Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S papežem se jezdí maximálně osmdesátkou

aktualizováno 
Ovládat Mercedes ML 430 není jen tak. Zvlášť když vám za zády sedí jeden z nejstřeženějších lidí planety, papež Benedikt XVI. a zpoza třícentimetrového neprůstřelného skla žehná poutníkům.

Řidiče a zároveň ochranku mu v Česku dělá Jan Zachrdla. Na brněnském letišti, kde se koná bohoslužba pro 120 tisíc lidí, řídí speciální papamobil.

"Ani nevím, jak jsem se k tomu dostal, nominovali mě nadřízení," usmívá se třiatřicetiletý řidič ochránce. Že bude řídit papežovo speciálně upravené auto, se dozvěděl teprve před čtrnácti dny. "To víte, že mě to potěšilo, je to pro mě pocta. Řekl bych, že vrchol práce," říká. Řízení auta si trénoval několik dní.

"S autem jsem se musel seznámit, je to úplně něco jiného než běžný vůz. Atypicky se ovládá, je totiž mnohem těžší, protože je opancéřovaný, a také je vysoký, takže má jinde těžiště," popisuje nové zkušenosti policista.

auta pro papeže

První papamobil byl polský náklaďák - čtěte ZDE

Papamobil má podle něho také omezenou maximální rychlost. "Je to osmdesát kilometrů v hodině. Je to konstruované na pomalou jízdu, které se řidič musí přizpůsobit," usmívá se.

Jak přesně však jeho trénink za volantem na jízdu s Benediktem XVI. vypadal, Zachrdla prozradit nesmí. "Nemůžu to popsat, ale nácvik dělám ve večerních hodinách za menšího provozu," říká. Stejně tak nesmí říct, jaké bezpečnostní prvky kromě opancéřování a neprůstřelných skel mercedes má. "Tyhle věci se nedají zveřejnit, rozhodně to ale není normální mercedes," podotýká tajemně.

Papamobil

Chránil Sarkozyho i Bushovou

Zachrdla pracuje na odboru dopravy policejního útvaru pro ochranu ústavních činitelů. "Nejsme ale jen řidiči, naší prací je i ochrana, takže u sebe máme zbraň a prošli jsme všemi výcviky," vykládá. I před návštěvou papeže s kolegy nacvičovali.

"Ale to děláme pravidelně. Například jak se chovat při řízení, a pak, co dělat, když vystoupíme a fungujeme jako ochranka. Musíme umět střílet, nebo třeba sebeobranu," líčí. V minulosti už takto chránil například francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nebo manželku exprezidenta Spojených států Lauru Bushovou.

Jen hlavu České republiky Václava Klause nevezl, jeho ochranka totiž spadá pro samostatný útvar. "Kvůli papežovi jsem si nemusel dělat žádnou další prověrku, máme všichni standardní prověrky na určitý stupeň utajení," popisuje policista.

Z papeže Benedikta XVI. Zachrdla nervózní není. "Ale musím být v maximální psychické pohodě a soustředění," říká.

U otázky, zda je věřící, Jan Zachrdla vteřinu zaváhá a nakonec přiznává: "Nejsem. Z tohoto pohledu je pro mě papež normální významná chráněná osoba," říká.
NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz