Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto zítřka? Jako nákupní košík

  12:01aktualizováno  3. ledna 10:14
Je to jen bublina na čtyřech kolech, která nemá motor ani předek či zadek, zato umí jezdit do všech stran. Tak vidí auto zítřka američtí výzkumníci, designéři a architekti ze skupiny Smart Cities.

Revoluční představu o nových autech popisuje šéf Smart Cities Ryan Chin: „Představte si nákupní vozíky, které dohromady nezaberou mnoho prostoru. Vezmete si první vozík a odjedete s ním. Tak by to mělo fungovat i u nových aut: jedno si prostě vezmete na parkovištích rozmístěných po městě.“

Taková auta by tedy fungovala podobně jako jízdní kola, která jsou v některých evropských městech k volnému použití. Mohla by samozřejmě jezdit jen tam, kde by je lidé ani nerozkradli, ani nezničili.

Američtí výzkumníci se také snažili zcela nově promyslet vztah mezi auty a jejich okolím. Podle China „nemůžeme uvažovat o městském autě jenom jako o malém voze, který se vměstná na malé místečko“.

To už udělali výrobci dvoumístného autíčka Smart, které je k vidění i v Česku. Podle China však mysleli jen na zmenšení rozměrů vozu - a zcela opomněli takové problémy, jako jsou znečištění či zácpy.

***

Prototyp, vyvinutý ve spolupráci s GM, představí skupina Smart Cities v letošním roce.

***

Nový vůz, poháněný čtyřmi elektromotory, by měl řešit oba tyto problémy a navíc by měl omezit i tradiční potíže s parkováním. Vůz, který Smart Cities navrhuje pro firmu General Motors, by totiž neměl jezdit jen dopředu a dozadu, ale do všech stran - kola, do nichž jsou vmontovány elektromotory, se totiž mohou otáčet o 360 stupňů.

Autu by tedy nic nebránilo přijet k malé „díře“ mezi parkujícími auty, otočit kola o 90 stupňů a zajet do ní bez jakéhokoli pojíždění, couvání a dalších nepříjemných manévrů. Totéž by mohl řidič udělat, kdyby s autem zítřka uvázl v zácpě. Asi by tím moc nepotěšil řidiče ve vedlejších pruzích, ale svůj problém by vyřešil.

Právě proto nemá auto od Smart Cities příď ani záď a také palubní deska je řešena tak, aby „každý směr mohl být dopředu nebo dozadu“, jak Chin řekl Guardianu. To vše mají umožnit i tenké programovatelné displeje uvnitř a vně vozu.

Na těch uvnitř si mohou starší lidé nastavit třeba velikost čísel a písmen, ty vnější mají sloužit k „dynamické signalizaci“ - kolem celé karoserie mohou obíhat nápisy jako „Couvání“ či „Otáčení“, aby každý věděl, co chce řidič dělat.

***

Na projektu spolupracuje například Frank O. Gehry. Světoznámý architekt, tvůrce Tančícího domu (Ginger a Fred) na pražském Rašínově nábřeží.

***

Nové nápady mají zvýšit i bezpečnost jízdy. Jedním z nich jsou „citlivá“ sedátka, kde člověk nepotřebuje záchranné pásy ani airbagy. Místo nich ho budou chránit „prsty“ z magnetizovaných kapalin, které se dokážou ve zlomku vteřiny změnit v pevnou hmotu. Přitom nejen uchytí pasažéry, ale utlumí i sílu nárazu.

Čtěte také: S pivem není třeba ve městě couvat
Elektromobil Pivo, kterému se bude líbit v přeplněných ulicích měst, představil Nissan na autosalonu v Tokiu. ...VÍCE

Čtěte také: Jak na kolony? Auta si to řeknou

Prototyp, vyvinutý ve spolupráci s GM, představí skupina Smart Cities v letošním roce.

"Soft car"

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Černobílá krása analogu. Moderní autosalon čočkou prastarého fotoaparátu

Autosalon Ženeva 2018

Skoro čtyřicet let starý fotoaparát Plaubel Makina si vzal letos na autosalon do Ženevy Petr Uher. Vznikly z toho fotky...

Najdete na iDNES.cz