Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Zvláštní hobby: lovec poznávacích značek

  • 153
Neobvyklého koníčka má jednadvacetiletý Martin Leška z Plzně. Tak jako někdo vezme košík a jde do lesa na houby, on s kamarádem prochází městem či sídlištěm, zapisuje a studuje poznávací značky aut, ještě nedávno nazývané "SPZtky".

Zatímco ještě před deseti lety byla auta snadno zařaditelná podle písmen do okresů, nyní značky znají jen dělení na kraje. Nadšencům se přesto podařilo najít systém a i podle dnešních čísel velmi pravděpodobně určit, z které části kraje auto pochází, kde a zhruba kdy bylo poprvé registrováno.

"Když před osmi lety nastartoval krajský systém registračních značek, přemýšlel jsem, jestli se dá poznat, kdo odkud je. Obesílali jsme ministerstvo, oni nám pustili pár informací a z toho se už pak dalo něco vydedukovat," popisuje Leška počátek svého koníčka. Značky ho prý zajímaly už jako malého kluka.

registrační značky

Používané registrační značky jsou kombinací sedmi znaků - písmen a číslic. Platí, že značka musí mít alespoň jedno písmeno nebo jedno číslo. Mohla by se tedy vyskytnout i kombinace šesti písmen a jednoho čísla či naopak. První písmeno zleva je vždy kódem kraje.

Například v Plzeňském kraji se značky vydávají v 15 obcích s rozšířenou působností. "Každé čtvrtletí nahlásí obce svoje požadavky na čísla, ministerstvo je seřadí za sebe podle abecedy a objedná čísla," vysvětluje Leška. Pak už stačí podle nově vydávaných značek zjistit, jaká série čísel zůstala v Plzni, od jakého čísla série se přibližně vydává v Nýřanech nebo třeba Přešticích.

Zjistit to ale fandové musejí sami. I podle diskusí na internetu, kde se svěřují se svými "úlovky", občas postávají před úřadem, který značky vydává. Sledují s jakými čísly majitelé přihlašovaných aut v daném místě odcházejí a zapisují si série.

"Vedeme si v počítači tabulky, vytváříme mapy a grafy a je o tom celá internetová diskuse. Pro sledování značek se vžil pojem regioanalýza," vysvětlil Leška. Kamarád, s nímž se občas vydá značky do ulic zkoumat, má prý v počítači už na desetitisíce čísel. "Tohle je hodně nízká Plzeň z jednoho bloku nebo poslední Nýřany. V určitých číslech se bloky čísel různých obcí potkávají a vychytat ty meze je kolikrát problém," prohodil u jednoho ze zaparkovaných vozů.

Značkové fandovství má různé odnože. Zatímco Leška prý spíše rád chodí, dívá se po značkách, pitvá se v číslech a analyzuje, jiní fandové se pouštějí i do hledání co nejexotičtějších čísel. Existuje také sdružení SPZ - Spolek přátel značek. "Usilujeme o to, aby se ten systém nějak polidštil a změnil," říká student. České značky totiž prý se svým jedním písmenem a šesti čísly patří v Evropě k nejhůře zapamatovatelným.

kódy krajů

Na registračních značkách vydávaných od roku 2001 označuje písmeno na druhé pozici kraj takto:

A – Praha
B – Jihomoravský kraj (Brno)
C – Jihočeský kraj (České Budějovice)
E – Pardubický kraj
H – Královéhradecký kraj
J – Kraj Vysočina (Jihlava)
K – Karlovarský kraj
L – Liberecký kraj
M – Olomoucký kraj
P – Plzeňský kraj
S – Středočeský kraj
T – Moravskoslezský kraj (Ostrava)
U – Ústecký kraj
Z – Zlínský kraj

,