pokuty. Policisté doporučují, aby si řidiči v letních dnech do auta vzali i dostatek tekutin. Strádat vedrem při jízdě by neměli ani spolucestující, především malé děti a zvířata, dodala mluvčí. 

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Autofotka týdne: Krása terénních drsňáků, které jindy nepotkáte

Jeep Wagoneer Roadtrip

Tisíce offroadových fanoušků se sjely na každoroční Jeep Safari v utažském Moabu. Automobilka Jeep si už po...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Najdete na iDNES.cz