Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvláštní hobby: lovec poznávacích značek

aktualizováno 
Neobvyklého koníčka má jednadvacetiletý Martin Leška z Plzně. Tak jako někdo vezme košík a jde do lesa na houby, on s kamarádem prochází městem či sídlištěm, zapisuje a studuje poznávací značky aut, ještě nedávno nazývané "SPZtky".

Ilustrační foto | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Zatímco ještě před deseti lety byla auta snadno zařaditelná podle písmen do okresů, nyní značky znají jen dělení na kraje. Nadšencům se přesto podařilo najít systém a i podle dnešních čísel velmi pravděpodobně určit, z které části kraje auto pochází, kde a zhruba kdy bylo poprvé registrováno.

"Když před osmi lety nastartoval krajský systém registračních značek, přemýšlel jsem, jestli se dá poznat, kdo odkud je. Obesílali jsme ministerstvo, oni nám pustili pár informací a z toho se už pak dalo něco vydedukovat," popisuje Leška počátek svého koníčka. Značky ho prý zajímaly už jako malého kluka.

registrační značky

Používané registrační značky jsou kombinací sedmi znaků - písmen a číslic. Platí, že značka musí mít alespoň jedno písmeno nebo jedno číslo. Mohla by se tedy vyskytnout i kombinace šesti písmen a jednoho čísla či naopak. První písmeno zleva je vždy kódem kraje.

Například v Plzeňském kraji se značky vydávají v 15 obcích s rozšířenou působností. "Každé čtvrtletí nahlásí obce svoje požadavky na čísla, ministerstvo je seřadí za sebe podle abecedy a objedná čísla," vysvětluje Leška. Pak už stačí podle nově vydávaných značek zjistit, jaká série čísel zůstala v Plzni, od jakého čísla série se přibližně vydává v Nýřanech nebo třeba Přešticích.

Zjistit to ale fandové musejí sami. I podle diskusí na internetu, kde se svěřují se svými "úlovky", občas postávají před úřadem, který značky vydává. Sledují s jakými čísly majitelé přihlašovaných aut v daném místě odcházejí a zapisují si série.

"Vedeme si v počítači tabulky, vytváříme mapy a grafy a je o tom celá internetová diskuse. Pro sledování značek se vžil pojem regioanalýza," vysvětlil Leška. Kamarád, s nímž se občas vydá značky do ulic zkoumat, má prý v počítači už na desetitisíce čísel. "Tohle je hodně nízká Plzeň z jednoho bloku nebo poslední Nýřany. V určitých číslech se bloky čísel různých obcí potkávají a vychytat ty meze je kolikrát problém," prohodil u jednoho ze zaparkovaných vozů.

Značkové fandovství má různé odnože. Zatímco Leška prý spíše rád chodí, dívá se po značkách, pitvá se v číslech a analyzuje, jiní fandové se pouštějí i do hledání co nejexotičtějších čísel. Existuje také sdružení SPZ - Spolek přátel značek. "Usilujeme o to, aby se ten systém nějak polidštil a změnil," říká student. České značky totiž prý se svým jedním písmenem a šesti čísly patří v Evropě k nejhůře zapamatovatelným.

kódy krajů

Na registračních značkách vydávaných od roku 2001 označuje písmeno na druhé pozici kraj takto:

A – Praha
B – Jihomoravský kraj (Brno)
C – Jihočeský kraj (České Budějovice)
E – Pardubický kraj
H – Královéhradecký kraj
J – Kraj Vysočina (Jihlava)
K – Karlovarský kraj
L – Liberecký kraj
M – Olomoucký kraj
P – Plzeňský kraj
S – Středočeský kraj
T – Moravskoslezský kraj (Ostrava)
U – Ústecký kraj
Z – Zlínský kraj

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Počty nehod v ČR rostou, po zastaralých silnicích jezdí stále víc aut

Ilustrační snímek

Počty dopravních nehod v České republice rostou. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by ale měly...

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Najdete na iDNES.cz