Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol za volantem? V Saabu NE!

  15:08aktualizováno  15:08
Alkohol za volantem nemá co pohledávat, řekli si u Saabu a vymysleli na něj novou "past". Alcokey nedovolí řidiči pod vlivem alkoholu nastartovat auto a ten tak nebude ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu.

Jak alcokey funguje? Do klíče vývojáři Saabu namontovali miniaturní detektor alkoholu, do kterého bude muset řidič dýchnout vždy před nastartováním auta.


V současné době probíhá jeho odborné posuzování a vývoj. Roli "pokusného králíka" dostal Saab 9-5.

Až bude zařízení dostatečně spolehlivé a přesné, bude Saab přidávat Alcokey do výbavy svých modelů. Při sériové výrobě by stál asi 250 Euro.

Zařízení má sloužit jako praktický a levný prostředek pro měření hladiny alkoholu bez nutnosti instalování dražšího, pevně zabudovaného zařízení ve vozidle.


***

Z celkového počtu řidičů, kteří v loňském roce zahynuli při dopravních nehodách, připadá v rámci Švédska 29% a v rámci celé Evropy 25% na jízdu pod vlivem alkoholu.

***

Systém 'Alcokey'  zahrnuje malý náústek, který je součástí klíče. Další součástí je transpondér (rádiový odpovídač), který komunikuje s řídícím počítačem vozu. Ten zabrání nastartování motoru, jestliže vzorek dechu řidiče obsahuje alkohol v množství přesahujícím přípustnou hranici.

Současný prototyp má rozměry přibližně 10 x 4 cm. Alcokey je doplňkem klíče kombinovaného s dálkovým ovladačem. Při sériové výrobě by další miniaturizace umožnila integrovat obě zařízení do jedné jednotky v kapesním provedení.

Jak funguje?
Když řidič na dálkovém ovladači kombinovaného klíče stiskne tlačítko otvírání dveří, zapne se také senzor alkoholu. Řidič pak foukne do malého náústku na okraji rukojeti klíče, aby poskytl vzorek svého dechu. Ten pak prochází malou vnitřní trubičkou obsahující polovodičový senzor o velikosti špendlíkové hlavičky. Vzorek je vzápětí analyzován a na klíči se rozsvítí zelená nebo červená kontrolka.

Svítí-li zelená kontrolka, vyšle klíč do řídícího počítače vozu signál 'vše v pořádku'. Tento signál je doplňkem obvyklého signálu, který klíč vysílá vždy, aby vypnul imobilizér motoru.

Pokud ovšem svítí červená kontrolka, signál 'vše v pořádku' není vyslán a podroušený řidič motor nenastartuje. Software vydávající pokyn imobilizéru může být modifikován podle limitů pro hladinu alkoholu platných v místě registrace vozu.

Švédská automobilka chce s Alcokeyem oslovit zejména firmy a podniky veřejných služeb spravujících početné vozové parky.

Saab předpokládá, že se v některých zemích bude instalace těchto systémů povinná.

"Alkohol za volantem vždy trestat," říká ministr dopravy Milan ŠimonovskýNejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz