Autofotosurrealismus: Miniškodovka drandí Prahou po cestě, která není

aktualizováno 
Citigo je auto do města a Praha je pro podobné případy fotogenická. Škoda se tedy rozhodla předvést nový minimodel v kulisách stověžaté metropole. Jenže na obrázcích je Praha, kterou ani domácí nepoznají. Nová škodovka jezdí po neexistujících silnicích na nesmyslně retušovaných snímcích.

Škoda Citigo v Praze | foto: Škoda

Cizincům se budou líbit, domorodý Pražák je ale zmatený. Nový model malého auta od Škody se na zveřejněných snímcích prohání okolo Tančícího domu nebo nad Vltavou. Pozornější pozorovatel zbystří, když citigo frčí po Jiráskově náměstí a Jiráskově mostě v protisměru.

To se dá ještě odpustit. Mnohem překvapenější jsou znalci Prahy kompozicí, na které se nová škodovka prohání po neexistujících silnicích.

Fotogalerie

Nejvíce "photoshopovaný" snímek zachycuje nové citigo, jak uhání po silnici, která by měla vést z Letenských sadů směrem k Pařížské ulici. Pod retušovanou silnicí je patrná Strakova akademie, v pozadí se tyčí Petřín.

Tiskovému oddělení tuzemského výrobce automobilů se zdálo pozadí snímku natolik atraktivní, že do snímku zakomponovali smyšlenou silnici, která visí ve vzduchoprázdnu nad nábřežím Edvarda Beneše. V místech, kam autor cestu zasadil, totiž nic není.

Autorovi upraveného snímku nevadí ani značné převýšení, které by hypotetický most nad Vltavou překážející v cestě smyšlené silnici musel překonat z Letné na Staré Město. Původní snímek, který ve Škodě dodatečně upravili, byl pořízen z Letenských sadů. Přesné místo si můžete na Google Street View prohlédnout zde.

"Je to úplně běžné, jiné než retušované a jinak upravené fotky dnes už snad automobilky ani na veřejnost nepouštějí," říká Jiří Benák, fotoeditor iDNES.cz. "Například snímky jedoucích aut se fotí s autem, které stojí, efekt točících se kol se dodělává v počítači," popisuje. "Auta se fotí v ateliérech a třeba odrazy mraků v kapotě se dělají tak, že se nad auto napne obrovské promítací plátno a mraky s oblohou se na něj jednoduše promítnou."

"Občas to grafik s úpravami přežene, to pak třeba modelkám chybí pupíky nebo i nepasují ruce. Třeba aby nohy vypadaly hubenější a delší, natahují se v grafických programech jako třeba Photoshop až o 25 procent. Oblíbené je také počítačové hubnutí  nebo 'přifukování' prsou. Mnohdy se pak člověk na fotkách ani nepozná," doplňuje Jiří Benák.

Aston Martin DBS v Praze

Aston Martin DBS v Praze

Dokomponování do fantaskní podoby možná zaujme v cizině, doma a zejména na Pražáky ale prezentace nové škodovky působí téměř surrealistickým dojmem.

Malý dospělák

Jak jezdní nová škodovka, která sama zabrzdí, čtěte zde

Nutno podotknout, že podobné retuše se dopustil i britský výrobce luxusních sportovních vozů Aston Martin, který v Praze fotil před několika lety svůj model DBS. Grafik zvolil téměř totožnou lokaci s podobným výhledem, kam postavil vůz na neexistující vydlážděnou cestu s kamenným zábradlím.

Autoři:

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Sluchátka

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli....

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Kodiaq RS poprvé naživo v Česku. Je to nejdražší škodovka

Návštěvníci si prohlížejí automobil Škoda Kodiaq RS na výstavišti v Lysé nad...

V Lysé nad Labem právě začal třídenní autosalon Kola 2018. Při slavnostním zahájení festivalu byl veřejnosti poprvé v...

Další z rubriky

Nákup auta v zahraničí: za nový vůz se DPH platí v Česku

Koupě špatné ojetiny může pořízení auta značně prodražit 1

Když si koupíte v Německu nebo v jiné unijní zemi nové auto, měli byste se připravit na to, že vás čeká daňové kolečko....

Do okolí Paříže od léta nebudou smět stará dieselová auta

Den bez aut v centru Paříže (16. září 2018)

Do okolí Paříže už od července 2019 nebudou moci vjíždět stará dieselová auta. Rozhodla o tom rada oblasti zvané Velká...

Jeskyně i tráva ve větru. Prohlédněte si nejkrásnější parkoviště světa

Cliniques Universitaires Saint Luc (Belgium)

Parkovali jste někdy v jeskyni, designovém parkovacím domě ozdobeném krajkou nebo tisíci plátky hliníku, který si hraje...

Najdete na iDNES.cz