Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez autosedačky už to nepůjde

  12:22aktualizováno  12:22
S novým zákonem přichází povinnost používat dětské sedačky při každé jízdě.

Test autosedaček | foto: ADAC

popisek NEPŘEHLÉDNĚTE
TEST DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK 

Prvním červencem skončí zvláštnost, platná dosud v České republice, kde se povinnost umístit dítě do autosedačky vyžadovala jen na dálnicích a rychlostních silnicích.

Konečně jasno
Ke stejnému datu končí také dosavadní možnost, kdy děti mohly jezdit i ve vozech nevybavených bezpečnostními pásy. Od 1. července v takovém vozidle již dítě prostě nesmí jet, upozorňují odborníci z ministerstva dopravy.

Dětské autosedačky (v zákoně jsou definované jako zádržné systémy) se podle hmotnosti dítěte dělí do pěti skupin: v těch pro nejmenší do 10 kg, respektive do 13 kg váhy děti sedí zády ke směru jízdy, u dalších tří skupin, odstupňovaných do hmotnosti 36 kg, dítě sedí čelem ke směru jízdy.

Autosedačky se připevňují do osobního automobilu buď standardním tříbodovým bezpečnostním pásem pro dospělé, nebo i dvoubodovým (bederním) bezpečnostním pásem, pokud je tato možnost na sedačce uvedena. Moderní typy sedaček se připevňují systémem ISOFIX se speciálním čepem a pouzdrem.

Zákon stanoví, že děti do váhy asi 13 kg, tedy do věku 18 až 24 měsíců, se mají přepravovat v zádržném zařízení umístěném zády ke směru jízdy.

Autosedačku lze umístit na přední sedadlo vedle řidiče pouze tehdy, není-li před tímto sedadlem funkční airbag. Nemá-li vůz zařízení, jak tento airbag vyřadit z činnosti, je třeba sedačku pro sezení dítěte proti směru jízdy umístit na zadní sedadlo. Airbag by totiž mohl dítěti způsobit vážné zranění.

U sedaček obrácených proti směru jízdy je nutné dbát také na to, aby hlava dítěte nepřesahovala přes okraj sedáku. Při čelním nárazu by byla totiž krční páteř dítěte nadměrně zatěžována.

Lze to připodobnit k situaci, v jaké jsou dospělí ve voze při prudkém nárazu zezadu, sedí-li na sedadle bez hlavové opěrky. V autosedačce, v níž sedí ve směru jízdy, tedy se dívá dopředu, aktivovaný airbag dítě zvlášť neohrožuje.

Výjimky existují

S ohledem na početnější rodiny se staršími vozy novela zákona umožňuje ještě krátkodobě několik výjimek.

Konkrétně: přesahuje-li počet dětí nad tři roky počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy nebo dětskými autosedačkami, může řidič vozidla až do 1. května 2008 přepravovat na zadním sedadle i víc dětí bez použití zádržného bezpečnostního systému.

Nesmí však jet po dálnici. Také pokud se na zadní sedadlo vozu nevejdou vedle sebe tři sedačky, je možné třetí dítě vézt připoutané jen bezpečnostním pásem.

Dítě nemusí být v autosedačce také ve voze taxi. Ale nesmí v tom případě sedět vedle řidiče a musí být připoutáno bezpečnostním pásem.

A připomeňme také, že sedačku nebo alespoň sedátko musí používat i osoba až do věku 18 let, pokud je menší než 150 cm. Další výjimka, kdy vozidlo nemusí být vybaveno dětskými sedačkami, se až do 1. května 2008 vztahuje na vozidla pro přepravu dětí do mateřských nebo základních škol a na sportovní, kulturní nebo společenské akce. V tom případě je rychlost vozidel omezena do 70 km/h.

Dobrá rada
Odborníci doporučují používat takové dětské sedačky, které odpovídají velikosti a hmotnosti dítěte, a větší děti přepravovat s použitím podsedáků. Zlepšují totiž geometrii bezpečnostního pásu v oblasti krku, pánve a břicha. Nabádají také, aby rodiče dbali na vzpřímené sezení dětí v sedačkách; spánková poloha s hlavou proti dveřím a poloha vleže napříč směru jízdy může totiž v případě kolize vyvolat kritické zatížení hlavy a krční páteře.

Jakou autosedačku koupit?
- Při nákupu sedačku vyzkoušejte zásadně vždy s dítětem, nechte si předvést, jak ji umístit do auta. Žádejte návod v češtině.

- Sedačka musí být pro dítě bezpečná i pohodlná a příjemná.

- Pokud kupujete sedačku z druhé ruky, ujistěte se, že nevykazuje mechanické poškození a že je plně funkční; především pásy a skořepiny musí být nepoškozené. I v tomto případě žádejte český návod k použití.

- Na sedačce pro své dítě nešetřete, musí být technicky a tvarově vhodná do vašeho automobilu.

- Každá sedačka musí mít na viditelném místě zkušební značku, která obsahuje jméno výrobce a jméno produktu.

- Nové automobily jsou dnes vybavovány úchytkami ISOFIX. V tom případě je sedačka jednoduše zasunuta čepy do západek již zabudovaných ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Pokud to jde, doporučujeme sedačky ISOFIX používat.

Jak používat dětskou autosedačku
- Své dítě ochráníte jen používáním správné dětské autosedačky, která je vhodná pro váhu a výšku vašeho dítěte.

- Umísťování dětské sedačky do auta si natrénujete podle přiloženého návodu.

- Pokaždé se ujistěte, že dětská sedačka je správně umístěna. Když je správně připoutána, nedá se s ní téměř hnout.

- Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (pásy těsně přiléhají k tělu, vůli mohou mít na plochu dlaně); nesmí pod pásy proklouznout a pásy nesmějí vést přes krk. Vyvarujte se oblečení dítěte do mnoha vrstev, snižuje to při nehodě účinnost pásů.

- Nikdy nevozte dítě bez sedačky

- Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

popisek NEPŘEHLÉDNĚTE
TEST DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK 

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Černobílá krása analogu. Moderní autosalon čočkou prastarého fotoaparátu

Autosalon Ženeva 2018

Skoro čtyřicet let starý fotoaparát Plaubel Makina si vzal letos na autosalon do Ženevy Petr Uher. Vznikly z toho fotky...

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Najdete na iDNES.cz