Smart

Smart | foto: Daimler

Zemřel hodinář, který vymyslel smarta. Vizionář, co nikdy nepracoval

  • 67
Ve své zemi měl pověst výřečného podivína s exhibicionistickými sklony, který se umí prosadit v záři reflektorů. Fakt, že tento naturalizovaný Švýcar pocházející z Bejrútu byl ve světě nejznámějším vyslancem průmyslu země helvétského kříže, přičítali mnozí jen jeho mediální šikovnosti. Jedno mu však ani jeho kritici upřít nemohou: Nebýt Hayeka, nebyla by ani automobilka Smart.

Nicolas G. Hayek, duchovní otec smartu a muž opředený mnoha pověstmi, podlehl 28.června srdečnímu infarktu. Podle prohlášení rodiny zemřel Hayek ve svých 82 letech "uprostřed práce". Infarkt jej dostihl přímo u jeho psacího stolu. Zpráva o smrti Nicolase G. Hayeka ZDE

Nicolas G. Hayek

Swatch jako životní styl

Hayek je postava jako vystřižená z hollywoodských filmů. Všeobecně považovaný za zachránce švýcarského hodinářského průmyslu a zakladatele největší hodinářské firmy na světě. On sám se takovému označení nikdy nebránil, ačkoliv ani jedno není tak docela pravda. Respektovaný švýcarský novinář Jürg Wegelin v biografické knize Mister Swatch označuje za vynálezce "plastikových hodinek se sexappealem" Ernsta Thomkeho a uvádí, že když Hayek do firmy nastoupil, byla už finančně stabilizovaná a úspěšná.

Byl to však Hayek, který hodinky Swatch povýšil na životní styl. Jako vášnivý ekolog měl představu, že nositelé jeho barevných strojků budou zároveň jezdit v malém, energeticky nenáročném automobilu. Už před dvaceti lety si usmyslil, že jeho dvoumístný "Swatch-Mobil" bude mít hybridní pohon a karosérii z recyklovatelných plastů.

Na tehdejší dobu mimořádně odvážná vize však nenašla nikoho, kdo by ji chtěl uvést do praxe. Hayek se svým přesvědčovacím talentem objížděl výrobce po celé Evropě (byl i v českém Metalexu), ale sluchu mu dopřál až německý Volkswagen. Naneštěstí pro Hayeka došlo na předsednickém postu automobilky k výměně stráží, a nastupující Ferdinand Piëch projekt Swatch-Mobilu v roce 1993 zarazil. Znechucený Hayek se obrátil na konkurenci a kupodivu uspěl u tehdejšího šéfa automobilky Mercedes-Benz Wernera Niefera. Zlí jazykové tvrdí, že Niefer podlehl Hayekově charismatickému vystupování, protože plány na výrobu půl milionu minivozů ročně nikdy neměly reálný základ.

Smart mohl být český

Nicolas Hayek hledal partnery i v Československu - více ZDE

Také Jürg Wegelin líčí Hayeka jako mimořádně zdatného řečníka. "Hodně mluvil o svých snech a představách a člověk pak rychle získal dojem, že mu Hayek ukazuje svou duši."

Šestileté dítě

Když otevíral továrnu na výrobu smartů ve francouzském Hambachu, mluvil tu spolkový kancléř i francouzský prezident, ale teprve Hayek sklidil potlesk už po dvou minutách svého projevu. Muž, který nosil na rukách vždy několik hodinek najednou a konzervativní Švýcary odpuzoval svými zlatými řetězy, se nakonec i s Mercedesem nerozešel v dobrém. Když automobilka v roce 1997 představila první prototyp smartu, Hayeka se dotklo, že nemá hybridní pohon a svůj podíl ve firmě odprodal.

Smart

Možná však, že Hayek v úspěch konvenčního pohonu u smarta skutečně nevěřil. Čas mu dal ostatně za pravdu - automobilka svým vlastníkům zatím přinášela jen velké finanční ztráty a obrat k lepšímu se očekává až v příštích letech - po uvedení čistě elektrického modelu v roce 2012 a představení nové generace smartu, která má vzejít ze spolupráce s francouzským Renaultem.

Hayek sám sebe nikdy nepovažoval za vizionáře nebo manažera, ale mluvil o sobě jako o umělci. Když byl jednou tázán, kolik hodin denně pracuje, lakonicky odpověděl: "Já vůbec nepracuji. Užívám si tak mezi osmi až čtrnácti hodinami denně." A ve svých interview rád citoval svou manželku, která o něm kdysi prohlásila, že je "šestileté dítě s šedesátiletými zkušenostmi".