Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři velké změny pro řidiče. Ptejte se na to, co vás zajímá

  15:49aktualizováno  15:49
České řidiče čeká od Nového roku řada velkých změn. Mění se pravidla pro volání policie k nehodě, zavádí se nová ekologická daň i pokuty za neplacení pojistného.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vyčištění českých silnic od starých aut, bič na neplatiče povinného ručení a více policistů hlídajících silnice - protože nebudou muset vyjíždět k nehodám se škodou na vozidlech do 100 tisíc korun.

Tak hezky vypadá příští rok z pohledu policie a pojišťoven. Spoustě řidičů to však může přivodit bolení hlavy a starosti: neprodají staré auto, budou muset dohledávat dávno prodané, ale neodhlášené vraky a doklady, při nehodě pak vyplňovat formulář a dohadovat se s druhým účastníkem. 

Policii volejte jen k nehodě s vyšší škodou

Nový policejní zákon (čeká na schválení Senátu a podpis prezidenta republiky, což se na 99 % do konce roku stihne) mění pravidla pro přivolání policistů k dopravní nehodě. Od ledna to bude povinné pouze tehdy, pokud na každém z aut vznikne škoda vyšší než 100 tisíc korun (dosud je to 50 tisíc) a nikdo nebude zraněn; nesmějí být také poškozeny dopravní značky nebo silnice (což je majetek státu).

Odpadá také povinnost volat policii k "malé nehodě", i když máte auto na leasing nebo vypůjčené. Oba účastníci nehody, k níž nebude přivolána policie, musí spolu vyplnit Záznam o dopravní nehodě. V budoucnu se počítá i se sankcí tří trestných bodů za odmítnutí.

"Ekologická daň" při přihlášení starého auta

Koupíte-li po 1. lednu 2009 od někoho vůz starší než zhruba osm let, budete muset při přihlášení zaplatit "ekologický poplatek". U nejstarších aut - zhruba do roku výroby 1992, plnících normu Euro 0, to bude 10 tisíc korun, do roku 1996 (Euro I) pět tisíc a orientačně do roku výroby 2000 (Euro II) tři tisíce korun.

Jaká částka se týká vašeho auta? To se dozvíte z velkého technického průkazu - v kolonce Emise je uvedeno číslo evropské směrnice. Podle převodní tabulky (najdete ji stránce idnes.cz/emise) pak zjistíte, jakou normu Euro váš nebo vámi vyhlédnutý vůz plní. Poplatek vždy platí při registraci na odboru dopravy ten, kdo auto kupuje, nikoli prodejce.

Sankce za neplacení povinného ručení

Každý, kdo má přihlášeno do provozu motorové vozidlo a neplatí za ně povinné ručení (dříve zákonné pojištění), bude od ledna platit pokutu za každý den, kdy je auto nepojištěné. Pojišťovny tomu říkají "příspěvek do garančního fondu", ale je to de facto pokuta, která se pohybuje podle druhu vozidla od 20 korun za motocykl až po 300 korun za tahač. Příspěvek však nenahrazuje pojištění, takže kdokoli s takovým autem způsobí škodu, bude ji muset - stejně jako dosud - zaplatit sám.

Kromě těchto tří významných změn by se měla udát ještě jedna menší, týkající se měření rychlosti strážníky městských a obecních policií. V původní verzi zákona o policii o tuto pravomoc přišli, ministr Ivan Langer ji však prostřednictvím novely chce vrátit. Zřejmě by však platilo, že musí spolupracovat s Policií ČR a že místa měření musí být označena.

Máte otázky, které se k motoristickým novinkám na příští rok vztahují? Pošlete svůj dotaz na e-mailovou adresu automoto@mfdnes.cz a my je prostřednictvím odborníků zodpovíme. Odpovědi si pak přečtete v příloze Řidiči, která vyjde ve středu 17. prosince v MF DNES.
Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Další z rubriky

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz