Při nehodě se obraťte na asistenční službu, mnohé vyřídí za vás. Ilustrační foto

Při nehodě se obraťte na asistenční službu, mnohé vyřídí za vás. Ilustrační foto | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Trable na dovolené? Návod, co dělat při bouračce nebo nehodě

  • 1
Tisíce Čechů vyrážejí v létě autem na dovolenou. Přinášíme pár užitečných rad, jak se zachovat, když dovolenou překazí krádež auta, zavazadel a cenností či dopravní nehoda.

Ne vždy se dovolená vyvede podle představ. Úplně zrušit cestu do Chorvatska musel Jindřich, který v Rakousku před lety srazil srnu. Celkem typickou situaci řešil nakonec hodně netypicky. „Srnku jsme srazili někdy ve tři hodiny ráno za první vesnicí v Rakousku, na úzké okresce pár kilometrů od českých hranic. Všude totální tma, nikde nikdo, srna zmizela někde v poli,“ popisuje nehodu tenkrát ne příliš zkušený řidič. Na cestu dal výstražný trojúhelník, číslo na svou asistenční službu měl v peněžence, nebyl si však úplně jistý, co dál.

„Na asistenční službu jsme se nemohli nejprve dovolat, to se povedlo až napodruhé. Nehodu jsme vyfotili. Tedy to, co se v té tmě dalo. Odneslo to přední světlo a kapotáž kolem něj. Ale dál jsme byli bezradní, srnu jsme hledali a nenašli, volat policii jsme úplně nechtěli. Nakonec jsme se otočili a odjeli do Čech,“ popisuje. V nejbližším servisu auto ráno zkontrolovali a když měl jistotu, že s ním může jet i delší trasu, vydal se domů.

Jindřich přiznává, že nulová zkušenost s takovou situací a denní doba sehrály svou roli. I když nešlo o nic vážného, zazmatkoval a byl hodně ve stresu. Pojistnou událost však uznali a peníze za poničené auto dostal.

Jak tedy nepříjemnosti na cestách řešit co nejelegantněji?

1 Zaviníte nehodu

Dojde-li v cizině k nehodě, je ze všeho nejdůležitější všechny pasažéry dostat co nejrychleji z vozu mimo silnici. V případě potřeby jim poskytnout první pomoc, zavolat záchranku a místo nehody v dostatečné vzdálenosti označit výstražným trojúhelníkem. Všichni zúčastnění by měli mít reflexní vesty. Pokud nevíte, co dál, je čas vytočit číslo asistenční služby vaší pojišťovny. Telefonní číslo je dobré mít uloženo v mobilu nebo si jej už před odjezdem napište alespoň na papír a ten vložte mezi ostatní doklady.

„Asistenční služba vám dokáže poradit, ale je schopná se i aktivně zapojit do celého procesu vyřízení nehody s místními institucemi,“ uvedla mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Pokud jste nehodu zavinili, máte povinnost poškozené protistraně sdělit všechny důležité údaje i sobě i o autě: jméno a adresu vlastníka auta, pojišťovnu, u které máte povinné ručení, registrační značku auta i číslo zelené karty. Společně pak musíte vyplnit formulář Evropský záznam o dopravní nehodě, který musíte mít v autě. Bude třeba též přidat plánek místa a místo nehody včetně poničených aut podrobně nafotit.

„Místní policii přivolejte podle lokálních pravidel, s těmi vám právě pomůže asistenční služba. Jinak jen neshodnete-li se s protistranou na interpretaci průběhu události nebo nespolupracuje-li. Policejní protokol podepište jen v případě, souhlasíte-li s údaji v něm uvedenými, případně připojte svoji verzi události,“ doplnila Eva Svobodová.

I vám se budou hodit jména a adresy ostatních účastníků nehody, nezapomeňte si je tedy vyžádat. Je třeba znát i pojištění k jejich autu, dobré je posbírat případné kontakty na svědky nehody. „Po návratu do Česka předložte spolu s hlášením škody všechny dokumenty a fotografie své pojišťovně. Ta kontaktuje poškozeného a celou škodu s ním vypořádá,“ vzkázala Svobodová.

2 Nehodu zavinil někdo jiný

V případě, že nehodu zavinil někdo jiný a vy jste poškozenou stranou, jsou pravidla podobná. Vlastník auta, který nehodu zavinil, musí událost ohlásit své pojišťovně ve své zemi, ta by pak měla škodu podle dokumentace s vámi vyřídit.

Jako poškozený máte právo se s nárokem obrátit přímo na pojišťovnu viníka v jeho zemi. Pokud k nehodě došlo na území Evropského hospodářského prostoru (EU, Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko), komunikujte s Českou kanceláří pojistitelů. Ta už vám poradí, kdo je zástupcem dané pojišťovny v České republice.

„Pokud uplatníte svůj nárok na více místech, vždy informujte, kde jinde jste ho už vznesli. Z povinného ručení máte nárok vždy jen na jedno odškodnění. Vícenásobná výplata za jednu událost je protiprávní,“ upozornila mluvčí Uniqa pojišťovny.

3 Ukradli vám auto

Pokud vám během dovolené auto ukradnou, ze všeho nejdříve je nutné krádež nahlásit místní policii. Jestli máte auto vybaveno satelitním sledováním, jste na tom rozhodně lépe - ihned po krádeži kontaktujte asistenční službu k pojištění auta. Ta může auto lokalizovat a spolu s tamní policií dohledat a vrátit.

Krádež auta musíte nahlásit také pojišťovně v Česku, u které jste uzavřeli havarijní pojištění s krytím pro tyto případy. Máte na to 14 dnů od zjištění krádeže. Pokud je pátrání po autě neúspěšné, vystaví tamní policie dokument Usnesení o ukončení pátrání. Ten spolu s doklady a klíčky k autu předáte pojišťovně. Náhradu vám pojišťovna vyplatí do 15 dnů od shromáždění veškerých potřebných dokumentů a ukončení šetření pojistné události.

4 Vykradli vám auto

Pokud vám během dovolené auto vykradou, opět se nejprve obraťte na místní policii a vyžádejte si protokol. Postup, jak dostat odškodné a nepříjemnou situaci tak alespoň částečně kompenzovat, bude podobný s tím výše.

„Pojištění věcí v autě se liší pojišťovnu od pojišťovny. Máte-li připojištěna zavazadla, vztahuje se například v Uniqa krytí na věci ve střešním boxu, nosiči a v zavazadlovém prostoru, dojde-li ke krádeži v době od 5 do 22 hodin. Přes noc nemohou věci zůstat ani skryté v zamčeném prostoru, pokud nemá klient speciální připojištění od Uniqa i na noc,“ upřesnila mluvčí Svobodová. Více o krádeži cestovních zavazadel a přenosných střešních boxů čtete zde.

Zavazadla a vybavení jednoduše nemůžete nechávat viditelně položené v kabině vozu. Na takovou krádež se krytí z pojištění běžně nevztahuje, a to ani na hlídaných parkovištích. Dojde-li ke krádeži částí vozidla (například xenonové reflektory, zabudovaná navigace apod.), je třeba přivolat policii a sepsat protokol o události. Náhradu za tyto součásti vozu lze čerpat po návratu do Česka z havarijního pojištění, eventuálně speciálních připojištění.