Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko je velmoc autosvětel, chybí ale vývojáři

Výrobce automobilových světel Varroc Lighting Systems přijme v následujících měsících ve Slezsku přes 100 inženýrů do vývoje. Stejný počet bude hledat i v příštím roce. Východní část republiky je totiž světová „velmoc“ výroby světel pro auta. Budoucnost patří laseru a LED diodám, xenon je mrtvý.

Varroc vyrábí světla například pro Škodu Superb | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

„Češi jsou nejlepší technici, se kterými jsem pracoval. Prošel jsem USA, Francii, Japonsko i Německo, ale nejlepší jsem potkal tady, proto sídlím tady a ne v centrále firmy v USA,“ říká Todd Morgan, viceprezident společnosti Varroc Lighitnig System, která v uplynulém roce vyrobila dvanáct milionů světel pro auta, od Škody přes Teslu po Bugatti.

Proto Morgan už šestnáctým rokem působí v Novém Jičíně, kde se původní výrobce světel Autopal přetransformoval nejprve na Visteon a dnes Varroc. Sídlo firmy je v Michiganském Plymouthu (společnost ovšem patří Indům), hlavní vývojové centrum světel je však právě v Česku. Morgan, který na vývoj dohlíží, tomu říká „center of excellence“, právě konstruktéři v Novém Jičíně pracují na těch nejnovějších světelných technologiích pro auta, žárovkami počínaje a luxusními a superdrahými laserovými světly konče.

Todd Morgan má teď ale problém: nemá dost vývojářů. Shání elektrotechniky, optiky, experty na konstrukci a plasty a odborníky na programový management. „Do konce roku potřebujeme přijmout sto nových inženýrů a v následujícím roce dalších sto,“ říká a popisuje, jak pro ně dnes rekonstruují kanceláře a na co je lákají. „Pracovat budou na špičkových projektech toho nejlepšího, co je v autoprůmyslu k mání, mám teď své lidi u Tesly, kde pracují na novém modelu X,“ líčí nadšeně.

Podle Morgana je nejdůležitější právě oblast elektroniky: “Elektronika dnes tvoří až 80 procent nákladů na výrobu světla,“ prozrazuje. Důležitý je také vývoj softwarů a práce s mechanickými pohyblivými částmi, kterých je stále více.

Mezi lety 2015 až 2019 firma investuje do závodů v Česku 1,28 miliardy korun. „Peníze nejsou problém, limitem jsou vývojové kapacity,“ stýská si. „Víme, že v Česku klesá počet lidí, kteří přicházejí studovat na technické univerzity, a to je problém, především do budoucna,“ dodává.

Severovýchod republiky, kde Varroc sídlí a má všechny své vývojové kanceláře i výrobní závody (Šenov u Nového Jičína, Rychvald na Karvinsku a vývojová kancelář v Ostravě napojená na tamní technickou univerzitu), je totiž evropským centrem světelné techniky pro auta. V Mohelnici má výrobní závod i vývojové centrum konkurenční Hella. Na Ostravsko míří za Hyundaiem také výrobce světel pro tuto korejskou automobilku Mobis, produkce má začít v roce 2017.

Morgan má i krizový plán: Indie. „Přesunuli bychom tam část vývojových prací, pokud se nepodaří mít dostatek vývojářů v Česku,“ popisuje, že by přijali jakýsi hybridní model, kdy by do rychle rostoucí asijské ekonomiky přesunuli část méně odborných vývojových prací.

Xenon je na konci

Vývojáři v Česku podle Morgana teď kromě LED a laserových světel pracují na nejpokročilejších systémech matricového adaptivního osvětlení a světlech využívajících organické diody (OLED). Xenonové světlomety, které jsou velmi oblíbené v Evropě, ale po světě se zrovna neujaly, jsou podle Morgana na výrazném sestupu. „Nyní moji vývojáři pracují na jediném projektu xenonových světel,“ říká a vysvětluje, že budoucnost je v diodových světlech. „Náklady na LED jsou dnes pod xenonem. Ještě před dvěma roky jste měli za jedno euro víc světla z xenonu, dnes je to naopak.“ LEDky mají vývojáři a designéři také raději z důvodu větší tvarové flexibility.

Varroc má kromě Česka výrobní provozy v Mexiku, Indii i Číně. Ten český je ale největší a nejdůležitější. Společnost v Česku nyní zaměstnává 380 inženýrů a techniků, kteří pracují na vývoji, celkem má v Varroc v Česku 2 300 zaměstnanců (na světě celkem 5 000).

Varroc vyrábí světla například pro Škodu Superb nebo Ford Fiesta, ale také pro značky Tesla, PSA, GM, Land Rover, Volkswagen, Bentley a Jaguar. „Objem zakázek, které se nám daří získávat, v posledních letech výrazně roste. Abychom uspokojili poptávku všech našich odběratelů, investujeme do modernizace a rozšiřování stávajících technologií a tento krok logicky vyžaduje i personální posílení,“ uvedl Morgan.

Závody v Šenově u Nového Jičína a Rychvaldu (v něm se vyrábí světla pro luxusní značky Bentley, Jaguar nebo Land Rover) byly součástí divize, kterou firmě Varroc v roce 2012 prodal americký výrobce automobilových součástek Visteon. Původní název české firmy byl Autopal, její historie sahá až do roku 1879.

11. května 2015

  • Nejčtenější

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

24. dubna 2024

Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Čína udává v autoprůmyslu směr, pekingskému salonu vládnou elektromobily

27. dubna 2024

Elektromobily a digitální konektivita jsou hlavním tématem největšího čínského autosalonu, který...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Europoslanci schválili lepší vymáhání pokut za dopravní přestupky v zahraničí

26. dubna 2024

V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro...

Toyota slaví, je novou dvojkou českého trhu

26. dubna 2024

Domácí automobilka Škoda Auto je prakticky neotřesitelnou jedničkou českého trhu s novými...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...