Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Ford Mondeo dorazí příští rok s bezpečnostními pásy s airbagem

aktualizováno  16. ledna 2015 15:08
V Americe už je fordisté znají dva roky, do Evropy dorazí bezpečnostní pásy s airbagem na zadních sedadlech v novém mondeu, které se představí v září na autosalonu v Paříži.

Nové mondeo se představí po šesti letech od uvedení stávající generace. Do Paříže má dorazit auto nabité technologiemi s čumákem podobným konceptu Evos, který se představil loni na autosalonu ve Frankfurtu. Amerika už podobu mondea zná, začátkem letoška se tam představil a brzy se i začne prodávat model Fusion, což je stejné auto, ovšem s odlišným naladěním a jinou nabídkou motorů.

Čeští zákazníci si budou muset na nové mondeo počkat. Martin Linhart, tiskový mluvčí českého zastoupení značky, odhaduje uvedení do prodeje na březen příštího roku.

Ford Fusion (Mondeo 2013)

Ford Fusion (Mondeo 2013)

Zajímavostí, kterou se bude mondeo chlubit a kterou nikdo jiný nemá, je nafukovací bezpečnostní pás. "Rozloží energii nárazu do pětkrát větší plochy těla než tradiční pás, což vede k menšímu zatížení hrudníku a snižuje riziko nekontrolovatelného pohybu hlavy a krku cestujícího," popisují technici americké automobilky. Za netradičním novým airbagem stojí americké vývojové centrum.

Speciální pás má chránit a hlavně omezit četnost a závažnost poranění hlavy, krku a hrudníku při dopravních nehodách. K tomuto typu úrazů dochází častěji právě u lidí, kteří sedí na zadních sedadlech, protože je nechrání tradiční airbag. Při čelním nebo bočním nárazu dokáže nafukovací pás lépe udržet cestujícího ve správné pozici.

Fotogalerie

Pokud senzory vyhodnotí intenzitu kolize jako závažnou, rozvine se airbag v pásu dokonce ještě předtím, než se nafouknou airbagy vpředu.
 
"Technologie nafukovacího bezpečnostního pásu přispěje k ochraně cestujících každého věku, ale zejména dětí, které jsou nejzranitelnější," vysvětlovala automobilka v roce 2010, když novinku uváděla do příplatkové výbavy Fordu Explorer. Dnes si za něj podle statistik automobilky připlácí 40 procent kupců modelu.

Podle výzkumu Fordu devadesát procent uživatelů nevidí rozdíl v jejich používání v porovnání s obyčejnými bezpečnostními pásy. Navrch jsou díky látce airbagu, kterým je vycpaný, ještě měkčí a komfortnější.

Za běžných okolností funguje stejně jako konvenční bezpečnostní pás a dá se použít i v kombinaci s dětskou autosedačkou nebo podsedákem. "Bez omezení je mohou používat i těhotné ženy," ubezpečuje Mark Heitplatz z vývojového střediska značky v Cáchách.

Nafouknout – vyfouknout

Airbagy v bezpečnostních pásech mají válcový tvar a nafukují se stlačeným chladným plynem, který do nich proudí skrz speciálně konstruovanou sponu z patrony uložené pod sedadlem.

Jakmile se začne plnit vzduchem, prorazí airbag textilii bezpečnostního pásu a roztáhne se do stran okolo trupu cestujícího. To vše za čtyřicet milisekund, což je přibližně doba, za kterou automobil jedoucí běžnou dálniční rychlostí urazí dráhu jediného metru.

Bezpečnostní pás s integrovaným airbagem

Díky použití stlačeného vzduchu namísto obvykle používané chemické reakce, při níž se jako vedlejší efekt uvolňuje jisté množství tepla, pás po nafouknutí nepálí ani nehřeje.

Ve srovnání s dosud známými airbagy se může nafukovat pomaleji a pod menším tlakem, protože není vzdálen od trupu cestujícího.

Po své aktivaci zůstane ještě po šest sekund nafouknutý, poté vzduch postupně vyprchá skrz póry v nylonovém materiálu, ze kterého je airbag vyroben.

"Původně jsme zkoušeli i jednodušší řešení s širším bezpečnostním pásem, ale nebylo to pohodlné pro cestující," vysvětluje pro iDNES.cz Jörg Doering, bezpečnostní specialista evropského vývojového centra Fordu v Cáchách, který se bezpečnostními pásy zabývá.

Vynález století

Nový vylepšený bezpečnostní pás se díky Fordu představuje v Evropě poprvé. Právě americká automobilka je v tomto oboru průkopníkem. V roce 1955 uvedl Ford bezpečnostní pásy do seznamu příplatkové výbavy, byl to jednoduchý dvoubodový pás se sponou podobnou té, kterou znají cestující letadel. Diagonální pás se zapínal šikmo přes hrudník. Tříbodový bezpečnostní pás v podobě, v jaké ho známe dnes vymyslel švédský konstruktér Nils Bohlin pro Volvo. To si ho v roce 1958 nechalo patentovat. Německý patentový úřad vyhlásil tento kus popruhu se zvláštní sponou, který považujeme v autě za samozřejmost, v roce 1985 za jeden z osmi nejdůležitějších vynálezů dvacátého století. Více o bezpečnostních pásech čtěte zdeNejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz