Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurence pro Dacii Logan: Tata X1 za 1600 euro

  12:02aktualizováno  7. prosince 2:06
Výrobcům už mnoho automobilismem nezasažených trhů nezbývá. Namísto přetahování o každého zákazníka, který se nemůže rozhodnout nad barvou kožených potahů sedaček, našli nová bezedná odbytiště: Čínu, Indii a vůbec všechny rozvíjející se ekonomiky. Například indický mamut Tata chystá "světové auto" za 1600 euro.

Namísto ohromujících výkonů mají tzv. "auta pro celý svět" za úkol svého majitele a hromadu věcí dovézt na místo určení, být co nejlevnější a nejjednodušší a pokud možno nezničitelná. Zapomínat se ovšem nesmí ani na ekologii.

Luxusní silou překypující auto je dnes spíše problém prodat než vyrobit, příkladem může být živořící NEJ-volkswagen jménem Phaeton.

Námaha vložená do výroby co nejlevnějšího auta se vyplácí. Indie a Čína, které se prozatím pohybují spíše jen po dvou (v lepším případě kolech), jsou po autech hladové.

Renault udělal s loganem díru do celého světa. Dobře se prodává i na trzích kam se původně vůbec neměl dovážet (více ZDE). Jak vidno, i rozmazlení zákazníci z prosperujících zemí rádi ušetří.

TATA zbrojí
V dubnu letošního roku TATA oznámila, že chystá superlevné auto v ceně 1600 euro.

Automobilka, která svého času vyrobila vůbec první indické auto, nabízí své výrobky také na některých evropských trzích. Chystaný model, skrývající se pod kódovým označením X1, má splňovat všechny bezpečnostní a ekologické normy; o jeho dovozu na starý kontinent se ale prozatím neuvažuje. Je pravděpodobnější, že TATA bude mít dost práce s nasycením domácího trhu. Ratan Tata, vládce celého koncernu, chce prodat během prvních dvou let půl milionu "iks-jedniček".

Nyní se o projektu objevily další informace. Auto spatří světlo světa v roce 2008. Samonosná karoserie by měla být oblečena do alternativních materiálů, které pomohou zredukovat váhu i cenu. TATA X1 dostane nově vyvinutý tříválcový motor s objemem 600 ccm a spotřebou 4-5 litrů na 100 kilometrů. Motor bude postaven tak, aby byl schopen spalovat benzin, LPG i CNG.

Fiat, který s TATou spolupracuje, prohlásil, že se projektu X1 neúčastní. Italská automobilka totiž bojuje na globálních trzích na vlastní pěst s Fiatem Palio.

TATA chce superlevný model, skrývající se prozatím pod kódem X1, nabídnout zemím, ve kterých je prozatím nejběžnějším dopravním prostředkem kolo.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Konec dieselů. Volvo S60 Made in USA už je mít nebude

Volvo S60 2018

Volvo v nové šedesátkové řadě nejprve představilo kombík, na sedan přišla řada za půl roku až se slavnostním otevřením...

Škoda Vision RS: první ochutnávka nástupce Rapidu

Škoda Vision RS

Nástupce Škody Rapid se odhaluje. Koncept Vision RS automobilka ukáže na autosalonu v Paříži začátkem října a sériové...

Nadvláda Tesly končí, Mercedes se pouští do elektromobility

Mercedes-Benz EQC

Elektrický Mercedes EQC je nové kladivo na Teslu. Má přes 400 koní a ujede údajně až 450 kilometrů. Prodávat se začne v...

Najdete na iDNES.cz