Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autofotosurrealismus: Miniškodovka drandí Prahou po cestě, která není

aktualizováno 
Citigo je auto do města a Praha je pro podobné případy fotogenická. Škoda se tedy rozhodla předvést nový minimodel v kulisách stověžaté metropole. Jenže na obrázcích je Praha, kterou ani domácí nepoznají. Nová škodovka jezdí po neexistujících silnicích na nesmyslně retušovaných snímcích.

Škoda Citigo v Praze | foto: Škoda

Cizincům se budou líbit, domorodý Pražák je ale zmatený. Nový model malého auta od Škody se na zveřejněných snímcích prohání okolo Tančícího domu nebo nad Vltavou. Pozornější pozorovatel zbystří, když citigo frčí po Jiráskově náměstí a Jiráskově mostě v protisměru.

To se dá ještě odpustit. Mnohem překvapenější jsou znalci Prahy kompozicí, na které se nová škodovka prohání po neexistujících silnicích.

Fotogalerie

Nejvíce "photoshopovaný" snímek zachycuje nové citigo, jak uhání po silnici, která by měla vést z Letenských sadů směrem k Pařížské ulici. Pod retušovanou silnicí je patrná Strakova akademie, v pozadí se tyčí Petřín.

Tiskovému oddělení tuzemského výrobce automobilů se zdálo pozadí snímku natolik atraktivní, že do snímku zakomponovali smyšlenou silnici, která visí ve vzduchoprázdnu nad nábřežím Edvarda Beneše. V místech, kam autor cestu zasadil, totiž nic není.

Autorovi upraveného snímku nevadí ani značné převýšení, které by hypotetický most nad Vltavou překážející v cestě smyšlené silnici musel překonat z Letné na Staré Město. Původní snímek, který ve Škodě dodatečně upravili, byl pořízen z Letenských sadů. Přesné místo si můžete na Google Street View prohlédnout zde.

"Je to úplně běžné, jiné než retušované a jinak upravené fotky dnes už snad automobilky ani na veřejnost nepouštějí," říká Jiří Benák, fotoeditor iDNES.cz. "Například snímky jedoucích aut se fotí s autem, které stojí, efekt točících se kol se dodělává v počítači," popisuje. "Auta se fotí v ateliérech a třeba odrazy mraků v kapotě se dělají tak, že se nad auto napne obrovské promítací plátno a mraky s oblohou se na něj jednoduše promítnou."

"Občas to grafik s úpravami přežene, to pak třeba modelkám chybí pupíky nebo i nepasují ruce. Třeba aby nohy vypadaly hubenější a delší, natahují se v grafických programech jako třeba Photoshop až o 25 procent. Oblíbené je také počítačové hubnutí  nebo 'přifukování' prsou. Mnohdy se pak člověk na fotkách ani nepozná," doplňuje Jiří Benák.

Aston Martin DBS v Praze

Aston Martin DBS v Praze

Dokomponování do fantaskní podoby možná zaujme v cizině, doma a zejména na Pražáky ale prezentace nové škodovky působí téměř surrealistickým dojmem.

Malý dospělák

Jak jezdní nová škodovka, která sama zabrzdí, čtěte zde

Nutno podotknout, že podobné retuše se dopustil i britský výrobce luxusních sportovních vozů Aston Martin, který v Praze fotil před několika lety svůj model DBS. Grafik zvolil téměř totožnou lokaci s podobným výhledem, kam postavil vůz na neexistující vydlážděnou cestu s kamenným zábradlím.

Autoři:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Dieselgate snížila v ČR prodej nových dieselů, u ojetin zájem nepolevuje

Turbodiesel řady EA 189

Aféra dieselgate s podvodným softwarem u naftových vozů koncernu VW způsobila v Česku pokles prodeje nových dieselů za...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

Najdete na iDNES.cz