Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvláštní hobby: lovec poznávacích značek

aktualizováno 
Neobvyklého koníčka má jednadvacetiletý Martin Leška z Plzně. Tak jako někdo vezme košík a jde do lesa na houby, on s kamarádem prochází městem či sídlištěm, zapisuje a studuje poznávací značky aut, ještě nedávno nazývané "SPZtky".

Ilustrační foto | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Zatímco ještě před deseti lety byla auta snadno zařaditelná podle písmen do okresů, nyní značky znají jen dělení na kraje. Nadšencům se přesto podařilo najít systém a i podle dnešních čísel velmi pravděpodobně určit, z které části kraje auto pochází, kde a zhruba kdy bylo poprvé registrováno.

"Když před osmi lety nastartoval krajský systém registračních značek, přemýšlel jsem, jestli se dá poznat, kdo odkud je. Obesílali jsme ministerstvo, oni nám pustili pár informací a z toho se už pak dalo něco vydedukovat," popisuje Leška počátek svého koníčka. Značky ho prý zajímaly už jako malého kluka.

registrační značky

Používané registrační značky jsou kombinací sedmi znaků - písmen a číslic. Platí, že značka musí mít alespoň jedno písmeno nebo jedno číslo. Mohla by se tedy vyskytnout i kombinace šesti písmen a jednoho čísla či naopak. První písmeno zleva je vždy kódem kraje.

Například v Plzeňském kraji se značky vydávají v 15 obcích s rozšířenou působností. "Každé čtvrtletí nahlásí obce svoje požadavky na čísla, ministerstvo je seřadí za sebe podle abecedy a objedná čísla," vysvětluje Leška. Pak už stačí podle nově vydávaných značek zjistit, jaká série čísel zůstala v Plzni, od jakého čísla série se přibližně vydává v Nýřanech nebo třeba Přešticích.

Zjistit to ale fandové musejí sami. I podle diskusí na internetu, kde se svěřují se svými "úlovky", občas postávají před úřadem, který značky vydává. Sledují s jakými čísly majitelé přihlašovaných aut v daném místě odcházejí a zapisují si série.

"Vedeme si v počítači tabulky, vytváříme mapy a grafy a je o tom celá internetová diskuse. Pro sledování značek se vžil pojem regioanalýza," vysvětlil Leška. Kamarád, s nímž se občas vydá značky do ulic zkoumat, má prý v počítači už na desetitisíce čísel. "Tohle je hodně nízká Plzeň z jednoho bloku nebo poslední Nýřany. V určitých číslech se bloky čísel různých obcí potkávají a vychytat ty meze je kolikrát problém," prohodil u jednoho ze zaparkovaných vozů.

Značkové fandovství má různé odnože. Zatímco Leška prý spíše rád chodí, dívá se po značkách, pitvá se v číslech a analyzuje, jiní fandové se pouštějí i do hledání co nejexotičtějších čísel. Existuje také sdružení SPZ - Spolek přátel značek. "Usilujeme o to, aby se ten systém nějak polidštil a změnil," říká student. České značky totiž prý se svým jedním písmenem a šesti čísly patří v Evropě k nejhůře zapamatovatelným.

kódy krajů

Na registračních značkách vydávaných od roku 2001 označuje písmeno na druhé pozici kraj takto:

A – Praha
B – Jihomoravský kraj (Brno)
C – Jihočeský kraj (České Budějovice)
E – Pardubický kraj
H – Královéhradecký kraj
J – Kraj Vysočina (Jihlava)
K – Karlovarský kraj
L – Liberecký kraj
M – Olomoucký kraj
P – Plzeňský kraj
S – Středočeský kraj
T – Moravskoslezský kraj (Ostrava)
U – Ústecký kraj
Z – Zlínský kraj

Autoři: ,Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz