Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešné airbagy ohrožují řidiče. Nový kupte ve značkovém servisu

aktualizováno 
Ve Spojených státech se rozhořela aféra kolem padělaných airbagů. Na první pohled nejsou od originálů k rozeznání, při testech se však ukázalo, že jsou zcela nefunkční, nebo dokonce ohrožují řidiče.

Americká organizace NHTSA uveřejnila video, které ukazuje průběh crash testu s padělaným airbagem, které se nedávno objevily ve Spojených státech. Jak se ukázalo, jejich selhání při nehodě může být naprosto fatální.

Některé totiž vůbec nezareagovaly nebo zcela vybouchly, testovací figurínu v některých případech dokonce zasáhly i kovové úlomky volantu, které v té chvíli působí podobně jako šrapnel. NHTSA zároveň zveřejnila seznam modelů, které jsou v přímém ohrožení. Největší zastoupení mají značky Toyota, BMW a Honda, objevují se ale i modely od Audi, Fordu, Kii, Mercedesu nebo Volva.

NHTSA tvrdí, že problém postihuje zhruba jednu desetinu procenta amerického trhu, zároveň se zprávou ale zveřejnila i krizové linky, které automobilky zřídily pro zákazníky speciálně kvůli falešným airbagům.

Organizace tvrdí, že v největším ohrožení jsou řidiči, kteří během posledních tří let havarovali a následně si nechali airbag vyměnit u neautorizovaného prodejce, který má k černému trhu nejblíže. Stejné riziko prý podstupují i v případě, že si airbag koupili sami na internetových aukčních portálech.

Airbag přes Aukro? Ani náhodou...

Asi by bylo naivní věřit, že černý trh se zaměřil jen na Spojené státy. V Čechách se ale zatím podobný případ naštěstí neobjevil. I tak se však někteří čeští řidiči vystavují riziku, a sice nákupem "použitého" zboží na internetu, které ohromuje svými cenami.

Odolný ochránce

Na airbag se kladou velice tvrdé nároky, výrobci náročně testují jejich životnost. Kontejnery s airbagy ponořují do horkého solného roztoku, vymražují je, musí odolat UV záření, vlhkosti. Musí i pracovat po mnoha letech.

"V porovnání s nepřipoutaným pasažérem v autě bez airbagu je statistická pravděpodobnost smrtelného zranění připoutaného pasažéra v autě s airbagem o 61 procent nižší," uvádí NHTSA (Americká národní agentura pro bezpečnost na dálnicích).

VÍCE O AIRBAGU ČTĚTE ZDE

Na aukčním serveru Aukro je k dispozici třeba volant s airbagem z Peugeotu 306 za vyvolávací cenu 250 Kč, stejný prvek z Fordu Mondeo z roku 1996 dokonce za pouhých 89 Kč. Jenže takový nákup by se vám vůbec nemusel vyplatit.

"Nemám nic proti obyčejným autoservisům nebo 'garážovým' automechanikům, někteří mohou být i mnohem lepší než autorizované servisy, ale pokud jde o airbagy, s jejich koupí a výměnou bych určitě zamířil do autorizované pobočky," říká specialista na bezpečnost automobilů Petr Pavlata ze společnosti Vision Consulting Automotive.

Celý systém ochrany posádky je totiž podle něj velice citlivá záležitost a i sebemenší změna může mít nedozírné následky. "U každého modelu se v řídící jednotce složitě ladí přesné nastavení synchronizace odpálení airbagu a předpínače bezpečnostních pásů. Jakákoliv změna tohoto systému může mít nedozírné následky, protože hlava může narazit do prudce se nafukujícího airbagu příliš brzo a pak máte prostě smůlu. Explodující airbag lze přirovnat k pohybující se betonové stěně a vaše hlava může být po nárazu odmrštěna zpět, hrozí poškození krčních obratlů a páteře, případně i náraz zadní či boční části hlavy do tuhých partií interiéru vozidla."

Změna přitom může nastat v řádech milisekund a airbag, který nepasuje přesně do vašeho vozidla, může všechno změnit. Rozdíl může být v některých případech dokonce i v rámci stejného modelu vozidla v závislosti na roku výroby. To, že dostanete správný airbag, vám ale zaručí jen autorizovaná pobočka. "Řidiči by neměli podléhat pokušení v podobě nízké ceny zboží z druhé ruky. Ten risk je obrovský," říká Pavlata.

Jistota je kulomet

Pokud vlastníte ojetinu a váháte, zda máte airbag i po desítce let provozu vozidla funkční, obraťte se přímo na výrobce. Ten by vám měl říct do jaké doby zaručují jeho životnost a zda je potřeba ho vyměnit.

V případě, že jste airbag nedávno měnili a nejste si jistí, zda právě ten váš není padělkem, pravděpodobně budete muset koupit zcela nový. "Pokud jsou to opravdu dobré padělky, které kopírují i výrobní čísla, pak jejich nefunkčnost těžko poznáte," říká Libor Kubeš, který se na prodej airbagů specializuje. I proto by se podle něj měli zákazníci obracet na značkové servisy nebo autorizované prodejce náhradních dílů.
Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Další z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Autofotka týdne: Hvězda letošní Ženevy ohromovala už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Najdete na iDNES.cz