Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešné airbagy ohrožují řidiče. Nový kupte ve značkovém servisu

aktualizováno 
Ve Spojených státech se rozhořela aféra kolem padělaných airbagů. Na první pohled nejsou od originálů k rozeznání, při testech se však ukázalo, že jsou zcela nefunkční, nebo dokonce ohrožují řidiče.

Americká organizace NHTSA uveřejnila video, které ukazuje průběh crash testu s padělaným airbagem, které se nedávno objevily ve Spojených státech. Jak se ukázalo, jejich selhání při nehodě může být naprosto fatální.

Některé totiž vůbec nezareagovaly nebo zcela vybouchly, testovací figurínu v některých případech dokonce zasáhly i kovové úlomky volantu, které v té chvíli působí podobně jako šrapnel. NHTSA zároveň zveřejnila seznam modelů, které jsou v přímém ohrožení. Největší zastoupení mají značky Toyota, BMW a Honda, objevují se ale i modely od Audi, Fordu, Kii, Mercedesu nebo Volva.

NHTSA tvrdí, že problém postihuje zhruba jednu desetinu procenta amerického trhu, zároveň se zprávou ale zveřejnila i krizové linky, které automobilky zřídily pro zákazníky speciálně kvůli falešným airbagům.

Organizace tvrdí, že v největším ohrožení jsou řidiči, kteří během posledních tří let havarovali a následně si nechali airbag vyměnit u neautorizovaného prodejce, který má k černému trhu nejblíže. Stejné riziko prý podstupují i v případě, že si airbag koupili sami na internetových aukčních portálech.

Airbag přes Aukro? Ani náhodou...

Asi by bylo naivní věřit, že černý trh se zaměřil jen na Spojené státy. V Čechách se ale zatím podobný případ naštěstí neobjevil. I tak se však někteří čeští řidiči vystavují riziku, a sice nákupem "použitého" zboží na internetu, které ohromuje svými cenami.

Odolný ochránce

Na airbag se kladou velice tvrdé nároky, výrobci náročně testují jejich životnost. Kontejnery s airbagy ponořují do horkého solného roztoku, vymražují je, musí odolat UV záření, vlhkosti. Musí i pracovat po mnoha letech.

"V porovnání s nepřipoutaným pasažérem v autě bez airbagu je statistická pravděpodobnost smrtelného zranění připoutaného pasažéra v autě s airbagem o 61 procent nižší," uvádí NHTSA (Americká národní agentura pro bezpečnost na dálnicích).

VÍCE O AIRBAGU ČTĚTE ZDE

Na aukčním serveru Aukro je k dispozici třeba volant s airbagem z Peugeotu 306 za vyvolávací cenu 250 Kč, stejný prvek z Fordu Mondeo z roku 1996 dokonce za pouhých 89 Kč. Jenže takový nákup by se vám vůbec nemusel vyplatit.

"Nemám nic proti obyčejným autoservisům nebo 'garážovým' automechanikům, někteří mohou být i mnohem lepší než autorizované servisy, ale pokud jde o airbagy, s jejich koupí a výměnou bych určitě zamířil do autorizované pobočky," říká specialista na bezpečnost automobilů Petr Pavlata ze společnosti Vision Consulting Automotive.

Celý systém ochrany posádky je totiž podle něj velice citlivá záležitost a i sebemenší změna může mít nedozírné následky. "U každého modelu se v řídící jednotce složitě ladí přesné nastavení synchronizace odpálení airbagu a předpínače bezpečnostních pásů. Jakákoliv změna tohoto systému může mít nedozírné následky, protože hlava může narazit do prudce se nafukujícího airbagu příliš brzo a pak máte prostě smůlu. Explodující airbag lze přirovnat k pohybující se betonové stěně a vaše hlava může být po nárazu odmrštěna zpět, hrozí poškození krčních obratlů a páteře, případně i náraz zadní či boční části hlavy do tuhých partií interiéru vozidla."

Změna přitom může nastat v řádech milisekund a airbag, který nepasuje přesně do vašeho vozidla, může všechno změnit. Rozdíl může být v některých případech dokonce i v rámci stejného modelu vozidla v závislosti na roku výroby. To, že dostanete správný airbag, vám ale zaručí jen autorizovaná pobočka. "Řidiči by neměli podléhat pokušení v podobě nízké ceny zboží z druhé ruky. Ten risk je obrovský," říká Pavlata.

Jistota je kulomet

Pokud vlastníte ojetinu a váháte, zda máte airbag i po desítce let provozu vozidla funkční, obraťte se přímo na výrobce. Ten by vám měl říct do jaké doby zaručují jeho životnost a zda je potřeba ho vyměnit.

V případě, že jste airbag nedávno měnili a nejste si jistí, zda právě ten váš není padělkem, pravděpodobně budete muset koupit zcela nový. "Pokud jsou to opravdu dobré padělky, které kopírují i výrobní čísla, pak jejich nefunkčnost těžko poznáte," říká Libor Kubeš, který se na prodej airbagů specializuje. I proto by se podle něj měli zákazníci obracet na značkové servisy nebo autorizované prodejce náhradních dílů.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Počty nehod v ČR rostou, po zastaralých silnicích jezdí stále víc aut

Ilustrační snímek

Počty dopravních nehod v České republice rostou. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by ale měly...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Elektřiny pro auta do zásuvky bude málo, musí vyrůst jaderné elektrárny

Závod elektromobilů Wave 2017

Automobilky a politici se vzájemně plácají po zádech, jak skvělá bude budoucnost dopravy v podobě elektromobilů. Ale...

Najdete na iDNES.cz