V jedné ruce volant a v druhé mobil. Češi v autě fotí i píšou zprávy

aktualizováno 
Čeští řidiči ze všech stran slyší, že mobil za volant nepatří. Jenže realita v kabině vozu je zcela opačná. Mobil za volantem používá většina z nich. Celých třiadevadesát procent využívá telefon v autě pro navigaci, polovina si pouští hudbu a čtvrtina fotí cestu a okolí.
Mobil za volantem je česká realita, která přináší smutné statistiky. Ilustrační foto

Mobil za volantem je česká realita, která přináší smutné statistiky. Ilustrační foto | foto: AP

Pověsit na Facebook fotku z výletu, napsat kamarádovi na WhatsAppu, mrknout, co nového ve světě a... urychleně dupnout na brzdu, protože před vámi z ničeho nic svítí červená světla stojící kolony.

Více než polovina řidičů přiznává, že při řízení sahá po mobilu – nejen kvůli volání, láká je hlavně internet. A celých 11 procent potvrdilo, že je mobil za volantem už někdy dostal do potíží. Vyplývá to ze statistiky pojišťovny Generali.

„Při surfování na internetu riskují řidiči výrazně víc než při volání. Šokující je, že řidiči věnují pohledu na displej mobilu i několik sekund – v tu chvíli nedávají pozor na cestu. Příkladem může být psaní SMS, na které si během jízdy troufne více než pětina dotazovaných,“ říká mluvčí Generali pojišťovny Jan Marek.

Za mobil v ruce body

Používání mobilního telefonu je na českých silnicích zakázáno od roku 2002. Policista za něj může odebrat 2 body a na místě udělit pokutu tisíc korun. Ve správním řízení se pak pokuta vyšplhá od 1 500 až 2 500 korun.

Česká republika je k řidičům se smartphonem v ruce nejlaskavější. Ve Švýcarsku policie pokutuje částkou odpovídající 6 500 korun, v Německu od 2 500 do 5 100 korun, na Slovensku a ve Slovinsku částkou cca tři tisíce korun.

Nově se ovšem v Česku chystá zpřísnění. Za telefonování a focení za volantem bude až 10 tisíc a 4 body. Podrobnosti čtěte zde.

Nejčastěji čeští řidiči napíšou za jízdy jedno nebo dvě slova, ale 23 procent z nich si troufne napsat i větu nebo několik vět.

A nejoblíbenější aplikace? Kromě navigace řidiči tráví nejvíce času na Facebooku (20 procent), ladí online rádio (15 procent) nebo surfují na webu (13 procent) a komunikují přes WhatsApp (11 procent řidičů).

Mobil zabíjí

Většina řidičů se bez mobilu za volantem neobejde, přestože jeho používání má na svědomí drsné statistiky. Kvůli SMS zprávě, fotce nebo hovoru ročně způsobí čeští řidiči až deset tisíc nehod a škody za 550 milionů korun. Při nehodách z nepozornosti za volantem zemřelo loni 65 lidí.

Podle expertů počet nehod způsobených telefonováním nebo smskováním řidičů dlouhodobě roste, snížit ho má probíhající kampaň Nepozornost zabíjí (více o statistikách i kampani čtěte zde).

INFOGRAFIKA: Co děláme s mobilem při řízení
Autoři: ,


Nejčtenější

Nástupce Škody Rapid má jméno Scala. Odhalí se na sklonku roku v Izraeli

Škoda Vision RS

Koncept Vision RS, který v uplynulých týdnech na autosalonu v Paříži naznačil podobu nástupce modelu Rapid, zná své...

Mamataxi stresuje děti i rodiče, žádné řešení dlouho nevydrží

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Současný fenomén odvozu dětí až ke dveřím školy je nejen nebezpečný, ale i stresující pro děti a rodiče. Redakce...Nové hasičské speciály Tatry odolají zbraním hromadného ničení

Hasiči převzali nové zodolněné speciály TATRA s pancéřovanými kabinami.

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR dostal dvě nové unikátní Tatry. Pancéřované hasičské speciály na...

VIDEO: Nástupce Škody Rapid je k vidění v Česku

AUTO Skoda Vision RS

Vision RS je nejnovějším konceptem Škody. Bílý a agresivně navržený borec ukazuje, jak bude vypadat nástupce modelu...

Češi se mají lépe, stále víc však kupují auta na dluh

Ilustrační snímek

Čím dál víc nových i ojetých aut v Česku se prodává na splátky. Firmy to tak dělají již delší dobu, nyní však roste i...

Další z rubriky

Nejvíc pokut dostávají řidiči Porsche, nejvíc bourají Volva

Ilustrační snímek

Velmi zajímavou statistiku zveřejnil německý srovnávací pojišťovací portál Check24. Porovnal desetitisíce údajů z...

Autofotka týdne: Placatý speciál připomíná stříbrné šípy od Mercedesu

Mercedes-Benz Vision EQ Silver Arrow

Tato futuristická placka vzpomíná na slavné "stříbrné šípy", meziválečné závodní speciály. Ale Mercedes-Benz Vision EQ...

Prodej osobních aut s naftovým motorem v EU prudce klesá

Ilustrační snímek

Prodej osobních automobilů s naftovým motorem v zemích Evropské unie v pololetí klesl o 16 procent na 3,12 milionu...Najdete na iDNES.cz