Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol za volantem? V Saabu NE!

  15:08aktualizováno  15:08
Alkohol za volantem nemá co pohledávat, řekli si u Saabu a vymysleli na něj novou "past". Alcokey nedovolí řidiči pod vlivem alkoholu nastartovat auto a ten tak nebude ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu.

Jak alcokey funguje? Do klíče vývojáři Saabu namontovali miniaturní detektor alkoholu, do kterého bude muset řidič dýchnout vždy před nastartováním auta.


V současné době probíhá jeho odborné posuzování a vývoj. Roli "pokusného králíka" dostal Saab 9-5.

Až bude zařízení dostatečně spolehlivé a přesné, bude Saab přidávat Alcokey do výbavy svých modelů. Při sériové výrobě by stál asi 250 Euro.

Zařízení má sloužit jako praktický a levný prostředek pro měření hladiny alkoholu bez nutnosti instalování dražšího, pevně zabudovaného zařízení ve vozidle.


***

Z celkového počtu řidičů, kteří v loňském roce zahynuli při dopravních nehodách, připadá v rámci Švédska 29% a v rámci celé Evropy 25% na jízdu pod vlivem alkoholu.

***

Systém 'Alcokey'  zahrnuje malý náústek, který je součástí klíče. Další součástí je transpondér (rádiový odpovídač), který komunikuje s řídícím počítačem vozu. Ten zabrání nastartování motoru, jestliže vzorek dechu řidiče obsahuje alkohol v množství přesahujícím přípustnou hranici.

Současný prototyp má rozměry přibližně 10 x 4 cm. Alcokey je doplňkem klíče kombinovaného s dálkovým ovladačem. Při sériové výrobě by další miniaturizace umožnila integrovat obě zařízení do jedné jednotky v kapesním provedení.

Jak funguje?
Když řidič na dálkovém ovladači kombinovaného klíče stiskne tlačítko otvírání dveří, zapne se také senzor alkoholu. Řidič pak foukne do malého náústku na okraji rukojeti klíče, aby poskytl vzorek svého dechu. Ten pak prochází malou vnitřní trubičkou obsahující polovodičový senzor o velikosti špendlíkové hlavičky. Vzorek je vzápětí analyzován a na klíči se rozsvítí zelená nebo červená kontrolka.

Svítí-li zelená kontrolka, vyšle klíč do řídícího počítače vozu signál 'vše v pořádku'. Tento signál je doplňkem obvyklého signálu, který klíč vysílá vždy, aby vypnul imobilizér motoru.

Pokud ovšem svítí červená kontrolka, signál 'vše v pořádku' není vyslán a podroušený řidič motor nenastartuje. Software vydávající pokyn imobilizéru může být modifikován podle limitů pro hladinu alkoholu platných v místě registrace vozu.

Švédská automobilka chce s Alcokeyem oslovit zejména firmy a podniky veřejných služeb spravujících početné vozové parky.

Saab předpokládá, že se v některých zemích bude instalace těchto systémů povinná.

"Alkohol za volantem vždy trestat," říká ministr dopravy Milan Šimonovský
Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz